DAVLAT TILIDA ISH YURITISH BO‘YICHA SEMINAR O‘TKAZILDI
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021‑yil 10‑fevraldagi “Lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosiga bosqichma-bosqich to‘liq o‘tishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qaroriga muvofiq Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmatida “Davlat tilida ish yuritish uslubi” mavzusida o‘quv mashg‘uloti tashkil etildi. Tadbirdan asosiy maqsad xodimlarning lotin alifbosiga asoslangan davlat tilida ish yuritish ko‘nikmalarini yanada oshirishga qaratilgan.
O‘quv mashg‘ulotida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati boshlig‘i I.K.Reimov tomonidan davlat tilida ish yuritishda lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosini qo‘llashning muhim jihatlari tushuntirildi. Jumladan, davlat tilida ish yuritish qoidalari, lotin yozuvidagi o‘zbek alifbosida ayrim harflarning imlosi, ish jarayonida davlat tilini qo‘llash masalalarida xodimlarning bilim va ko‘nikmalarini oshirib borish lozimligi ta’kidlandi.
2021-2022-yillar davomida Davlat tilida ish yuritish asoslarini o‘qitish va malaka oshirish markazida «O‘zbek adabiy tili me’yorlari va davlat tilida ish yuritish» kurslari bo‘yicha xizmatimizning  toʻrt nafar xodimi malaka oshirishib tegishli sertifikatlarga ega bo‘lishgani aytib o‘tildi.
Mashg‘ulot ishtirokchilari respublikamizda davlat tilida ish yuritish bo‘yicha oxirgi paytlarda amalga oshirilayotgan ishlar xususida fikrlar bildirishdi.

СОСТОЯЛСЯ СЕМИНАР ПО ДЕЛОПРОИЗВОДСТВУ НА ГОСУДАРСТВЕННОМ ЯЗЫКЕ
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 февраля  2021 года «О мерах по обеспечению поэтапного полного перехода на узбекский алфавит, основанный на латинской графике» в Службе электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан было организовано учебное занятие на тему “Методы ведения делопроизводства на государственном языке”. Основная цель данного мероприятия направлена ​​на повышение квалификации сотрудников для ведения делопроизводства на государственном языке на основе латиницы.
На учебном занятии начальник Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан И.К.Реимов разъяснил важные аспекты ведения делопроизводства на государственном языке на основе латиницы. Также была отмечена важность повышения знаний и навыков сотрудников для работы на государственном языке, написания некоторых букв латинского алфавита, использования государственного языка в рабочем процессе.
Было отмечено, что в течение 2021-2022 годов в Центре обучения и повышения квалификации по курсам «Нормы узбекского литературного языка и делопроизводства на государственном языке» четыре сотрудника нашей Службы прошли повышение квалификации и получили соответствующие сертификаты.
Участники занятия высказали мнения о проводимых в последнее время в нашей республике работах по укреплению государственого языка.