Joriy yilning 7-avgust kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparat bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun ZOOM ilovasi orqali huquqiy o‘quv soati tashkil etildi.
O‘quv soatida:
Ish yuritishni boshqarish va ijro intizomini nazorat qilish xizmati yetakchi muhandisi R.Ganiyev so‘zga chiqib, O‘zbekiston Respublikasi 2023-yil 3-iyuldagi “Raqobat to‘g‘risida”gi O‘RQ-850-son Qonuni mazmun-mohiyati batafsil tushuntirildi.
Ushbu Qonunning maqsadi tovar yoki moliya bozorlarida raqobatning cheklanishiga, shuningdek raqobat yoki tabiiy monopoliya sharoitlarida iste’molchilarning huquqlari va qonuniy manfaatlari kamsitilishiga olib keladigan yoki olib kelishi mumkin bo‘lgan harakatlarni nazorat qilishni amalga oshirish hamda ularga chek qo‘yish bilan bog‘liq bo‘lgan, raqobat sohasidagi munosabatlarni tartibga solishdan iborat.
Ushbu Qonun jismoniy va yuridik shaxslarning, shu jumladan davlat organlarining O‘zbekiston Respublikasi hududida va (yoki) undan tashqarida sodir etiladigan, O‘zbekiston Respublikasidagi tovar yoki moliya bozorida raqobatning cheklanishiga, shuningdek raqobat yoki tabiiy monopoliya sharoitlarida iste’molchilarning huquqlari va qonuniy manfaatlari kamsitilishiga olib keladigan yoki olib kelishi mumkin bo‘lgan harakatlariga (harakatsizligiga) nisbatan tatbiq etiladi.
Raqobat sohasidagi asosiy prinsiplar quyidagilardan iborat:
insofli raqobat;
iste’molchilar huquqlari va qonuniy manfaatlarining ustuvorligi;
shaffoflik;
tenglik.
Raqobat sohasidagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari quyidagilardan iborat:
-ste’molchilarning huquqlari va qonuniy manfaatlari ustuvorligini inobatga olgan holda raqobatni himoya qilish, raqobatga qarshi harakatlarning oldini olish va ularni to‘xtatish;
-jamiyatda raqobatga qarshi har qanday xatti-harakatlarga nisbatan murosasizlikni shakllantirish;
-raqobat muhitini rivojlantirish hamda tovar va moliya bozorlarining samarali faoliyat ko‘rsatishi uchun shart-sharoitlar yaratish;
-tovar va moliya bozorlari ishtirokchilarining iqtisodiy faoliyati erkinligini hamda tovarlarning erkin harakatlanishini ta’minlash;
-tabiiy monopoliyalar subyektlari faoliyatni amalga oshiradigan sohalarda raqobat muhitini shakllantirish;
-tovar va moliya bozorlarining ishtirokchilari uchun teng shart-sharoitlarni belgilash hamda davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini qisqartirish;
-raqobat muhitini yaxshilash va rivojlantirish uchun respublika ijro etuvchi hokimiyat organlarining javobgarligini oshirish.
Monopoliyaga qarshi komplayens
Monopoliyaga qarshi komplayens faoliyatning raqobat to‘g‘risidagi qonunchilik talablariga muvofiqligini ta’minlash, ularning buzilishi xatarlarini aniqlash va mazkur xatarlarning oldini olish bo‘yicha ichki tashkiliy tartib-taomillar tizimidan iboratdir.
Monopoliyaga qarshi komplayensning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
-respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari, shu jumladan faoliyatning ayrim turlarini litsenziyalashni, ruxsat etish xususiyatiga ega hujjatlar berishni amalga oshiruvchi, maxsus elektron tizim vositasida xabarnomalarni qabul qiluvchi, ro‘yxatdan o‘tkazish yoki akkreditatsiya qilish vakolatlari berilgan davlat muassasalari, shuningdek davlat maqsadli jamg‘armalari (bundan buyon matnda respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari va boshqa tashkilotlar deb yuritiladi), xo‘jalik yurituvchi subyektlar hamda yuridik shaxslar birlashmalari faoliyatining raqobat to‘g‘risidagi qonunchilik talablariga muvofiqligini ta’minlash hamda monitoring qilish;
-raqobat to‘g‘risidagi qonunchilik talablarining buzilishi xatarlarini boshqarish;
-respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari va boshqa tashkilotlar, xo‘jalik yurituvchi subyektlar hamda yuridik shaxslar birlashmalari tomonidan raqobat to‘g‘risidagi qonunchilik talablarining buzilishlarini aniqlash va ularning oldini olish;
-insofli raqobatni shakllantirish va tartibga solish.
Respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari va boshqa tashkilotlarda, xo‘jalik yurituvchi subyektlarda va yuridik shaxslar birlashmalarida monopoliyaga qarshi komplayensni joriy etish, uning ishlashini ta’minlash hamda monitoring qilish maqsadida mas’ul shaxs tayinlanadi.
Monopoliyaga qarshi komplayens majburiy tartibda:
-respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari va boshqa tashkilotlarda;
-tovar yoki moliya bozorida ustun mavqega ega bo‘lgan xo‘jalik yurituvchi subyektlarda;
-oxirgi uch yilda tovarlarni realizatsiya qilishdan olingan tushumining o‘rtacha yillik miqdori bazaviy hisoblash miqdorining yuz ming baravaridan oshadigan hamda ustav fondining (ustav kapitalining) 50 foizi va undan ortig‘i davlatga tegishli bo‘lgan yuridik shaxslarda;
-oxirgi uch yilda tovarlarni realizatsiya qilishdan olingan tushumining o‘rtacha yillik miqdori bazaviy hisoblash miqdorining yuz ming baravaridan oshadigan hamda ustav fondining (ustav kapitalining) 50 foizi va undan ortig‘i ustav fondidagi (ustav kapitalidagi) davlat ulushi 50 foizni va undan ortiqni tashkil etadigan yuridik shaxsga tegishli bo‘lgan yuridik shaxslarda;
-yuridik shaxslarning birlashmalarida joriy etiladi.
-Boshliq o‘rinbosari A.Xashimxodjayev so‘zga chiqib, O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi tizimidagi budjetlarning mablag‘larini maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat tizimini o‘rnatish to‘g‘risidagi 2025-yil 30-iyuldagi o‘tkazilgan yig‘ilish bayoni mazmun-mohiyatini o‘quv soati qatnashchilariga yetkazib o‘tdi.
-Ish yuritishni boshqarish va ijro intizomini nazorat qilish xizmati 1-toifali muhandisi M.Mashurbekova tomonidan Raqamli texnologiyalar vazirligi Hay’ati yig‘ilishining 2025-yil 21-iyuldagi 23-son bayoni hamda O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligining 2025-yil 4-avgustdagi 09-8/5456-son xati va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atamalar komissiyasi majlisining 62-son bayoni mazmun-mohiyati tushuntirildi.

7 августа текущего года через платформу «ZOOM» был проведён очередной час правового обучения для сотрудников центрального аппарата ГУП «Центр электромагнитной совместимости», Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей.
В течение учебного часа:
-Ведущий инженер Службы управления делопроизводством и контроля исполнительской дисциплины Р. Ганиев подробно разъяснил суть и значение Закона Республики Узбекистан «О конкуренции» от 3 июля 2023 года ЗРУ-850.
Целью настоящего Закона является регулирование отношений в области конкуренции, связанных с осуществлением контроля и пресечением действий, которые приводят или могут привести к ограничению конкуренции на товарных или финансовых рынках, а также к ущемлению прав и законных интересов потребителей в условиях конкуренции или естественной монополии.
Настоящий Закон распространяется на действия (бездействие) физических и юридических лиц, в том числе государственных органов, которые приводят или могут привести к ограничению конкуренции на товарном или финансовом рынке в Республике Узбекистан, а также к ущемлению прав и законных интересов потребителей в условиях конкуренции или естественной монополии, совершаемые на территории Республики Узбекистан и (или) за ее пределами.
Основными принципами в области конкуренции являются:
добросовестная конкуренция;
приоритет прав и законных интересов потребителей;
прозрачность;
равенство.
Основные направления государственной политики в области конкуренции
Основными направлениями государственной политики в области конкуренции являются:
защита конкуренции, предупреждение и прекращение антиконкурентных действий с учетом приоритета прав и законных интересов потребителей;
формирование в обществе нетерпимости к любым антиконкурентным действиям;
развитие конкурентной среды и создание условий для эффективного функционирования товарных и финансовых рынков;
обеспечение свободы экономической деятельности участников товарных и финансовых рынков и свободного перемещения товаров;
формирование конкурентной среды в сферах, где осуществляют деятельность субъекты естественной монополии;
установление равных условий для участников товарных и финансовых рынков и сокращение участия государства в экономике;
повышение ответственности республиканских органов исполнительной власти за улучшение и развитие конкурентной среды.
Антимонопольный комплаенс
Антимонопольным комплаенсом является система внутренних организационных процедур по обеспечению соответствия деятельности требованиям законодательства о конкуренции, выявлению рисков их нарушения и предотвращению данных рисков.
Основными задачами антимонопольного комплаенса являются:
-обеспечение и мониторинг соответствия деятельности республиканских органов исполнительной власти, органов государственной власти на местах, в том числе государственных учреждений, осуществляющих лицензирование отдельных видов деятельности, выдачу документов разрешительного характера, принимающих посредством специальной электронной системы уведомления, наделенных полномочиями по регистрации или аккредитации, а также государственных целевых фондов (далее — республиканские органы исполнительной власти и иные организации), хозяйствующих субъектов и объединений юридических лиц требованиям законодательства о конкуренции;
-управление рисками нарушения требований законодательства о конкуренции;
-выявление и предотвращение нарушений требований законодательства о конкуренции республиканскими органами исполнительной власти и иными организациями, хозяйствующими субъектами и объединениями юридических лиц;
-формирование и регулирование добросовестной конкуренции.
В целях внедрения антимонопольного комплаенса, обеспечения его функционирования и мониторинга в республиканских органах исполнительной власти и иных организациях, хозяйствующих субъектах и объединениях юридических лиц назначается ответственное лицо.
Антимонопольный комплаенс в обязательном порядке внедряется в:
-республиканских органах исполнительной власти и иных организациях;
-хозяйствующих субъектах, имеющих доминирующее положение на товарном или финансовом рынке;
-юридических лицах, размер среднегодовой выручки от реализации товаров которых за последние три года превышает сто тысячекратный размер базовой расчетной величины и в уставном фонде (уставном капитале) которых 50 и более процентов принадлежит государству;
-юридических лицах, размер среднегодовой выручки от реализации товаров которых за последние три года превышает сто тысячекратный размер базовой расчетной величины и в уставном фонде (уставном капитале) которых 50 и более процентов принадлежит юридическому лицу, государственная доля в уставном фонде (уставном капитале) которого составляет 50 и более процентов;
-объединениях юридических лиц.
-Заместитель начальника А.Хашимходжаев рассказал участникам учебного часа о содержании протокола заседания от 30 июля 2025 года о создании системы мониторинга и контроля за целевым и эффективным использованием бюджетных средств в системе Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан.
-Инженер 1-й категории Службы управления делопроизводством и контроля исполнительской дисциплины М.Машурбекова разъяснила суть протокола № 23 заседания Коллегии Министерства цифровых технологий от 21 июля 2025 года, письма 09-8/5456 Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан от 4 августа 2025 года и протокола № 62 заседания Терминологической комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан.