Ellikqal’a tumanida sanoat nurlanishlarining darajasi amaldagi standartlarga mosligi boʻyicha oʻlchash ishlari olib borildi
Qoraqalpogʻiston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati va “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ Qoraqalpog‘iston hududiy filiali tomonidan 2025-yil uchun tasdiqlangan “Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududidagi 35-110 kV elektr uzatish liniyalari va nimstansiyalarining harakatdagi davlat standartlari va me’yorlariga mosligi yuzasidan olib boriladigan o‘lchovlar o‘tkazish” jadvaliga asosan hududlar kesimida oylik ish rejalari ishlab chiqilgan.
Sentyabr oyi ish rejasiga asosan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ellikqal’a tumanida joylashgan 35-110 kilovoltli elektr uzatish liniyalari hamda bir qator nimstansiyalarning sanoat radioxalaqitlari darajasini amaldagi standartlar va texnik me’yorlarga mosligi boʻyicha oʻlchash ishlari oʻtkazildi.
photo2025-09-1114-19-58.jpg
Oʻtkazilgan oʻlchashlar natijasiga koʻra, elektr uzatish liniyalari hamda nimstansiyalardan tarqalayotgan elektromagnit nurlanish darajalari amaldagi standartlarda belgilangan meʼyorlardan oshmasligi qayd qilindi.

Службой электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан составлены ежемесячные планы работ в разрезе регионов на основании утвержденного с Каракалпакским территориальным филиалом АО "Территориальные электрические сети" на 2025-год графика "Проведение измерений на соответствие действующим государственным стандартам и нормам линий электропередачи и подстанций 35-110 кВ на территории Республики Каракалпакстан."
Согласно сентябрьскому плану работы, были проведены измерения уровней индустриальных радиопомех от 35-110-киловольтных линий электропередачи и ряда подстанций, расположенных в Элликкалинском районе Республики Каракалпакстан, на соответствие действующим стандартам и техническим нормам.
По результатам измерений было отмечено, что уровни электромагнитного излучения, распространяемого линиями электропередачи и подстанциями, не превышают норм, установленных в действующих стандартах.