“EMMM” DUKda ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi
Joriy yilning 10-aprel kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun 10-aprel – “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida” O‘zbekiston Respublikasi Qonuni qabul qilingan kun munosabati bilan ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi.
photo2025-04-1116-18-27.jpg
Tadbirga O‘zbekiston davlat xoreografiya akademiyasi “O‘zbek tili va ijtimoiy fanlar” kafedrasi professori, filologiya fanlari nomzodi. “Madaniyat va san’at fidokori” ko‘krak nishoni sohibi Jomonov Ravshan Oripovich taklif etildi.
photo2025-04-1116-18-34.jpg
Tadbirda tilimizning tarixiy ildizlari, rivojlanish bosqichlari hamda bugungi kunda davlat tili sifatida tutgan o‘rni haqida so‘z yuritildi. O‘zbekiston Respublikasining “Davlat tili haqida”gi Qonunining ahamiyati, uni hayotga chuqur tatbiq etish borasidagi islohotlar, shuningdek, yosh avlodning ona tiliga hurmat ruhida tarbiyalanishi muhimligi alohida ta’kidlandi.
photo2025-04-1116-18-40.jpg
Ushbu tadbir tilimizni sevish, qadrlash va asrash ruhida o‘tkazilib, xodimlar orasida milliy g‘urur va o‘zlikni anglash tuyg‘usini yana bir bor mustahkamladi.

В ГУП «ЦЭМС» было проведено духовно-просветительское мероприятие
10 апреля текущего года в центральном аппарате ГУП «Центр электромагнитной совместимости», Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей, было проведено духовно-просветительское мероприятие в связи с днем принятия Закона Республики Узбекистан «Об установлении дня праздника узбекского языка» — 10 апреля.
photo2025-04-1116-18-27.jpg
В мероприятии принял участие профессор кафедры «Узбекский язык и социальные науки» Государственной академии хореографии Узбекистана, кандидат филологических наук, обладатель нагрудного знака «Madaniyat va san’at fidokori» Джомонов Равшан Орипович.
photo2025-04-1116-18-34.jpg
В ходе мероприятия шла речь об исторических корнях нашего языка, этапах его развития, а также о его значении как государственного языка в современном обществе. Особо было подчеркнуто значение Закона Республики Узбекистан «О государственном языке», реформы по его внедрению в жизнь, а также важность воспитания молодого поколения в духе уважения к родному языку.
photo2025-04-1116-18-40.jpg
Мероприятие прошло в духе любви, уважения и бережного отношения к нашему языку, укрепив среди сотрудников чувство национальной гордости и самосознания.