Samarkand-2028 giperspektral sun’iy yo‘ldoshi 5-avgust kuni orbitaga uchiriladi
5-avgust kuni STAR.VISION kompaniyasi tomonidan Xitoyning Shandun provinsiyasi qirg‘oqlari yaqinidagi dengiz start platformasidan Samarkand-2028 va Lampung-1 giperspektral sun’iy yo‘ldoshlari uchiriladi.
So‘nggi yillarda Prezidentimiz rahbarligida milliy kosmik texnologiyalarni rivojlantirish, sun’iy yo‘ldosh dasturlarini kengaytirish hamda xalqaro kosmik hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Samarkand-2028 missiyasi ana shu siyosatning amaliy natijalaridan biri bo‘lib, O‘zbekistonning kosmik texnologiyalar va sun’iy intellekt yo‘nalishidagi salohiyatini xalqaro maydonda namoyon etuvchi muhim bosqich hisoblanadi.
Samarkand-2028 sun’iy yo‘ldoshi "O‘zbekkosmos" agentligi va STAR.VISION kompaniyasi o‘rtasida imzolangan strategik memorandum doirasidagi hamkorlikning amaliy natijasidir. Memorandumga muvofiq, Xitoy tomonidan fazoga uchiriladigan mazkur giperspektral sun’iy yo‘ldoshga "Samarkand-2028" nomi berildi. Bu nom Avstraliyaning Sidney shahrida bo‘lib o‘tgan Xalqaro astronavtika kongressida (IAC) 2028-yilgi kongressni Samarqand shahrida o‘tkazish to‘g‘risida qabul qilingan qaror sharafiga tanlangan.
Loyiha doirasida "O‘zbekkosmos" agentligi mutaxassislari tomonidan sun’iy yo‘ldosh borti uchun maxsus sun’iy intellekt moduli ishlab chiqildi. Mazkur modul giperspektral ma’lumotlarni bevosita orbitaning o‘zida qayta ishlash imkonini berib, Yer yuzasini masofadan zondlash samaradorligini sezilarli darajada oshiradi. Olingan ma’lumotlardan qishloq xo‘jaligi, ekologiya, tabiiy resurslarni monitoring qilish va boshqa yo‘nalishlarda foydalanish rejalashtirilgan.

5 августа компания STAR.VISION осуществит запуск гиперспектральных спутников Samarkand-2028 и Lampung-1 с морской стартовой платформы у побережья провинции Шаньдун (Китай).
В последние годы под руководством Президента Республики Узбекистан особое внимание уделяется развитию национальных космических технологий, расширению спутниковых программ и укреплению международного сотрудничества в космической сфере. Миссия Samarkand-2028 является одним из практических результатов этой политики и представляет собой важный этап в демонстрации потенциала Узбекистана в области космических технологий и искусственного интеллекта на международной арене.
Спутник Samarkand-2028 является практическим результатом стратегического сотрудничества, реализуемого в рамках меморандума, подписанного между агентством «Узбеккосмос» и компанией STAR.VISION. В соответствии с меморандумом гиперспектральному спутнику, запуск которого осуществляется китайской стороной, было присвоено название «Samarkand-2028». Оно выбрано в честь решения о проведении Международного астронавтического конгресса (IAC) в Самарканде в 2028 году, принятого на конгрессе в австралийском Сиднее.
В рамках проекта специалисты агентства «Узбеккосмос» разработали специальный модуль искусственного интеллекта для бортовой системы спутника. Он позволит выполнять обработку гиперспектральных данных непосредственно на орбите, значительно повысив эффективность дистанционного зондирования Земли. Полученные данные планируется использовать в сельском хозяйстве, экологии, мониторинге природных ресурсов и других направлениях.
В настоящее время ракета уже размещена на борту стартового судна и следует к месту запуска. Все подготовительные работы продолжаются в соответствии с утвержденным графиком.