Foydali qoʻllanma: IT Park qanday qoʻllab-quvvatlash dasturlarini taqdim etadi?
Oʻzbekistonda IT-biznesni rivojlantirish uchun optimal sharoitlar yaratilmoqda, soliq imtiyozlari va davlat tomonidan faol qoʻllab-quvvatlash shular jumlasidan. Xususan, IT Park Uzbekistan kompaniyalarga yordam bermoqda. U sohani ragʻbatlantirishga koʻmaklashadigan bir qator dasturlarni taklif qiladi. Sizga ushbu dasturlar nima ekanligi, ularda kimlar ishtirok etishi mumkinligi va nima uchun IT-tadbirkorlar uchun foydali ekanligini kartochkalarda aytib beramiz.
IT Park rezidenti maqomi nima?
Bu qulay shartlarda faoliyat yuritishni xohlovchi IT-kompaniyalar va IT-oʻquv markazlariga beriladigan maxsus maqomdir.
Rezidentlik maqomi qanday imtiyozlarni beradi?
Rezident maqomi barcha turdagi korporativ soliqlardan ozod qiladi. Xususan, norezidentlar korporativ soliqni 4-15% miqdorida toʻlaydilar, rezidentlar esa undan ozod qilingan. Norezidentlar uchun ijtimoiy soliq 12%, rezidentlar uchun 0%. Norezidentlar uchun daromad soligʻi 12%, rezidentlar uchun esa 7,5%. Norezidentlar uchun xizmatlarni import qilish uchun QQS mavjud, rezidentlar uchun bu yoʻq.
Rezidentlik uchun qanday va qayerga ariza topshirish kerak?
Rezidentlik maqomini olishga ariza topshirish uchun kompaniyaning ERI kaliti yordamida my.it-park.uz veb-saytidagi shaxsiy kabinetingizga kirishingiz kerak. “Arizalar” boʻlimida ekspert kengashi tomonidan koʻrib chiqilishi uchun biznes reja taqdim etilishi kerak. Koʻrib chiqish muddati: 15 ish kuni.
IT Visa nima?
IT Visa — 3 yilgacha amal qiluvchi koʻp martalik vizalar toifasi boʻlib, xorijiy investorlar va IT-mutaxassislarga, shuningdek, IT Park rezidentlari taʼsischilariga Oʻzbekiston hududidan chiqmagan holda uning muddatini uzaytirish imkonini beradi.
U qanday imtiyozlar beradi?
• Oʻzbekiston fuqarolari bilan bir qatorda tibbiy xizmat koʻrsatish va taʼlim;
• Viza muddati davomida vaqtinchalik roʻyxatdan oʻtish;
• Har qanday qiymatdagi koʻchmas mulkni sotib olish imkoniyati.
IT-vizasi uchun qanday va qayerga ariza topshirish kerak?
Ariza onlayn tarzda itvisa.uz saytida topshiriladi.
Viza Oʻzbekiston ichki ishlar organlarining hududiy boʻlinmalari tomonidan ariza beruvchining vaqtinchalik yashash joyidagi IT Park tavsiyasiga asosan beriladi. Shu bilan birga, oila aʼzolariga (turmush oʻrtogʻi, ota-onasi, bolalari) mehmon vizasi beriladi.
One stop shop nima?
Ortiqcha qiyinchiliksiz va vaqt sarflamasdan oʻz kompaniyasini tez va oson ochishni istaganlar uchun xizmat.
Qanday xizmatlar taklif etiladi?
Xizmat doirasida IT Park mutaxassislari ariza beruvchilarga kompaniyani roʻyxatdan oʻtkazish, bank hisob raqamini ochish va soliq organlarida roʻyxatdan oʻtishda yordam berishadi. Bunday holda, arizachining jismoniy mavjudligi talab qilinmaydi.
Xizmatni qanday va qayerdan olish mumkin?
Xizmatni olish uchun my.it-park.uz/oss portalida qisqa ariza toʻldirishingiz va menejerlarning javobini kutishingiz kerak boʻladi.
Zero Risk nima?
Zero Risk — Oʻzbekiston bozoriga minimal xavf va xarajatlar bilan kirishni xohlovchi xorijiy IT-kompaniyalar uchun yangi dastur. U mamlakatdagi biznes muhitini yaxshilashga, IT va BPO-autsorsing sohalarida eksport faoliyatini ragʻbatlantirishga qaratilgan.
Dastur kompaniyalarga dastlabki xavflarni kamaytirish va ularni qoʻllab-quvvatlash uchun bir qator imtiyozlar taqdim etadi.
• 12 oy davomida hududlarda bepul ofis;
• 15 oylik imtiyozli toʻlov muddati bilan 100 kishigacha boʻlgan ofisni texnik jihozlar va mebellar bilan jihozlashda koʻmaklashish;
• Oʻzbekiston fuqarolari boʻlgan xodimlar ish haqi xarajatlarining 15 foizigacha qoplash (har bir yollangan xodim uchun kompaniya $500 miqdorida pul kompensatsiyasi oladi);
• 100 nafargacha xodimlarni oʻqitish va malakasini oshirishga sarflangan xarajatlarning 50 foizini va $5000 gacha qoplash.
Batafsil: centralasia.tech/
Local2Global nima?
Local2Global (“Mahalliydan globalgacha”) — Oʻzbekistondagi mahalliy kompaniyalarni ularning eksport faoliyatini ragʻbatlantirish maqsadida xalqaro bozorlarga chiqishda qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan dastur.
Dasturning afzalliklari:
Quyidagilarning 50% xarajatlarini qoplash:
• eksport boʻyicha konsalting xizmatlari;
• mijozlarning Oʻzbekistonga xorijiy sayohatlari;
• xorijiy sayohatlar va xalqaro koʻrgazma va seminarlarda ishtirok etish;
• “Coursera” platformasidagi eng yaxshi kurslarga bepul kirish;
• eksport boʻyicha murabbiylik.
Qanday va qayerga ariza topshirish kerak?
Koʻrib chiqish uchun arizalar portfel bilan birgalikda my.it-park.uz portalidagi shaxsiy kabinet orqali topshiriladi. Koʻrib chiqish muddati: 15 ish kuni.

В Узбекистане создаются оптимальные условия для развития IT-бизнеса, включая налоговые привилегии и активную поддержку со стороны государства. В частности, компаниям помогает IT Park Uzbekistan. Он предлагает ряд программ, способствующих стимулированию индустрии. Рассказываем в карточках, что это за программы, кто может стать их участником и почему это выгодно для IT-предпринимателей.
Что такое статус резидента IT Park?
Это особый статус, предоставляемый IT-компаниям и IT-учебным центрам, которые хотят работать на выгодных условиях.
Какие преимущества дает статус?
Статус резидента освобождает от всех видов корпоративных налогов. В частности, нерезиденты уплачивают корпоративный налог в размере 4-15%, в то время как резиденты освобождены от него. Социальный налог для нерезидентов составляет 12%, для резидентов - 0%. Подоходный налог для нерезидентов - 12%, а для резидентов - 7,5%. Для нерезидентов есть НДС на импорт услуг, для резидентов его нет.
Как и где подать заявку на резидентство?
Чтобы подать заявку на резидентство, требуется войти в личный кабинет на сайте my.it-park.uz, используя ЭЦП ключ компании. В разделе “Заявления” необходимо представить бизнес-план для рассмотрения Экспертным советом. Срок рассмотрения: 15 рабочих дней.
Что такое IT Visa?
IT Visa — категория многократной визы сроком до 3 лет, позволяющая иностранным инвесторам и специалистам в сфере IT, а также учредителям резидентов IT Park продлить ее срок без выезда с территории Узбекистана.
Какие преимущества она дает?
· Медицинское обслуживание и образование, наравне с гражданами Узбекистана;
· Временная регистрация на срок действия визы;
· Возможность приобретать недвижимость любой стоимости.
Как и где подать заявку на IT-визу?
Заявка подается онлайн на сайте itvisa.uz
Виза выдается территориальными подразделениями органов внутренних дел Узбекистана по месту временного проживания заявителя на основании рекомендации от IT Park. При этом, членам семьи (супруг(а), родители, дети) выдается гостевая виза.
Что такое One stop shop?
Услуга для тех, кто хочет быстро и легко открыть свою компанию “под ключ” без лишних хлопот и затрат времени.
Какие услуги предлагаются?
В рамках услуги специалисты IT Park помогут заявителям зарегистрировать компанию, открыть банковский счет и поставят на учет в налоговых органах. При этом физического присутствия от заявителя не требуется.
Как и где получить услугу?
Для получения услуги необходимо заполнить краткую заявку на портале my.it-park.uz/oss и дождаться ответа от менеджеров.
Что такое Zero Risk?
Zero Risk — новая программа для иностранных IT-компаний, которые хотят войти на рынок Узбекистана с минимальными рисками и издержками. Она нацелена на улучшение бизнес-климата в стране, стимулирование экспортной деятельности в сфере IT и BPO-аутсорсинга.
Программа предоставляет компаниям ряд привилегий в поддержку и снижение начальных рисков.
· Бесплатный офис в регионах на 12 месяцев;
· Помощь в оснащении офиса оборудованием и мебелью до 100 человек с 15-месячным льготным периодом выплат;
· Возмещение до 15% затрат на зарплаты сотрудникам - гражданам Узбекистана (за каждого нанятого сотрудника компания получает денежную компенсацию в размере $500;
· Возмещение до 50% расходов и до $5000, затраченных на тренинги и повышение квалификации сотрудников до 100 человек.
Подробно: centralasia.tech/
Что такое Local2Global?
Local2Global («От местного к глобальному») — программа, направленная на поддержку локальных компаний в Узбекистане при выходе на международные рынки с целью стимулирования их экспортной деятельности.
Преимущества программы:
50%-покрытие расходов на:
· консультационные услуги по экспорту;
· зарубежные поездки клиентов в Узбекистан;
· зарубежные поездки и участие на международных выставках и семинарах;
· бесплатный доступ к лучшим курсам на Coursera;
· экспортное наставничество.
Как и где подать заявление?
Заявления на рассмотрение вместе с портфолио подаются через личный кабинет на портале my.it-park.uz. Срок рассмотрения: 15 рабочих дней.