“EMMM” DUK va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti o‘rtasidagi hamkorlik
So‘nggi yillarda ta’lim sohasida keng ko‘lamli islohotlar olib borilmoqda. Xususan, O‘zbekiston Respublikasida oliy ta’limni tizimli isloh qilishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilash, mustaqil fikrlaydigan yuqori malakali kadrlarni tayyorlash jadal rivojlanib borayotgan axborot asrida muhim ahamiyat kasb etadi.
“EMMM” DUK korxonasiga Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti  hamda uning filiallari talabalarini jalb etish va biriktirish loyihasini amalga oshirish yuzasidan vazifalar belgilangan. Ushbu hamkorlikning asosiy maqsadi ta’lim, fan va ishlab chiqarish  integratsiyasini samarali ta’minlash va  korxonamiz uchun malakali kadrlar tayyorlashdan iboratdir.
Xususan, suhbat asosida Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti Qarshi filialining saralab olingan iqtidorli talabalarini Qashqadaryo viloyati EMMXga jalb etish va biriktirish bo‘yicha o‘quv dasturi ishlab chiqilgan. Mazkur o‘quv dasturiga asosan talabalar bilan haftada 2 marotaba o‘quv mashg‘ulotlari olib borish belgilangan. O‘quv mashg‘ulotlari Qashqadaryo viloyati EMMXning malakali xodimlari tomonidan o‘tkazilmoqda.  Talabalarning bilimlari suhbat va test sinovlari orqali baholanib borilmoqda. O‘quv mashg‘ulotlari korxonamiz faoliyati va vazifalaridan kelib chiqqan holda tashkil etilmoqda.
Xulosa qilib aytganda, amalga oshiralayotgan bu kabi hamkorliklar kelajakda sohamiz uchun malakali kadrlarni tayyorlashga ulkan hissa qo‘shadi.

Сотрудничество между ГУП «ЦЭМС» и Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми
В последние годы в сфере образования проводятся масштабные реформы.  В частности, определение приоритетных направлений системной реформы высшего образования в Республике Узбекистан, подготовка высококвалифицированных кадров, мыслящих самостоятельно, приобретает важное значение в динамично развивающийся информационный век.
В этой связи на ГУП "ЦЭМС" возложены задачи по реализации проекта по привлечению и приобщению  студентов Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми и его филиалов в производственный процесс предприятия. Основная цель этого сотрудничества-эффективное обеспечение интеграции образования, науки и производства и подготовка квалифицированных кадров для нашего предприятия.
В частности, разработан учебный план по привлечению и прикреплению к СЭМС Кашкадарьинской области талантливых студентов Каршинского филиала ТУИТ, отобранных на основе собеседования. По данному плану учебные занятия со студентами проводятся 2 раза в неделю. Учебные занятия проводят квалифицированные специалисты СЭМС Кашкадарьинской области. Знания студентов оцениваются посредством собеседований и тестов. Учебные занятия для студентов организуются исходя из деятельности и задач нашего предприятия.
Подводя итог, можно сказать, что подобное сотрудничество  вносит огромный вклад в подготовку квалифицированных кадров для нашей отрасли.