UZINFOCOM yagona integratori domenlarni roʻyxatga olishni toʻxtatmoqda
“Davlat axborot resurslarini yaratish va qoʻllab-quvvatlash boʻyicha yagona integrator UZINFOCOM” MChJ .UZ hududida domen nomlarini Roʻyxatga olish va uzaytirish boʻyicha oʻz faoliyatini toʻxtatdi. “UZINFOCOM yagona integratori” MChJ tomonidan xizmat koʻrsatilgan domen nomlari egalari xohishlariga koʻra, oʻzlarining domen nomlarini .UZ hududidagi istalgan rasmiy roʻyxatga oluvchiga oʻtkazishlari (domen transferi) mumkin.
Ushbu yechim “UZINFOCOM yagona integratori” MChJga .UZ domenida roʻyxatga oluvchilar va Maʼmuriyat oʻrtasidagi aniq taqsimlangan funksiyaga rioya etilishi, Roʻyxatga oluvchilarning raqobatbardosh tarmogʻini rivojlantirish, domen nomlarini roʻyxatga olish va qoʻllab-quvvatlash boʻyicha xizmatlarni markazlashmagan tizimga oʻtkazish yuzasidan chora-tadbirlarni amalga oshirish, shuningdek, raqobat muhitini taʼminlash, domen nomlarini roʻyxatga olish bozorida koʻrsatilayotgan xizmatlarning soni va sifatini oshirish hamda .UZ hududi asosiy reyestrini texnik jihatdan qoʻllab-quvvatlashga koʻmak beradi.
“UZINFOCOM yagona integratori” MCHJ 2013 yil 27 martda Internetning nomlari va manzillarini belgilash Korporatsiyasi (ICANN) tomonidan imzolangan ccTLD homiyligi toʻgʻrisidagi Kelishuvga muvofiq, Oʻzbekistonning yuqori darajadagi .UZ (ccTLD) domeni administratori hisoblanadi.

Единый интегратор UZINFOCOM прекращает регистрацию доменов
ООО «Единый интегратор по созданию и поддержке государственных информационных систем UZINFOCOM» прекратил свою деятельность по Регистрации и продлению доменных имен в зоне .UZ. Владельцы доменных имен, обслуживаемые в OOO «Единый интегратор UZINFOCOM» могут по желанию перевести (трансфер домена) свои доменные имена любому официальному регистратору зоны .UZ.
Данное решение позволит ООО «Единый интегратор UZINFOCOM» придерживаться четкой распределенной функцией между регистраторами и Администрацией домена .UZ, развивать конкурентоспособную сеть Регистраторов, предпринимать меры по децентрализации услуг регистрации и поддержки доменных имен, обеспечению конкурентной среды, повышению количества и качества предоставляемых услуг на рынке по регистрации доменных имен, а также технически поддерживать основной реестр зоны .UZ.
«Единый интегратор UZINFOCOM» является администратором домена верхнего уровня Узбекистана .UZ (ccTLD) в соответствии с Соглашением о спонсорстве ccTLD, подписанным с Корпорацией по назначению имен и адресов Интернета (ICANN) 27 марта 2003 года.