Fuqaro muhofazasi bo‘yicha o‘quv seminari tashkil etildi
Joriy yilning aprel oyi davomida Xorazm viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlarining favqulodda vaziyatlarga tayyorgarligini oshirish, ularning xavfsizlik madaniyatini yuksaltirish maqsadida Xorazm viloyati FVB Xayot faoliyati xavfsizligi o‘quv markazi xodimlari tomonidan 24 soatlik amaliy-o‘quv seminar mashg‘ulotlari tashkil etildi.
photo2026-04-2116-20-45.jpg
Seminar davomida ishtirokchilarga tabiiy, texnogen va ekologik xususiyatga ega favqulodda vaziyatlar, ularning kelib chiqish sabablari hamda oldini olish choralari haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Xususan, zilzila, suv toshqinlari, yong‘inlar, sanoat avariyalari va atrof-muhit bilan bog‘liq muammolar yuzaga kelganda to‘g‘ri harakat qilish tartibi tushuntirildi.
photo2026-04-2116-20-49.jpg
Shuningdek, o’quv-mashg‘ulotlari jarayonida birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha muhim ko‘nikmalar ham o‘rgatildi. Ishtirokchilar jarohatlanganlarga dastlabki yordam ko‘rsatish, qon ketishini to‘xtatish, sun’iy nafas berish va yurakni tashqi massaj qilish kabi amaliy mashg‘ulotlarda faol ishtirok etdilar.
photo2026-04-2116-20-58.jpg
Seminar davomida amaldagi qonunchilik hujjatlari ham alohida e’tiborga olindi. Fuqarolar muhofazasi, favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish sohasidagi hozirgi kundagi qonun va me’yoriy hujjatlar mazmuni mutaxassislar tomonidan sodda va tushunarli tarzda izohlandi.
photo2026-04-2116-20-54.jpg
Bunday amaliy-o‘quv seminar mashg‘ulotlar korxona xodimlarining ogohlik darajasini oshirish, ularning amaliy bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash hamda favqulodda vaziyatlarga tayyorligini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

Проведен учебный семинар по гражданской защите
В течение апреля текущего года с целью повышения готовности сотрудников Cлужбы электромагнитной совместимости Хорезмской области к чрезвычайным ситуациям, а также повышения их культуры безопасности, специалистами Учебного центра безопасности жизнедеятельности Управления по чрезвычайным ситуациям Хорезмской области были организованы 24-часовые практические учебные семинары.
photo2026-04-2116-20-45.jpg
В ходе семинара участникам была предоставлена подробная информация о чрезвычайных ситуациях природного, техногенного и экологического характера, причинах их возникновения, а также мерах по их предупреждению. В частности, были разъяснены правильные действия при землетрясениях, наводнениях, пожарах, промышленных авариях и экологических проблемах.
photo2026-04-2116-20-49.jpg
Кроме того, в процессе занятий участникам были привиты важные практические навыки оказания первой медицинской помощи. Они активно участвовали в практических упражнениях по оказанию первой помощи пострадавшим, остановке кровотечения, проведению искусственного дыхания и наружного массажа сердца.
photo2026-04-2116-20-58.jpg
В рамках семинара особое внимание было уделено действующим нормативно-правовым документам. Специалисты в доступной форме разъяснили содержание действующих законов и нормативных актов в сфере гражданской защиты, предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
photo2026-04-2116-20-54.jpg
Подобные практико-учебные семинары имеют важное значение для повышения уровня осведомлённости сотрудников, укрепления их знаний и навыков, а также обеспечения готовности к действиям в чрезвычайных ситуациях.