Davlat tilida ish yuritish masalalariga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi
Sirdaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida xodimlarning davlat tilida ish yuritish ko‘nikmalarini yanada oshirish maqsadida, “O‘zbekiston” nashriyoti tomonidan chop etilgan “Davlat tilida ish yuritish” amaliy qo‘llanmasi asosida davra suhbati tashkil etildi.
Davra suhbatida hujjat tayyorlash va rasmiylashtirishda, eng avvalo, o‘zbek tilining barcha asosiy qonuniyatlari va qoidalarini ma’lum darajada bilish zarurligi, shuningdek, har bir xodim mehnat faoliyati davomida ish qog‘ozlarini tuzishda o‘zbek tilining imlosi, tinish belgilari va uslubiy qoidalari yuzasidan ma’lum malakaga ega bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi.
Davra suhbatida ona tilimiz shunchaki so‘zlashuv vositasi emasligi, balki Vatanga muhabbat, milliy iftixor, ajdodlarga hurmat va shuning barobarida avlodlarimizga izzat ramzi ekanligi va bu kabi tadbirlarni davom ettirish lozimligi haqida tegishli chora-tadbirlar belgilandi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 10-fevraldagi “Lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosiga bosqichma-bosqich to‘liq o‘tishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 61-son Qarorining mazmun-mohiyati ham tushuntirildi.

Состоялся круглый стол по вопросам делопроизводства на государственном языке
В целях дальнейшего совершенствования навыков ведения дел на государственном языке сотрудниками Cлужбы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области был организован круглый стол на основе практического руководства “Делопроизводство на государственном языке”, изданного издательством “Узбекистан”.
На данном мероприятии было отмечено, что при подготовке документов и составлении деловых бумаг, прежде всего, необходимо в определенной степени знать основные законы и правила узбекского языка, кроме того, каждый сотрудник в процессе своей деятельности должен обладать определенной квалификацией в области орфографии, пунктуации и стилистических правил узбекского языка.
В ходе круглого стола было отмечено о том, что наш родной язык является не только средством общения, но и символом любви к Родине, национальной гордости, уважения к предкам и достоянием для наших потомков. Участники круглого стола отметили важность  и необходимость проведения подобных мероприятий на регулярной основе. Также было изучено содержание Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 февраля 2021 года № 61 “О мерах по обеспечению поэтапного полного перехода на узбекский алфавит, основанный на латинской графике”.