Aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yaxshilash va AKT sohasiga ko‘proq yoshlarni ham jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi
Bugun, 22-fevral kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrif doirasida Qorao‘zak tumanida yangi pochta aloqa bo‘limi ochilish marosimida ishtirok etdi va telekommunikatsiya bog‘lamalari faoliyati bilan tanishdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 14-dekabrdagi “Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4921-son qarori bilan belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida ijrosini ta’minlash maqsadida “O‘zbekiston pochtasi” AJ Qoraqalpoq filialining Qorao‘zak tumanida joylashgan pochta aloqasi bo‘limi binosi mukammal ta’mirlanib, foydalanishga topshirildi. Endilikda Qorao‘zak tumanidagi pochta aloqasi bo‘limi jamoasi zamonaviy qulayliklar yaratilgan binoda faoliyatini davom ettiradi. Tuman aholisi va bog‘lama xodimlariga qulaylik yaratish maqsadida amalga oshirilgan ushbu bunyodkorlik natijasida bino xonalari ko‘rkam qiyofa kasb etib, yangi zamonaviy jihozlar bilan ta’minlandi. Viloyat va tuman markazlariga xizmat ko‘rsatuvchi pochtalonlarni markazdagi saralash bo‘limidan “bog‘lama-mijoz” sxemasi asosida pochta jo‘natmalarini olib manzilgacha yetkazib berish amaliyotini joriy etish doirasida elektroskuterlar bilan ta’minlandi. Ayni kunlarda tuman aholisi va tumanimiz mehmonlari uchun ushbu pochta bo‘limi tomonidan xat-xabarlar tarqatish, pul o‘tkazmalari, posilkalar, davriy nashrlarga obuna qilish va tarqatish, barcha turdagi kommunal to‘lovlarni qabul qilish, shuningdek, davlat, bank, va kuryerlik xizmatlarini ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yilgan. Shuningdek, tashrif doirasida AKT vaziri Sh. Shermatov Qorao‘zak tumanida joylashgan “O‘zbektelekom” AK telekommunikatsiya aloqasi bo‘limi va uning qoshida tashkil etilgan IT markazi bilan tanishdi. Aholiga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish va AKT sohasiga ko‘proq yoshlarni jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Даны указания по повышению качества оказываемых услуг населению, большему привлечению числа молодежи в сферу ИКТ
Сегодня, 22 февраля, Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Шерматов принял участие в открытии почтового отделения связи, а также ознакомился с деятельностью телекоммуникационного узла в Караузякском районе. В рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан 14 декабря 2020 года №ПП-4921 «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оказания услуг почтовой связи» здание почтового отделения связи Каракалпакского филиала АО «O‘zbekiston pochtasi» в Караузякском районе было капитально отремонтировано и сдано в эксплуатацию. Теперь коллектив почтового отделения связи в Караузякском районе Республики Каракалпакстан продолжит свою работу в современном здании. С целью создания удобств для жителей района и работников отделения в результате созидательных работ помещения здания были благоустроены и укомплектованы современным оборудованием. В рамках внедрения системы по адресной доставке почтальонами из областных и районных центров почтовых отправлений по принципу «почтовый узел – клиент» в распоряжение были переданы электроскутеры. В настоящее время для гостей и жителей района данным почтовым отделением налажены услуги по доставке почты, денежных переводов, посылок, оформлению подписки и распространению периодической печати, приема всех видов коммунальных услуг, а также оказание государственных, банковских, курьерских услуг.  Также в ходе визита Министр ИКТ Ш. Шерматов также посетил телекоммуникационный узел АК «O'zbektelekom» в Караузякском районе и созданным при нем IT-центр. Были даны указания по повышению качества оказываемых услуг населению, большему привлечению числа молодежи в сферу ИКТ.