Joriy yilning 1-may kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun “ZOOM” ilovasi orqali o‘quv soati o‘tkazildi.
photo2025-05-0217-43-12.jpg
Mashg‘ulot davomida ishtirokchilarga quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi:
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 14-oktabrda qabul qilingan PF-157-son Farmoni – “Raqamlashtirish sohasida eksport faoliyati bilan shug‘ullanuvchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi hujjatning asosiy mazmun-mohiyati, unda belgilangan strategik vazifalar va ularni amalda tatbiq etish mexanizmlari hamda ushbu farmonning axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi eksport salohiyatini oshirishdagi o‘rni va ahamiyati chuqur tahlil qilingan holda tushuntirildi.
photo2025-05-0217-43-17.jpg
O‘rta to‘lqinli (MF) va qisqa to‘lqinli (HF) diapazonlarda radiomonitoring olib borishning amaliy xususiyatlari, ularning texnik asoslari, qo‘llaniladigan uskunalar va monitoring samaradorligini oshirish usullari.
“DDF0xE Rohde & Schwarz” pelengatsion kompleksining taktik-texnik xususiyatlari, ushbu ilg‘or uskunaning imkoniyatlari, uning yordamida elektromagnit muhitni kuzatish va tahlil qilish bo‘yicha bajariladigan funksiyalar, shuningdek uning qo‘llanilishi orqali hududiy nazorat samaradorligini oshirish imkoniyatlari tushuntirildi.
photo2025-05-0217-43-21.jpg
O‘quv mashg‘ulotining asosiy maqsadi – mutaxassislar bilim va ko‘nikmalarini yangilash, normativ-huquqiy hujjatlar mazmuni bilan tanishtirish, shuningdek radiomonitoring sohasida amaliy va texnik bilimlarni oshirishdan iboratdir.

1 мая текущего года через платформу «ZOOM» был проведён очередной час правового обучения для сотрудников центрального аппарата ГУП «Центр электромагнитной совместимости», Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей.
photo2025-05-0217-43-12.jpg
В ходе занятия участникам были представлены подробные разъяснения по следующим направлениям:
• Суть и стратегические задачи Указа Президента Республики Узбекистан № УП-157 от 14 октября 2024 года «О дополнительных мерах по поддержке предприятий, занимающихся экспортной деятельность в сфере цифровизации», механизмы его реализации на практике, а также роль и значение данного указа в повышении экспортного потенциала в сфере информационно-коммуникационных технологий.
photo2025-05-0217-43-17.jpg
• Практические особенности радиомониторинга в диапазонах средних (MF) и коротких (HF) волн, его технические основы, используемое оборудование и методы повышения эффективности мониторинга.
• Тактико-технические характеристики пеленгационного комплекса “DDF0xE Rohde & Schwarz”, его возможности, функции по наблюдению и анализу электромагнитной среды, а также потенциал повышения эффективности территориального контроля с его применением.
photo2025-05-0217-43-21.jpg
Основная цель учебного занятия – обновление знаний и навыков специалистов, ознакомление с содержанием нормативно-правовых документов, а также повышение практических и технических знаний в области радиомониторинга.