Elektron hukumatni takomillashtirish raqamlashtirish jarayonlarining ustuvor yo‘nalishlaridan biridir.  Davlat idoralari va aholi o‘rtasida interaktiv muloqotning samalari mexanizmini yaratish fuqarolarimizning vaqt va mablag‘larini tejashga, shu bilan birga davlat idoralarining faoliyatini tubdan yahshilashga zamin yaratadi. Elektron hujjat ayalanishi orqali ularning vaqt va moliya xarajatlarini kamaytiradi, ochiqlik va oshkoralikni ta’minlaydi.
Elektron hukumat tizimini rivojlantishda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali muhim o‘rin tutadi (my.gov.uz). 2020-yilda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalini  rivojlantirish doirasida muhim ishlar amalga oshirildi. Jumladan, o‘tgan yil natijalari bo‘yicha 9,8 millionta ariza kelib tushgan, Yagona portalning foydalanuvchilar soni 185 mingga ko‘payib, 380 mingtaga yetdi. Bugungi kunda Yagona portal orqali 218 ta davlat xizmatlari ko‘rsatilmoqda.
Aholi uchun qator dolzarb xizmatlar joriy qilindi. Hozirgi kunda fuqarolar Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali quydagi xizmatlardan onlayn rejimida foydalanishlari mumkin:
• shifokor qabuliga yozilish;
• maishiy chiqindilar uchun shaxsiy hisobvaraqa holati to‘g‘risidagi ma’lumotlarni olish;
• ish haqi miqdorini va ish stajini tasdiqlash to‘g‘risidagi arxiv ma'lumotnomasini olish;
• abituriyentni onlayn ro‘yxatdan o‘tkazish;
• oliy va o‘rta maxsus ta`lim muassasasida o‘qiganlikni tasdiqlash haqidagi arxiv ma‘lumotnomasini olish;
• ijro hujjati bo‘yicha qarzdorlikni tekshirish;
• migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘limiga (pasport stol) elektron navbatga turishni rasmiylashtirish;
• farzand tug‘ilganda beriladigan bir martalik nafaqa pulini olish uchun ariza berish;
• fuqarolarning nomida shaxsiy uy-joyi borligi yoki yo‘qligi to‘g‘risidagi ma'lumotnoma olish;
• yashash joyiga doimiy ro‘yxatga turish uchun ariza yuborish;
• doimiy (vaqtinchalik) yashash joyida yashayotgan muddati va doimiy yashash joyida ro‘yxatdan o‘tib yashovchilar soni to‘g‘risida ma’lumotnoma olish;
Joriy yil boshida esa yangi dolzarb va talab yuqori xizmat joriy etildi. Endi fuqarolarimiz Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali  my.gov.uz orqali biometrik pasportni ID kartaga almashtirish uchun ariza topshirishlari mumkin. Hozirgi kunda ID kartani olish uchun kelib tushgan arizalarning soni 3 migdan oshdi.
Yagona portalni takomillashtirish va foydalanuvchilarga yanada qulaylik yaratish bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
Aholiga elektron davlat xizmatlarni olishda yanada qulaylik yaratish maqsadida Yagona portalning Android- va iOS platformada ishlaydigan mobil ilova yaratildi va ishga tushurildi. Dasturning funktsional jihatlari kalilt so‘zlar orqali qidiruvni amalga oshirish, yuborilgan arizani ko‘rib chiqish jarayonining monitoringini olib borish, davlat xizmatlari markazlarining geolokasiyasini ko‘rishga imkon beradi.
Ta’kidlash kerakki, portalning mobil versiyasida faqatgina avtomatlashtirilgan elektron xizmatlar joriy etilgan. Bu esa davlat idoralari xodimlarining aralashuvini bartaraf etishga va fuqarolarimizning vaqtini tejashga mo‘ljallangan.
Bundan tashqari, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalining Telegram boti (myGovUzSupportBot) va SMS-axborot xizmati joriy qilingan.
Yagona portalning yana bir muhim afzalliklaridan biri fuqarolar imtiyozli ravishda, 10 foiz chegirma bilan davlat xizmatlardan foydalanishlari mumkin.
O‘tgan yili oxirlarida portalning yangi versiyasi taqdim etildi, va uning afzalliklari qatorida yangi interfeys va batafsil statistik ma’lumotlarni keltirish mumkin. Shuningdek, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali  tizimida elektron to‘lovlarning imkoniyatlari kengaytirilgan bo‘lib, unga PaySys to‘lov tizimi integratsiyalashgan. Mazkur to‘lov tizimi foydalanuvchining bank kartasini shaxsiy kabinetiga ulashga va qator to‘lov tizimlarda onlayn ravishda tranzaktsiyalarni amalga oshirishga imkon yaratadi.
Aholiga qo‘shimcha qulaylik yaratish maqsadida Yagona portal orqali davlat xizmatlardan foydalanish doirasida paydo bo‘layotgan murojaatlar bilan ishlashga yo‘naltirilgan call markazi ishga tushirildi.
2020-yilda elektron hukumat tizimini rivojlantirish doirasida amalga oshirilgan muhim loyilardan biri Identifikatsiyalashning yagona tizimi haqida aytib o‘tish kerak (https://id.gov.uz/). Uning yordamida foydalanuvchilar elektron hukumatning turli axborot tizimlariga kirishlari mumkin, va ularning ma’lumotlarining mahfiyligini saqlash bo‘yicha xavfsizlik choralar ko‘riladi.
Hozirda mazkur tizim foydalanuvchilarining soni 600 mingdan oshdi. Unga 20 dan ortiq vazirlik va idoralar ulangan, ular qatorida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining virtual Qabulxonasi, Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining milliy vakansiyalar bazasi, Kommunal xo‘jalik va uy-joy fondi portali (E-kommunal), “Yagona oyna” markazlari veb-sayti, “Mening Fikrim” jamoaviy murojaatlar portali va boshqalar.
2021-yilda elektron hukumat tizimini rivojlantirish borasida quyidagi vazifalar belgilangan:
• Yagona portal tizimida elektron davlat xizmatlarining sonini ko‘paytirish. Joriy yilda yana 60 ta talab yuqori bo‘lgan davlat xizmatlarni joriy etish va ularning umumiy sonini 278 gacha yetkazilishi rejalashtirilgan;
• Respublika bo‘yicha barcha mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida E-qaror elektron tizimini joriy etish;
• Ochiq ma’lumotlar portalining infratuzilmasini va dasturiy platformasini modernizatsiyalash;
• Raqamli qishloq xo‘jaligi” axborot tizimini yaratish;
• Tibbiyot sohasida masofaviy tibbiyot va ta’lim xizmatlarni ko‘rsatish maqsadida sog‘liqni saqlash tizimiga “Telemeditsina” tizimini joriy etish;
• Pochta xizmatlari faoliyatiga elektron davlat xizmatlarni joriy etish.
Elektron hukumat tizimi doirasida amalga oshirilgan choralar davlat  idoralar faoliyat ko‘rsatishda shaffof va samarali mexanizmini yaratish, fuqarolarga  qulay va tezkor elektron davlat xizmatlari bilan ta’minlashdan iboratdir.

Одно из приоритетных направлений реформ в области цифровизации – совершенствование системы электронного правительства. Создание эффективного механизма интерактивного взаимодействия государственных органов и населения не только позволит значительно сэкономить время и средства граждан, но и качественным образом преобразовать работу государственных органов, снизив их временные и финансовые расходы за счет замены бумажного документооборота на электронный, повысит открытость и прозрачность их деятельности.
В числе наиболее значимых проектов в сфере электронного правительства — Единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz). В 2020 году в рамках развития системы ЕПИГУ была осуществлена серьезная работа. Так, по итогам минувшего года подано 9,8 миллиона заявок. Общее количество пользователей ЕПИГУ превысило 380 тысяч, причем только за отчетный период к системе подключились 185 тысяч человек. В настоящее время в системе ЕПИГУ оказывается порядка 218 госуслуг.
Были внедрены новые актуальные услуги. Сегодня граждане через Единый портал могут воспользоваться следующими госуслугами в режиме онлайн:
- записаться на приём к врачу;
- получить информацию о состоянии лицевого счета по бытовым отходам;
- получить архивную справку о подтверждении заработной платы и стажа работы;
- осуществить онлайн-регистрацию абитуриента;
- получить справку с места учебы и архивную справку о наличии высшего и среднего специального образования;
- проверить задолженность по исполнительному документу;
- оформить электронную очередь в отдел миграции и оформления гражданства (паспортный стол);
- подать заявление на получение единовременного пособия при рождении;
- получить справку о наличии/отсутствии собственного жилья;
- подать заявление на регистрацию по месту постоянного проживания;
- получить справку, подтверждающую срок проживания по месту постоянного (временного) жительства и справку о количестве зарегистрированных лиц по постоянному месту жительства.
А в начале этого года была внедрена еще одна актуальная услуга для населения. Теперь граждане могут подать заявку на замену паспорта и получение ID-карты через Единый портал. К настоящему времени количество заявок на получение ID-карты уже превысило три тысячи.
Ведется последовательная работа по дальнейшему совершенствованию портала, созданию дополнительных удобств для пользователей.
Запущено мобильное приложение ЕПИГУ на Android- и iOS-платформах, создавшее дополнительные удобства для населения в плане получения электронных госуслуг. Функционал программы позволяет проводить поиск по ключевым словам, проводить мониторинг рассмотрения отправленной заявки, получать геолокации центров госуслуг.
Что немаловажно, в мобильной версии портала представлены только автоматизированные электронные услуги, предоставляемые без вмешательства сотрудника государственного органа. Это значительно экономит время граждан.
Помимо этого, также функционирует Telegram-бот портала (myGovUzSupportBot) и услуга SMS-информирования.
Важным преимуществом Единого портала является то, что граждане могут получать E-сервис по более выгодному тарифу за счет 10-процентной скидки на услуги.
В конце прошлого года была представлена обновленная версия портала, главные отличия которой — в новом интерфейсе и более подробной статистической информации. Помимо этого, в системе ЕПИГУ расширены возможности электронных платежей, в том числе интегрирована платежная система PaySys, дающая возможность привязать банковскую карту в личном кабинете и осуществлять транзакции онлайн в нескольких платежных системах.
С целью создания дополнительных удобств для населения запущен call-центр для обработки запросов, возникших при получении государственных услуг через ЕПИГУ.
В числе важных проектов, реализованных в 2020 году в рамках электронного правительства, можно также отметить Единую систему идентификации OneID (https://id.gov.uz/), с помощью которой пользователи могут получить доступ к разным информационным системам электронного правительства с обеспечением безопасности и конфиденциальности их данных.
К настоящему времени количество пользователей данной системы, превысило 600 тысяч человек. К ней подключены более двадцати министерств и ведомств, в том числе Виртуальная приемная Президента Республики Узбекистан, Национальная база вакансий Министерства занятости и трудовых отношений, Портал коммунального хозяйства и жилищного фонда E-Kommunal, Единый сайт центров «Одно окно», Портал коллективных обращений Mening Fikrim и другие.
В рамках развития электронного правительства в 2021 году определены следующие задачи:
- Увеличение количества электронных государственных услуг в системе ЕПИГУ. В 2021 году предусматривается внедрить еще 60 востребованных среди населения госуслуг и таким образом довести их общее число до 278.
- Внедрение электронной системы E-qaror во всех местных исполнительных органах власти по республике.
- Модернизация инфраструктуры и программной платформы Портала открытых данных;
- Создание информационной системы «Цифровое сельское хозяйство»;
- Внедрение системы «Телемедицина» в систему здравоохранения с целью оказания дистанционных медицинских и образовательных услуг в этой сфере;
- Внедрение электронных государственных услуг в работу почтовых служб.
Все осуществляемые меры в рамках системы электронного правительства направлены на решение важной задачи — создать прозрачный и эффективный механизм работы государственных органов и обеспечить граждан удобными и своевременными электронными государственными услугами.