2021-yil 3 dekabr kuni Sirdaryo viloyati elektromagnit moslashuv xizmati ofisida “Tabiiy va texnogen tusdagi favqulodda vaziyatlar sodir bo‘lganda harakat qilishga tayyorlash” mavzusida EMMX xodimlari uchun 15 soatlik o‘quv dasturi asosida seminar o‘tkazildi.
O‘quv seminarini Sirdaryo viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasining aholini va rahbarlar tarkibini tayyorlash markazining malakali mutaxassislari olib borishdi.
O‘quv seminari davomida zilzila ro‘y berganda, sel xavfi sodir bo‘lganda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan vaziyatlarda aholining to‘g‘ri harakatlanishi, favqulodda vaziyatlar sodir bo‘lganda va xavf solganda aholini ko‘chirish haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Seminarda hayotda sodir bo‘lgan favqulotda vaziyatlar aks etgan videoroliklar va ko‘rgazmali materiallar namoyish etildi.
Favqulodda vaziyatlarning kelib chiqish sabalariga ko‘ra, turlari, ular yuz berganda to‘g‘ri harakat qilish qoidalari, aholini favqulodda vaziyatlar yuz berganda to‘g‘ri harakat qilish bo‘yicha tayyorlash tizimi hamda ushbu sohada hozirgi kunda amalga oshirilayotgan ishlar haqida tadbir ishtirokchilariga batafsil tushunchalar berildi.
O‘quv seminari yakunida barcha xodimlarga 15 soatlik dastur bo‘yicha o‘quv kursini tamomlaganlik to‘g‘risida guvohnomalar berildi.

Для сотрудников Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области организован обучающий семинар на тему: “Организация защиты населения и территорий от чрезвычайных ситуаций техногенного характера”
3 декабря 2021 года в офисе Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области был проведен семинар на тему “Подготовка к действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера” на основе 15-часовой учебной программы для сотрудников ЦЭМС.
Обучающий семинар провели квалифицированные специалисты Центра подготовки населения и руководящего состава Управления по чрезвычайным ситуациям Сырдарьинской области.
Во время учебного семинара была предоставлена подробная информация о том, как правильно перемещать население в случае землетрясения, в ситуациях, которые могут возникнуть при угрозе наводнения, а также о перемещении населения при возникновении и угрозе возникновения чрезвычайных ситуаций. На семинаре были представлены видеоролики и наглядные материалы, отражающие чрезвычайные ситуации, произошедшие в жизни.
Участникам мероприятия были даны подробные разъяснения по вопросам возникновения чрезвычайных ситуаций, их видам, правилам правильного поведения при их возникновении, системе подготовки населения к правильным действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и проводимой в настоящее время работе в данной сфере.
По окончании учебного семинара всем сотрудникам были выданы свидетельства об окончании курса обучения по 15-часовой программе.