Mamlakatimiz iqtisodiy-ijtimoiy rivojlanishi bilan bir qatorda har bir sohada ijobiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda.
Yurtimizda korrupsiyaga qarshi kurashish, ishbilarmonlik muhitini va mehnat sharoitlarini yaxshilash, inson huquqlarini himoya qilish, ma’muriy hamda davlat boshqaruvi samaradorligini oshirishga qaratilgan islohotlar amalga oshirilmoqda.
Korrupsiya - dunyo miqyosida hal etilishi lozim bo‘lgan global muammolardan biri bo‘lib, har qanday davlat va jamiyatning rivojlanishiga jiddiy ziyon yetkazadi. Shu bois unga qarshi kurash muhim masalalar qatoridan joy olgan.
Sirdaryo viloyati Adliya boshqarmasi Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat sho‘basi boshlig‘i S.S.Xalilov tomonidan O‘zbekiston Respublikasining 2017-yil 3-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi 419-son Qonuni mazmun mohiyatini tushuntirish maqsadida Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari uchun 2026-yil 15-iyun kuni o‘quv seminar mashg‘uloti tashkil etildi.
Seminar mashg‘uloti davomida mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish, ushbu illatga qarshi murosasiz munosabatni shakllantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar, korrupsiyaning salbiy oqibatlari, uning jamiyat taraqqiyotiga yetkazadigan zarari hamda qonunchilikda nazarda tutilgan javobgarlik choralari haqida ma’lumot berildi.
Ta’kidlanganidek, korrupsiyaga qarshi kurash faqat davlat organlarining emas, balki har bir fuqaroning fuqarolik pozitsiyasi va mas'uliyatini talab etadigan vazifadir.
Ayniqsa, korrupsion holatlarni aniqlash va ularga chek qo‘yish bo‘yicha chora-tadbirlarning amaliy misollar asosida ko‘rsatib berilgani barchani yanada xushyorlikka, qonunlarga hurmat ruhida yashash va faoliyat yuritishga undadi.
O‘zaro savol-javob tarzida o‘tkazilgan mazkur seminarda barcha faol ishtirok etib, qiziqtirgan masalalari bo‘yicha ma’lumot va axborotlar olishdi.

ТОЛЬКО ВМЕСТЕ МЫ СМОЖЕМ ОСТАНОВИТЬ КОРРУПЦИЮ
Наряду с экономическим и социальным развитием нашей страны, позитивные изменения наблюдаются во всех сферах.
В нашей стране проводятся реформы, направленные на борьбу с коррупцией, улучшение деловой среды и условий труда, защиту прав человека и повышение эффективности административного и государственного управления.
Коррупция — одна из глобальных проблем, требующих решения в глобальном масштабе, наносящая серьезный ущерб развитию любого государства и общества. Поэтому борьба с ней является одним из важнейших вопросов.
photo2026-06-1612-39-00.jpg
15 июня 2026 года  с участием начальника отдела внутреннего контроля Сырдарьинского областного управления юстиции С.С. Халилова, для сотрудников СЭМС Сырдарьинской области был организован семинар с целью разъяснения сути Закона Республики Узбекистан № 419 «О борьбе с коррупцией» от 3 января 2017 года.
В ходе семинара была представлена ​​информация о реформах, проводимых в нашей стране для предотвращения коррупции, формирования бескомпромиссного отношения к этому пороку, о негативных последствиях коррупции, ее вреде для развития общества и о мерах ответственности, предусмотренных законодательством.
Как уже отмечалось, борьба с коррупцией — это задача, требующая гражданской позиции и ответственности не только государственных органов, но и каждого гражданина. В частности, демонстрация мер по выявлению и пресечению случаев коррупции на практических примерах побудила всех проявлять большую бдительность, жить и работать в духе уважения к закону.
Все участники приняли активное участие в семинаре, который проходил в формате вопросов и ответов, а также получили необходимую информацию и ценные сведения по интересующим их вопросам.