Farg‘ona shahrida tezkor qidiruv tadbiri o‘tkazildi
So‘ngi yillarda jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Maxkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” gi 801-sonli Qaroriga binoan Farg‘ona viloyati hududida radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotish, o‘rnatish, xorijdan olib kirish hamda foydalanish tartibi to‘g‘risidagi Nizom talablariga rioya qilmaslik holatlari ko‘payib bormoqda. Ushbu holatlarni kamaytirish maqsadida Farg‘ona viloyati Davlat Xavfsizlik Xizmati Boshqarmasi, Farg‘ona viloyati Bojxona boshqarmasi Kontrabandaga qarshi kurashish bo‘limi, Farg‘ona viloyati Ichki Ishlar Boshqarmasi YXHB va Elektromagnit Moslashuv Xizmati tezkor xodimlari bilan hamkorlikda Farg‘ona shahar hududida tezkor tadbir o‘tkazildi. O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida quyidagilar aniqlandi:
photo2025-08-2914-58-31.jpg
photo2025-08-2914-58-37.jpg
Farg‘ona viloyati Farg‘ona shahriga 200 ta qutida jami 400 dona Baofeng 888-s rusumli ratsiya noqonuniy ravishda olib kirilgan bo‘lib, ushbu ratsiyalar Toshkent shaxar, Sirg‘ali tumanida yashovchi 1999-yilda tug‘ilgan fuqaro A. A. tomonidan vakolatli organlardan tegishli ruxsatnoma olmasdan Farg‘ona shahriga olib kirib sotmoqchi bo‘lganda aniqlangan.
photo2025-08-2914-58-42.jpg
photo2025-08-2914-58-47.jpg
O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida aniqlangan barcha ratsiyalar musodara qilindi va qonunchilikda ko‘rsatilgan tartibda tegishli jazo qo‘llanilishi uchun fuqaro A. A. ga nisbatan hujjatlar to‘plami sudga yuborildi. Qonunni bilmaslik jazodan ozod qilmaydi.

B городе Фергана проведены оперативно-розыскные мероприятия
В последние дни, участились случаи несоблюдения требований, Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22 декабря 2020 года. “Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств”, т.е. Выявляются факты незаконной реализации, установки, ввоза из-за границы, а также использования средств и высокочастотных устройств со стороны юридических и физических лиц Ферганской области. В целях сокращения подобных случаев, совместно с оперативными сотрудниками Управления СГБ Ферганской области, Государственной Таможенной службы Ферганской области, УВД города Фергана, а также сотрудниками Службы Электромагнитной совместимости Ферганской области в городе Фергана были проведены оперативно-розыскные мероприятие. В ходе оперативных мероприятий выявлено следующее:
photo2025-08-2914-58-31.jpg
photo2025-08-2914-58-37.jpg
Со стороны гражданина А.А., 1999 года рождения, проживающего по адресу: город Ташкент, Сергелийский район, без оформления необходимых разрешительных документов от компетентных органов был осуществлён незаконный ввоз в город Фергана Ферганской области, а далее была осуществлена попытка незаконной  реализации  радиостанций типа BAOFENG 888-S в количестве 400 штук, находящихся  в 200 коробках.
photo2025-08-2914-58-42.jpg
photo2025-08-2914-58-47.jpg
Обнаруженные радиостанции в ходе оперативно-розыскных мероприятий сотрудниками правоохранительных органов были изъяты, пакет документов в отношении гражданина A. A., был направлен в суд для принятие соответствующей меры ответственности на основании  законодательства  Республики Узбекистан.Незнание закона не освобождает от ответственности.