“Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasining Radionazorat va texnik rivojlanish xizmatini 2023-yilning olti oyi mobaynida Toshkent shahri va Toshkent viloyatida o‘tkazilgan radiochastota spektrini radiomonitoringi tadbirlari natijasi
RNTRX xodimlarining joriy yilning olti oyi mobaynida Toshkent shahri
va Toshkent viloyati kesimida radiochastota spektri qonuni buzilishini oldini olish maqsadida bir qator tadbirlar o‘tkazildi.
Huquqni muhofaza qilish organlari bilan birgalikda noqonuniy ishlayotgan uzatgichlarni  (NIU) aniqlash va ularni bartaraf etish maqsadida bugungi kungacha jami 16 ta reydlar o‘tkazildi. Ushbu reydlar davomida UQT diapazonida ishlaydigan 59 ta NIUlar aniqlandi.
Shulardan:
- 1 ta -olib kirilganda;
- 58 ta -o‘rnatilgan va ekspluatatsiya qilinayotganlar;
c31000x585.jpg
Ushbu aniqlangan NIUlarga quyidagi choralar ko‘rildi:
- 1 ta radioelektron vosita (REV) olib qo‘yildi va egasi ma’muriy javobgarlikka tortildi;
- 3 ta REVga o‘rnatilgan tartibda tegishli ruxsatnomalar rasmiylashtirildi;
- 55 ta REVlardan  foydalanish taqiqlandi.
Radionazorat punktlari orqali aniqlangan 97 ta ro‘yxatga olinmagan REV efirga chiqish holatlari kuzatilgan bo‘lib, shulardan 88 tasi hududimizda, 9 tasi qo‘shni davlat hududlariga to‘g‘ri kelgan.
41000x542.jpg
EMMM xodimlarini malakasini oshirish maqsadida, o‘n bir marta texnik o‘quv va trening mashg‘ulotlari olib borildi.

Результаты работ службы радиоконтроля и технического развития ГУП ЦЭМС (CРКиТР) по радиомониторингу радиочастотного спектра в г.Ташкенте и Ташкентской области за 6-месяцев 2023 года.
В течении 6 месяцев текущего года сотрудниками СРКиТР проведены мероприятия в городе Ташкенте и Ташкентской области по пресечению нарушений законодательства о радиочастотном спектре.
Совместно с правоохранительными органами в данный период было проведено 16 рейдов с целью выявления и пресечения незаконно действующих передатчиков (НДП). В ходе рейдов было выявлено 59 НДП, работающих в УКВ диапазоне.
Из-них:
-при ввозе - 1 шт;
-при установке и эксплуатации- 58 шт;
c31000x585.jpg
К данным выявленным НДП приняты следующие меры:
- 1 радиоэлектронное средство (РЭС) было изъято, а владельца привлекли к административной ответственности;
- 3 РЭС выданы соответствующие разрешения;
- на 55 РЭС было запрещено дальнейшее использование.
Всего на радиоконтрольных пунктах зафиксированно 97 случаев выходов в эфир, незарегистрированных РЭС, из них 88 были обнаружены на территории нашего региона и 9 с территории сопредельных государств.
41000x542.jpg
С целью повышения квалификации сотрудников ЦЭМС проведены одиннадцать технических занятий и обучающих тренингов.