Ma’lumki, davlat tili siyosiy, ijtimoiy va madaniy sohalarda xalqni birlashtiruvchi qudratli vosita sanaladi. Ona tilimizda, ya’ni bizning Davlat tilimizda so‘zlashuvchilar soni ko‘pligiga ko‘ra, sayyoramizda eng keng tarqalgan 40 ta tildan biri ekani ham quvonarlidir. Hozirgi vaqtda yer yuzida o‘zbek tilida so‘zlashuvchilar soni qariyb 60 million kishini tashkil etishi, uning dunyodagi yirik tillardan biriga aylanib borayotganidan dalolat beradi.
O‘zbekistonning “Davlat tili to‘g‘risida”gi Qonuni bundan 36 yil oldin, 1989-yil 21-oktabrda – Mustaqilligimiz e’lon qilinishidan taxminan ikki yil oldin qabul qilingan.
Sobiq sho‘rolar tizimining so‘nggi davrida o‘zbek tili davlat tili sifatida xalqimizni birlashtiradigan, jamiyatimizni ulug‘ maqsadlar sari safarbar etadigan qudratli kuch bo‘lib maydonga chiqib keldi. Ayni vaqtda ushbu harakatlar mamlakatimizning davlat mustaqilligi sari qo‘yilgan birinchi dadil qadamlardan biri edi.
Shuni ham qayd etish kerakki, 1989-yili “Davlat tili to‘g‘risida”gi Qonunda aks etgan muhim huquqiy qoidalar keyinchalik, 1992-yilda Mustaqillik Qomusi – O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 4-moddasida quyidagicha mustahkamlandi: “O‘zbekiston Respublikasining davlat tili o‘zbek tilidir. O‘zbekiston Respublikasi o‘z hududida istiqomat qiluvchi barcha millat va elatlarning tillari, urf-odatlari va an’analari hurmat qilinishini ta’minlaydi, ularning rivojlanishi uchun sharoit yaratadi”.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2019-yil 21-oktyabrda qabul qilingan “O‘zbek tilining davlat tili sifatidagi nufuzi va mavqeini tubdan oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmonga binoan, 21-oktyabr tarixiy sanasi – O‘zbek tili bayrami kuni deb belgilandi. O‘z navbatida, 2020-yil 10-aprelda “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida"gi Qonun qabul qilindi.
Mamlakatimizda “Davlat tili haqida”gi Qonun qabul qilingan kunning ulkan tarixiy o‘rni va ahamiyatiga bu qadar yuksak e’tibor qaratilayotgani bejiz emas. Chunki ushbu sana ma’naviy va ma’rifiy, huquqiy va siyosiy jihatdan nihoyatda muhim ahamiyatga ega.
Davlatimiz rahbari ta’kidlaganidek, hozirgi kunda Yangi O‘zbekistonni barpo etishga qaratilgan ezgu intilish va harakatlarimiz hal qiluvchi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bu yo‘lda milliy o‘zligimiz, g‘urur-iftixorimiz timsoli bo‘lgan ona tilimiz, hech shubhasiz, beqiyos kuch-qudrat va ilhom manbai bo‘lib xizmat qiladi.
Bu haqda so‘z borganda, Prezidentimizning 2020-yil 20-oktyabrda imzolangan “Mamlakatimizda o‘zbek tilini yanada rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni qabul qilindi.
Farmonga muvofiq, 2020–2030 yillarda o‘zbek tilini rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish konsepsiyasi hamda asosiy yo‘nalishlari tasdiqlandi.
Asosiy yo‘nalishlar quyidagilarni nazarda tutadi:
• 2030-yilgacha davlat maktabgacha ta’lim tizimida o‘zbek tilli guruhlar qamrovini 80 foizga yetkazish;
• 2030-yilgacha maktablarda o‘quv yillari uchun tayanch o‘quv rejalarida ona tili fanini o‘qitish ko‘lamini haftada 84 soatdan 110 soatgacha oshirish;
• OTMda o‘zbek tili kafedralari sonini 2030-yilgacha 140 taga yetkazish;
• lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosida “O‘zbekiston milliy qomusi” jildlarini nashr etishni bosqichma-bosqich ko‘paytirish;
• teleradiokanallar suxandon-boshlovchilarining o‘zbek adabiy tilidagi nutq madaniyatini oshiruvchi qayta tayyorlov kurslarida o‘qitish tizimini joriy etish va qamrovni 2030-yilgacha 100 foizga yetkazish;
• 2030-yilga qadar davlat tilida sohaviy ish yuritish hujjatlarining yagona elektron namunalarini va ulardan foydalanish uchun 25 ta onlayn dastur ishlab chiqish;
• dasturiy mahsulotlarning o‘zbekcha ilovalari va elektron lug‘at dasturlarini yaratish;
• xorijliklar uchun o‘zbek tilini o‘rgatuvchi dasturlar yaratish;
• 2030-yilgacha xorijiy OTMda o‘zbek tilini o‘rgatuvchi markazlar sonini 17 tadan 60 tagacha ko‘paytirish.
Shuningdek, o‘zbek tilidan jahonning yetakchi xorijiy tillariga va xorijiy tillardan o‘zbek tiliga tarjima qiluvchi kompyuter dasturi yaratiladi.
Bugungi kunda ana shu hujjatlarda o‘z aksini topgan aniq va qamrovdor vzifalar ijrosini ta’minlash uchun davlat boshqaruvi, zamonaviy va innovatsion texnologiyalar, sanoat, bank-moliya tizimi, huquqshunoslik, diplomatiya, tibbiyot sohalarida, huquqni muhofaza qiluvchi idoralar va harbiy muassasalar faoliyatida to‘liq davlat tilida ish yuritish bo‘yicha boshlangan ishlar izchil davom ettirilmoqda. Zero, mamlakatimiz rahbari ta’kidlaganidek, “Davlat tili masalasi milliy g‘oyamizning asosiy tamoyillaridan biri bo‘lishi zarur”.
Yangi O‘zbekistonda o‘zbek tilining xalqimiz ijtimoiy hayotida va xalqaro miqyosdagi obro‘-e’tiborini tubdan oshirish, unib-o‘sib kelayotgan yoshlarimizni vatanparvarlik, milliy an’ana va qadriyatlarga sadoqat, ulug‘ ajdodlarimizning boy merosiga vorislik ruhida tarbiyalash, mamlakatimizda davlat tilini to‘laqonli joriy etishni ta’minlashga qaratilgan yangidan-yangi tashabbuslar ilgari surilayotgani juda muhim.
Shuningdek, bu boradagi sa’y-harakatlar, bir tomondan, ushbu sohada to‘planib qolgan muammo hamda kamchiliklarni bartaraf etishga xizmat qilmoqda. Ikkinchi tomondan, yangicha tashabbuslar mamlakatimizda o‘zbek tilini zamon talablari asosida rivojlantirish, uning davlat tili sifatidagi o‘rni va nufuzini yanada mustahkamlash borasidagi mas’uliyatli vazifalarning samarali ijrosi uchun nihoyatda zarur.
O‘zbek tili – O‘zbekiston birligi va yaxlitligi, jamiyat jipsligining muhim omili hisoblanadi.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda barcha soha va tarmoqlar kabi ona tilimiz qadri va nufuzini yanada oshirish borasidagi siyosat va amaliy ishlar ham yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Buni o‘zbek tilining davlat tili sifatidagi maqomi va obro‘-e’tiborini tubdan oshirish bo‘yicha qabul qilingan tarixiy farmon va qarorlar samaralari yaqqol tasdiqlaydi.
Xususan, Vazirlar Mahkamasi tarkibida Davlat tilini rivojlantirish departamenti hamda O‘zbek tilini rivojlantirish jamg‘armasi faoliyat ko‘rsatmoqda.
Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti tarkibida amaliy filologiya va kompyuter lingvistikasi bo‘yicha yangi yo‘nalishlar ochilgan. Universitet qoshida Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazi, maxsus o‘quv kurslari hamda Alisher Navoiy xalqaro jamg‘armasi tashkil etilgan.
O‘zbekistonning Turkiy Davlatlar Tashkilotiga a’zo bo‘lgani Tashkilot doirasida iqtisodiy aloqalarni kuchaytirish bilan birga, turkiy tillar, xususan, o‘zbek tilining xalqaro nufuzini oshirishga xizmat qilmoqda. Mamlakatimiz tashabbusi bilan mazkur tashkilotning Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofoti ta’sis etildi.
Hozirgi kunda mamlakatimizda yashayotgan, O‘zbekistonimizni yagona va ahil oila deb biladigan turli millat va elatlar vakillari ham o‘zbek tilini o‘rganishga katta qiziqish va istak bildirayotganlari ayniqsa e’tiborlidir.
Xulosa qilib aytganda, Davlat tili xalqimizning ruhi, borligimiz va birligimiz, davlatning kuch-qudrati timsoli ekanini e’tiborga olgan holda, uni asrash va rivojlantirish millatidan qat’iy nazar har bir fuqaromizning insoniy burchi hisoblanadi. Binobarin, o‘zbek tilini yanada rivojlantirish, uning davlat tili sifatidagi o‘rni va nufuzini yanada mustahkamlash borasida oldimizda katta va mas’uliyatli vazifalar turibdi.
photo2025-04-0911-30-55.jpg
Joriy yilning 8-aprel kuni Navoiy viloyati EMMXda “Davlat tili – davlatning kuch-qudrati timsoli!” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Unda xizmatning 1-toifali muhandisi J.Omonov xodimlarga Davlat tilining ahamiyati, davlatchilik shakllanishidagi o‘rni va uni mamlakatimizda yashovchi turli millat vakllarini bog‘lovchi yagona til sifatida qo‘llanib kelayotganligi to‘grisida yig‘ilganlarga ma’lumot berib, Prezidentimiz Sh.Mirziyoyev tomonidan jahon arenalarida turli siyosiy-ijtimoiy tadbirlarda baralla o‘zbek tilida nutq so‘zlashlari turkiy tilli xalqlar va qardoshlarimiz tomonidan olqishlanayotganligini hamda Prezidentimizning bunday mardonovor harakatlari har bir o‘zbek qalbida g‘urur tuyg‘usini uyg‘otayotganligi albatta tahsinga sazovor ekanligini ta’kidlab o‘tdi.

Общеизвестно, что государственный язык является мощным средством объединения людей в политической, социальной и культурной сферах. Радует то, что по количеству носителей наш родной язык, то есть государственный, является одним из 40 самых распространенных языков на планете. Тот факт, что в настоящее время число говорящих на узбекском языке на Земле составляет около 60 миллионов человек, свидетельствует о том, что он становится одним из наиболее распространенных языков мира.
Закон Республики Узбекистан «О государственном языке» был принят 36 лет назад, 21 октября 1989 года – примерно за два года до провозглашения независимости.
В последний период существования системы бывших Советов узбекский язык, как государственный, стал мощной силой, объединяющей наш народ, мобилизующей наше общество на достижение великих целей. В то время эти действия были одним из первых смелых шагов к государственной независимости нашей страны.
Следует также отметить, что важные правовые положения, отраженные в Законе «О государственном языке» 1989 года, были впоследствии закреплены в 4 статье Конституции Республики Узбекистан 1992 года: “Государственным языком Республики Узбекистан является узбекский язык. Республика Узбекистан обеспечивает уважительное отношение к языкам, обычаям и традициям наций и народностей, проживающих на ее территории, создание условий для их развития».
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному повышению роли и авторитета узбекского языка в качестве государственного языка», принятым 21 октября 2019 года, историческая дата 21 октября объявлена «Днем праздника узбекского языка». В свою очередь, 10 апреля 2020 года был принят Закон «Об установлении Дня праздника узбекского языка».
Не случайно так много внимания уделяется огромному историческому месту и значению дня принятия в нашей стране Закона «О государственном языке». Потому что эта дата чрезвычайно важна как в духовном, так и в образовательном, юридическом и политическом плане.
Как отметил глава государства, в настоящее время наши благородные устремления и усилия, направленные на создание Нового Узбекистана, находятся на решающем этапе. На этом пути наш родной язык, являющийся символом нашего национального самосознания и гордости, несомненно, послужит источником силы и вдохновения.
Об этом говорится в указе Президента «О мерах по дальнейшему развитию узбекского языка и совершенствованию языковой политики в стране», подписанном 20 октября 2020 года.
В соответствии с Указом утверждена концепция и основные направления развития узбекского языка и совершенствования языковой политики на 2020-2030 годы.
Основные направления подразумевают:
• доведение охвата узбекоязычных групп в государственной системе дошкольного образования до 72% к 2025 году и до 80% к 2030 году;
• увеличение объема преподавания родного языка с 84 до 110 часов в неделю в базовых учебных планах на учебные годы в школах к 2030 году;
• увеличение количества кафедр узбекского языка в ВУЗах до 120 к 2025 году и до 140 к 2030 году;
• поэтапное увеличение выпуска томов «O‘zbekiston milliy qomusi» на узбекском языке на основе латинской графики;
• создание 15 лингвистических, отраслево-терминологических, толковых словарей, увеличивающих словарный запас узбекского языка, в 2020 году;
• внедрение системы обучения дикторов телерадиоканалов на курсах переподготовки, повышающих культуру речи на узбекском литературном языке, и доведение охвата до 100% к 2030 году;
• к 2025 году разработать единые электронные образцы отраслевых делопроизводственных документов на государственном языке и 14 онлайн-программ их использования, а к 2030 году довести этот показатель до 25;
• создание программных продуктов и приложений на узбекском языке и программы – электронного словаря;
• создание программ обучения узбекскому языку для иностранцев;
• увеличение количества центров по обучению узбекскому языку в зарубежных ВУЗах с 17 до 60 к 2030 году.
Также планируется создание компьютерной программы для перевода с узбекского языка на ведущие иностранные языки мира и с иностранных языков на узбекский.
Сегодня в целях обеспечения выполнения конкретных и всеобъемлющих задач, отраженных в этом документе, продолжается последовательная работа по ведению делопроизводства на государственном языке, начатая в сфере государственного управления, современных и инновационных технологий, промышленности, банковско-финансовой системы, юриспруденции, дипломатии, медицины, деятельности правоохранительных органов и военных учреждений. Ведь, как подчеркнул глава нашей страны, «вопрос государственного языка должен быть одним из основных принципов нашей национальной идеи».
Важно, что в Новом Узбекистане выдвигаются новые инициативы, направленные на кардинальное повышение престижа узбекского языка в общественной жизни и на международном уровне, воспитание подрастающей молодежи в духе патриотизма, приверженности национальным традициям и ценностям, следования богатому наследию великих предков, обеспечение полноценного внедрения государственного языка в стране.
Таким образом, с одной стороны, усилия в этом направлении служат для устранения накопившихся проблем и недостатков в данной сфере. С другой стороны, новые инициативы крайне необходимы для эффективного выполнения ответственных задач по развитию узбекского языка в нашей стране в соответствии с требованиями времени, дальнейшему укреплению его роли и авторитета в качестве государственного языка.
Узбекский язык – важный фактор единства и целостности Узбекистана, сплоченности общества.
В последние годы во всех сферах и отраслях Узбекистана на новый уровень выходит политическая и практическая работа по дальнейшему повышению ценности и престижа родного языка. Об этом свидетельствуют исторические указы и решения по кардинальному повышению статуса и престижа узбекского языка как государственного.
В частности, в составе Кабинета министров функционирует департамент развития Государственного языка и Фонд развития узбекского языка.
В Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои открыты новые направления прикладной филологии и компьютерной лингвистики. При университете созданы Центр обучения и повышения квалификации по основам делопроизводства на государственном языке, специальные учебные курсы, а также Международный фонд Алишера Навои.
Вступление Узбекистана в Организацию Тюркских Государств служит укреплению экономических связей в рамках Организации, а также повышению международного престижа тюркских языков и, в частности, узбекского языка. По инициативе нашей страны учреждена Международная премия этой организации имени Алишера Навои.
Особенно примечательно, что представители разных национальностей и народностей, проживающие в настоящее время в нашей стране и считающие Узбекистан единой и дружной семьей, также проявляют большой интерес и желание изучать узбекский язык.
Подводя итоги, учитывая, что государственный язык – это дух нашего народа, символ нашего существования и единства, силы государства – его сохранение и развитие является человеческим долгом каждого гражданина, независимо от национальности. Следовательно, перед нами стоят большие и ответственные задачи по дальнейшему развитию узбекского языка, дальнейшему укреплению его роли и авторитета в качестве государственного.
8 апреля текущего года в СЭМС Навоийской области состоялась беседа на тему «Государственный язык – символ силы государства!». На мероприятии инженер 1-категории Ж.Омонов проинформировал собравшихся о важности государственного языка для сотрудников, его роли в формировании государственности и о том, что он используется как единый язык, объединяющий людей разных национальностей, проживающих в нашей стране; отметил, что выступления нашего Президента Ш.Мирзиеева на узбекском языке во время различных политико-социальных мероприятиях на мировой арене приветствуются тюркоязычными народами и нашими братьями и сестрами, и подчеркнул, что такие доблестные действия нашего президента вызывают чувство гордости в сердце каждого узбека.