Bugun Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Azim Axmedxadjayev Butunjahon bankining Transport va raqamli rivojlanish bo‘yicha xalqaro amaliyot bo‘linmasi direktori Frans Driz-Gross boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda tomonlar o‘zaro hamkorlikda amalga oshirish ko‘zda tutilgan «Digital CASA» loyihasi yuzasidan fikr almashdilar. Mazkur loyiha mamlakatda raqamli texnologiyalari infratuzilmasini rivojlantirish, "elektron hukumat" tizimlarini joriy qilish hamda raqamli iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash kabi maqsadlarni ko‘zlaydi.
O‘zbekiston tomoni mehmonlarni yurtimizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish, xususan telekommunikatsiya infratuzilmasini mustahkamlash, aholiga ko‘rsatilayotgan elektron davlat xizmatlari ko‘rsatishni yaxshilash kabi yo‘nalishlarda amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishtirdilar.
Markaziy va Janubiy Osiyoni yagona raqamli xabga bog‘laydigan va transchegaraviy telekommunikatsiya tarmog‘ini yaratishga qaratilgan «Digital CASA» dengizga chiqish imkoni bo‘lmagan mamlakatlarga Internetga tezkor ulanish, shuningdek, mamlakatning tranzit salohiyatini oshirishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, loyihaning amalga oshirilishi davlatning iqtisodiy salohiyatining oshishi, aholiga sifatli elektron xizmat ko‘rsatilishi, yangi ish o‘rinlarining yaratilishiga xizmat qiladi.
Mazkur strategik maqsadga erishish uchun «Digital CASA» hududiy loyihasi Internet tezligini oshirib, xususiy sarmoyalarning davlatning raqamli infratuzilmasini rivojlantirishga yo‘naltiradi.
O‘zbekiston tomoni loyihadan kutayotgan natijalar xususida ma’lum qilib, Butunjahon banki bilan istiqboldagi hamkorlik yuzasidan takliflarini bayon qildi.

Глава Мининфокома встретился с делегацией Всемирного банка
Сегодня состоялась встреча Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Азима Ахмедхаджаева с делегацией Всемирного банка во главе с директором Глобальной практики по транспорту и цифровому развитию Всемирного банка Францем Дриз-Гроссом.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам реализации проекта «Digital CASA», который состоит из таких компонентов, как развитие цифровой инфраструктуры, системы электронного правительства, цифровой экономики и др.
Узбекская сторона ознакомила гостей с проводимой работой по развитию информационно-коммуникационных технологий и коммуникаций, в частности, с дальнейшими планами развития телекоммуникационной инфраструктуры, электронных госуслуг, оказываемых населению.
Проект Всемирного банка «Digital CASA» направлен на создание трансграничной широкополосной телекоммуникационной сети, которая свяжет страны Центральной и Южной Азии в единое информационное пространство. Предполагается, что данный проект позволит улучшить доступ к Интернету странам, не имеющим выхода к морю, а также развить их транзитный потенциал.
Конечной целью региональной программы «Digital CASA» является повышение экономического роста стран региона, улучшение оказания государственных услуг и содействие в создании новых рабочих мест. Для достижения этой стратегической цели региональная программа «Digital CASA» намерена повысить доступность Интернета, объединить частные инвестиции для цифрового развития, а также обеспечить наращивание потенциала правительств стран-участниц в сфере предоставления электронных услуг.
Узбекская сторона рассказала об ожиданиях по данному проекту, выступила с предложениями по сотрудничеству со Всемирным банком в области развития информационных технологий и телекоммуникаций.
Стороны договорились продолжить обмен мнениями для дальнейшей проработки взаимовыгодных форм сотрудничества.