Forum O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Koreya Respublikasi ichki ishlar va xavfsizlik vazirligi (MOIS) o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollari muhokamasiga bag‘ishlandi. Forum Koreya elektron hukumat tizimining 50-yilligiga bag‘ishlab tashkil etildi.
Rasmiy tashrif davomida bir qator uchrashuvlar o‘tkazilib, turli yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Jumladan, Koreya Respublikasi ichki ishlar va xavfsizlik vaziri o‘rinbosari janob Shim Bo-Gyun bilan elektron hukumatni rivojlantirish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Koreys tomoni O‘zbekistonda elektron hukumat va axborot texnologiyalari sohasida amalga oshirilayotgan loyihalar samarali kechayotgani va buning natijasi xalqaro reytinglarda ijobiy aks etayotganini ta’kidladi.
Aynan shu jihat O‘zbekiston delegatsiyasining elektron hukumat bo‘yicha global forumga ma’ruza bilan ishtirok etish uchun taklif etilishiga sabab bo‘ldi. O‘zbekiston tajribasi boshqa rivojlanayotgan mamlakatlarga elektron hukumat siyosatining samarali amalga oshirish namunasi sifatida ko‘rsatildi.
Shuningdek, tashrif davomida Axborot jamiyati milliy agentligi (NIA) prezidenti janob So Byong-Jo bilan rasmiy uchrashuv o‘tkazildi. Unda NIA agentligining O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan O‘zbekiston IT-bozorining eksport salohiyati, elektron hukumatni qo‘llab-quvvatlash, yangi texnologiyalar, jumladan yirik ma’lumotlar (Big Data) va narsalar interneti (IoT)ni qo‘llash bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish yo‘llari muhokama qilindi.
Seul shahri hokimligining axborotlashtirish va aqlli texnologiyalar boshqarmasi boshlig‘i janob Chyong Xyon-Chay bilan kechgan uchrashuvda esa poytaxt boshqaruvi faoliyatida zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy qilish tajribasi o‘rganildi. Xususan, Seulning videokuzatuv tizimi bilan tanishildi. Ushbu tizim poytaxtning 2700dan ortiq jamoat joylarini (sayyohlik maskanlari, kutubxonalar, istirohat bog‘lari va hok.) kuzatish imkonini beruvchi 40 mingdan ortiq videokameradan iborat 25 markazni o‘z ichiga oladi. Aholi bilan doimiy va tezkor muloqotni ta’minlash maqsadida esa internet (Eungdapso), mobil ilova va chaqiruv markazlari ko‘magida fuqorolar shikoyatlarini qabul qilish va qayta ishlash axborot tizimi tashkil etilgan.
Shuningdek, 2017 yilning iyunida Seul shahri hokimligida poytaxt boshqaruvining intellektual platformasi yaratildi. Uning ko‘magida jamoat xavfsizligi, shaharsorzlik loyihalari, yo‘llardagi tirbandliklar, suv sifati va boshqa holatlarni real vaqt tartibida kuzatish mumkin. Ayni paytda mazkur platforma 167 axborot tizimi va poytaxtning asosiy jamoat joylaridagi 800 videokamerani birlashtirgan. Poytaxt ma’muriyati 2018 yilning boshlarida intellektual platforma ma’lumotlarini umumiy foydalanishga ochiq qilib qo‘yishni rejalashtirmoqda.
AKT vazirligi delegatsiyasining Koreya Respublikasiga rasmiy tashrifi natijalariga ko‘ra, “Xavfsiz shahar” loyihasi, elektron hukumatni rivojlantirish doirasida koreya tajribasini o‘rganish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlik kelishuvlari imzolandi. Bundan tashqari, O‘zbekistonning axborot texnologiyalari sohasidagi investitsiya salohiyati hamda «Mirzo Ulugbek Innovation Center» innovatsiya markazi faoliyati haqida Koreya IT-kompaniyalari va tashkilotlariga axborot materiallarini tarqatish masalasi ham hal qilindi.

Делегация Мининфокома приняла участие в Глобальном форуме по электронному правительству, прошедшему с 31 октября по 3 ноября в Республике Корея (г.Сеул). Форум был посвящен обсуждению перспектив дальнейшего сотрудничества Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан с Министерством внутренних дел и безопасности Республики Корея (MOIS) и приурочен 50-летию развития корейской системы электронного правительства.
В ходе официального визита был проведен ряд встреч, в ходе которых были обсуждены вопросы сотрудничества по различным направлениям.
В частности, с заместителем министра внутренних дел и безопасности Республики Корея г-ном Шим Бо-Гюн были обсуждены вопросы двухстороннего сотрудничества по развитию электронного правительства. Корейской стороной отмечено, что реализуемые в Узбекистане проекты в области электронного правительства и информационных технологий осуществляются результативно, о чем свидетельствуют положительные результаты в международных рейтингах. Это является одной из главных причин приглашения узбекской делегации для участия в Глобальном форуме по электронному правительству с докладом, для демонстрации другим развивающимся странам в качестве примера эффективной реализации политики электронного правительства.
Также, в рамках визита, была проведена официальная встреча с президентом Национального агентства информационного общества (NIA) г-ном Со Бёнг-Джо, в ходе которой были обсуждены пути наращивания сотрудничества Национального агентства NIA с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в области наращивания экспортного потенциала ИТ-рынка Узбекистана, поддержки электронного правительства, применения новых информационных технологий, в том числе больших данных (Big Data) и Интернета вещей (IoT).
С начальником управления информатизации и умных технологий Мэрии г. Сеула г-ном Чёнг Хён-Чай был обсужден опыт внедрения современных информационных технологий в деятельности столичного муниципалитета. В частности, была представлена система видеонаблюдения Сеула, которая включает в себя 25 центров круглосуточного наблюдения за общественными местами, интегрирующие более 40 тыс. видеокамер, в более 2700 общественных местах столицы (туристические места, библиотеки, общественные парки и т.д.). А для обеспечения оперативного взаимодействия и постоянного диалога с населением создана информационная система приема и обработки жалоб граждан через Интернет (Eungdapso), посредством контакт-центра и мобильного приложения.
Также, в июне 2017 года в Мэрии г. Сеула создана интеллектуальная платформа ситуационного управления столицей, с помощью которой предоставляется в режиме реального времени информация о состоянии общественной безопасности, ходе реализации градостроительных проектов, загруженности дорог, качества воды и многое другое. На сегодня данная платформа интегрирует 167 информационных систем и 800 видеокамер из главных общественных мест столицы. К началу 2018 года столичная администрация планирует открыть доступ к данным интеллектуальной платформы для общественного пользования.
По результатам официального визита делегации Мининфокома в Республику Корея были достигнуты договоренности по двустороннему сотрудничеству в рамках проекта «Безопасный город», развития электронного правительства, получения опыта и знаний в плане внедрения электронного правительства в Республике Корея и т.д. Кроме того, был решен вопрос распространения среди корейских ИТ-компаний и организаций информационных материалов об инвестиционном потенциале Узбекистана в области информационных технологий и деятельности Инновационного центра «Mirzo Ulugbek Innovation Center».