2024-yilning 31-iyul kuni “O‘zbektelekom” AK Samarqand filiali binosida Samarqand viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari uchun davlat idora va tashkilotlarining xodimlariga lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosi, imlo qoidalari va davlat tilida ish yuritishni o‘rganish mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Davra suhbatida xodimlarga o‘zbek tilining tarixi, jumladan, lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosining kelib chiqish tarixi to‘g‘risida ma’lumotlar berildi. Shuningdek, hozirgi kunda sohalarda lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosiga o‘tishning ahamiyati, lotin yozuvining imkoniyatlari va qulayliklari hamda lotin yozuviga o‘tish bo‘yicha olib borilayotgan amaliy ishlar to‘g‘risida ma’lumotlar berildi.
Davra suhbatida davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta’minlash masalalari, davlat tilida ish yuritilishi bo‘yicha tegishli taklif va tavsiyalar, shuningdek, Samarqand viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatining barcha turdagi hujjatlarini tayyorlash jarayonida davlat tilida ish yuritishni samarali tashkil qilish vazifalari alohida tushuntirildi. Me’yoriy hujjatlarni tayyorlashda muhim ahamiyatga ega bo‘lgan qo‘llanmalardan foydalanishga doir ko‘rsatma va tavsiyalar berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 10-fevraldagi “Lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosiga bosqichma-bosqich to‘liq o‘tishni ta’minlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 61-son qarorining mazmun-mohiyati va ahamiyati keng tushuntirildi.
Amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan mazkur davra suhbatida davlat tilida ish yuritilishi qoidalari bo‘yicha xodimlar tomonidan berilgan savollarga batafsil javoblar berildi.

31 июля 2024 года в здании Самаркандского филиала АК «Узбектелеком» для сотрудников Службы электромагнитной совместимости Самаркандской области был организован круглый стол на тему изучения узбекского алфавита, правил правописания и делопроизводства на государственном языке на основе латинской графики для сотрудников государственных учреждений и организаций.
В ходе круглого стола сотрудники были ознакомлены с историей узбекского языка, в том числе с историей происхождения узбекского алфавита на основе латинской графики. Также была представлена информация о важности перехода в настоящее время в отрасли на узбекский алфавит на основе латинской графики, возможностях и удобствах латинской графики, а также практической работе по переходу на латинскую графику.
На круглом столе были отдельно разъяснены вопросы обеспечения соблюдения законодательства о государственном языке, соответствующие предложения и рекомендации по делопроизводству на государственном языке, а также задачи эффективной организации делопроизводства на государственном языке при подготовке всех видов документов Службы электромагнитной совместимости Самаркандской области. Даны указания и рекомендации по использованию пособий, имеющих важное значение при подготовке нормативных документов.
Подробно разъяснены содержание и значение постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 61 от 10 февраля 2021 года “О мерах по обеспечению поэтапного полного перехода на узбекский алфавит, основанный на латинской графике”.
В ходе круглого стола, имеющего практическое значение, были даны подробные ответы на задаваемые сотрудниками вопросы о правилах делопроизводства на государственном языке.