“Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasining Radionazorat va texnik rivojlanish xizmatining mutaxassislari tomonidan radiomonitoring tadbirlari o‘tkazildi.
Mobil aloqa operatori “O‘zbektelekom” AK “O‘zmobayl” filialiga tegishli Toshkent shahri, Bog‘ishamol ko‘chasi, 232A-uyda o‘rnatilgan CDMA-450 standartida ishlovchi TSH-1132 tayanch  stansiyasiga tashqi radioxalaqit tufayli mobil aloqa sifati buzulganligi yuzasidan qilingan murojaatiga asosan, joriy yilning sentabr oyida RNvaTRX mutaxassislari tomonidan radiomonitoring tadbirlari amalga oshirildi.
Olib borilgan monitoring natijasiga ko‘ra, Toshkent viloyatining Yuqorichirchiq tumani, Istiqlol mahallasi hududida joylashgan “YOU HE DEVELOPMENT” MChJ korxonasiga tegishli bo‘lgan, yer sathining tekisligi va aniq nuqtani o‘lchaydigan, 455.250 MHz shastotada ishlovchi “DL-8” rusumli radioelektron vositasidan “EMMM” DUKning ruxsatnomasiz noqonuniy ravishda foydalanib, salbiy radioxalaqit berayotganligi ma’lum bo‘lgan.
zaaaaaaa721x1280.jpg
zaaaaaa1618x704.jpg
zaaaaaa2612x770.jpg
Aniqlangan qoidabuzarlik yuzasidan tegishli hujjatlar Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasiga ma’muriy chora ko‘rish uchun yuborildi va radioxalaqit bartaraf etildi.

В соответствии с обращением оператора мобильной связи АК «Узбектелеком» Филиал «Узмобайл» на радиопомеху на базовой станции БС-1132 стандарта CDMA-450, расположенный по адресу: г. Ташкент, улица Богишамол, дом-232А, которая привела к ухудшению качества мобильной связи, специалистами СРКиТР в сентябре текущего года проведены мероприятия по радиомониторингу.
По результатам проведенного мониторинга установлено, что причиной негативных радиопомех является радиоэлектронное средство марки «DL-8», измеряющий земную поверхность и абсолютною точку, принадлежащий предприятию ООО «YOU HE DEVELOPMENT», расположенная в Ташкентской области, Юкоричирчикский район, махалля Истиклол, и незаконно работающая на радиочастоте 455,250 МГц без разрешения ГУП ЦЭМС.
По выявленному нарушению соответствующие документы направлены в государственную инспекцию по надзору в сфере информатизации и телекоммуникаций Министерства цифрового развития для принятия мер административного воздействия и источник радиопомехи устранён.