Davlat organlari rahbarlari raqamli texnologiyalar bo‘yicha qisqa muddatli kurslarda o‘qitiladi
Respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish uchun mas’ul xodimlari malakasini oshirish va reyting baholashni tashkil etish chora-tadbirlari tug‘risidagi Hukumat qarori (208–son, 20.05.2023 y.) qabul qilindi.
Qarorga muvofiq, 2023-yil 1-iyuldan davlat organlarining AKT sohasiga ma’sul xodimlari 3 yilda bir marta malakasini oshiradi.
Mazkur xodimlarning malakasini oshirishga Raqamli texnologiyalar vazirligi mas’ul hisoblanadi.
Malaka oshirish kursi 24 soatdan kam bo‘lmasligi lozim, kursni ta’momlagan xodimlar ikki oyda reyting baholashdan o‘tkaziladi.
Malaka oshirish bilan bog‘liq barcha xarajatlar ularni yuborgan davlat organlarining mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
2023-yil 1-avgustdan davlat organlarining birinchi rahbarlari raqamli texnologiyalarni keng joriy etish va loyihalarni samarali amalga oshirish bo‘yicha Davlat boshqaruvi akademiyasida qisqa muddatli kurslarda o‘qitiladi.

Принято постановление Правительства (№ 208 от 20.05.2023) о мерах по повышению квалификации работников, ответственных за развитие информационно-коммуникационных технологий республиканских и местных органов исполнительной власти и организации рейтинговой оценки.
Согласно решению, с 1 июля 2023 года сотрудники государственных органов, отвечающие за сферу ИКТ, будут повышать квалификацию один раз в 3 года.
Министерство цифровых технологий отвечает за повышение квалификации этих сотрудников.
Курс обучения не должен быть менее 24 часов, сотрудники, прошедшие курс, через два месяца проходят рейтинговую аттестацию.
Все расходы, связанные с повышением квалификации, покрываются за счет средств направивших их государственных органов.
С 1 августа 2023 года первые руководители государственных органов будут проходить обучение на краткосрочных курсах в Академии государственного управления по широкому внедрению цифровых технологий и эффективной реализации проектов.