Davlat madhiyasi – yurtga sadoqat va birlik ramzi
10-dekabr — O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi qabul qilingan kun munosabati bilan viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlarida ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar o‘tkazildi. Tadbirlarning asosiy maqsadi davlat ramzlariga bo‘lgan hurmatni mustahkamlash, xodimlar ongida milliy qadriyatlar, yurtga sadoqat va mas’uliyat tuyg‘usini yanada kuchaytirishdan iborat bo‘ldi.
photo2025-12-1017-14-09.jpg
Tadbir avvalida ishtirokchilar O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasini jo‘r bo‘lib kuyladilar. Madhiyaning jaranglashi xodimlarda alohida ruhiy ko‘tarinkilik, faxr va g‘urur tuyg‘ularini uyg‘otdi. Shundan so‘ng madhiyaning yaratilish tarixi, uning davlat ramzi sifatida qonunchilikda belgilangan o‘rni hamda bugungi raqamli O‘zbekistonda tutgan ahamiyati haqida ma’lumotlar berildi.
photo2025-12-1017-14-14.jpg
Tadbir davomida madhiyaning so‘z muallifi — xalq shoiri Abdulla Oripov va musiqasini yaratgan bastakor Mutal Burhonovning ijodiy merosi haqida alohida fikrlar bildirildi. Madhiyamizda Vatan ravnaqi, xalqimizning mehr-oqibati, tinchlik va mustaqillik g‘oyalarining mujassam ekani ta’kidlandi.
photo2025-12-1017-14-19.jpg
Shuningdek, bugungi kunda mamlakatimizda davlat ramzlarini hurmat qilish, ularni yoshlarga to‘g‘ri targ‘ib etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida so‘z yuritildi. Tadbir yakunida xodimlar o‘z fikr-mulohazalarini bildirib, Davlat madhiyasi millat ruhiyatini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdilar.
photo2025-12-1017-14-25.jpg
Ushbu ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv xodimlarda Vatanga muhabbat, yurt ravnaqi uchun mas’uliyat va milliy g‘urur tuyg‘ularini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.

В связи с 10 декабря — днём принятия Государственного гимна Республики Узбекистан, в областных Службах электромагнитной совместимости были проведены духовно-просветительские мероприятия. Основной целью мероприятий стало укрепление уважения к государственным символам, повышение чувства ответственности и преданности Родине среди сотрудников.
В начале мероприятия участники исполнили Государственный гимн Республики Узбекистан хором. Торжественное звучание гимна придало встрече особую атмосферу патриотизма, гордости и эмоционального подъёма. Далее была представлена информация об истории создания гимна, о его значении как государственного символа, а также о роли, которую гимн занимает в современном цифровом Узбекистане.
Отдельно были упомянуты создатели гимна — народный поэт Абдулла Арипов и композитор Мутал Бурханов. Было отмечено, что в тексте гимна отражены идеи независимости, мира, созидания и бесконечной любви к Родине.
В ходе мероприятия также обсуждалось внимание, уделяемое государственным символам сегодня, в частности, мероприятия по популяризации их среди молодёжи. Участники отметили, что исполнение гимна на официальных мероприятиях укрепляет национальную идентичность и способствует формированию духовных ценностей.
В завершение сотрудники высказали своё мнение о важности гимна как мощного духовного символа, укрепляющего чувство единства и гордости за независимый Узбекистан.