Davlat tili-millat koʻzgusi!
Til - millatning ma’naviy boyligidir. Til - davlat timsoli, mulki. Tilni asrash, rivojlantirish - millatning yuksalishi demakdir. O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida Davlat tilining maqomi huquqiy jihatdan mustahkamlab qo‘yilgan. Shu tariqa o‘zbek tili mustaqil davlatimizning Bayrog‘i, Gerbi, Madhiyasi qatorida turadigan, Qonun yo‘li bilan himoya qilinadigan muqaddas davlat ramziga aylandi.
Har bir xalq, har qaysi mustaqil davlat oʻz milliy manfaatlarini taʼminlash, bu borada, avvalo, oʻz madaniyati, azaliy qadriyatlari, shuningdek, ona tilini asrab-avaylash va rivojlantirish masalasiga ustuvor vazifa sifatida eʼtibor qaratishi tabiiy.
Ona tilimiz - o‘zbek tiliga 1989-yil 21-oktyabrda davlat tili maqomi berildi. Bu mamlakatimiz, yurtdoshlarimiz hayotidagi unutilmas, tarixiy voqeaga aylandi. Shuni ta’kidlash kerakki, o‘zbek tiliga davlat tili maqomining berilishi- xalqimizning milliy mustaqillikka erishish yo‘lidagi muhim qadamlaridan biri bo‘lgan edi. Istiqlol yillarida mamlakatimizda barcha sohalarda bo‘lgani kabi tilimiz taraqqiyotida ham qator o‘zgarishlar yuz berdi. O‘zbek tilining xalqaro miqyosida obro‘si oshdi. “Davlat tili haqida”gi qonun ona tilimizning bor go‘zalligi va jozibasini to‘la namoyon etish bilan birga, uni ilmiy asosda rivojlantirish borasida ham keng imkoniyatlar yaratdi.
Goʻzal va jozibador ona tilimizning bebaho qadriyat ekanligini kelgusi avlodlarga bezavol yetkazish katta avlod uchun ham farz, ham qarzdir. Demak, til millatning maʼnaviy-ruhiy boyligi, mulki, timsoli ekan, uni eʼzozlash, yuksalishi, sofligi, boyligi yoʻlida kurashish, milliy qadriyat darajasiga koʻtarish barchamizning oliy burchimizdir.

Государственный язык – зеркало нации!
Язык – духовное богатство нации. Язык является символом и достоянием государства. Сохранение и развитие языка означает возвышение нации. Статус государственного языка законодательно закреплен в Конституции Республики Узбекистан. Таким образом, узбекский язык стал
символом священного государства, стоящим среди Флага, Герба и Гимна нашего независимого государства и охраняемым законом.
Для каждого народа, каждого независимого государства естественно уделять внимание сохранению и развитию своей культуры, вековых ценностей, а также родного языка как приоритетного в этом отношении.
21 октября 1989 года нашему родному узбекскому языку, был присвоен статус государственного языка. Это стало незабываемым, историческим событием в жизни нашей страны и соотечественников. Следует отметить, что придание узбекскому языку статуса государственного языка стало одним из важных шагов на пути к достижению национальной независимости нашего народа. За годы независимости произошел ряд изменений в развитии нашего языка, а также во всех областях нашей страны. Повысился международный авторитет узбекского языка. Закон «О государственном языке»  не только в полной мере продемонстрировал всю красоту и очарование нашего родного языка, но и предоставил широкие возможности для его развития на научной основе.
Безукоризненная передача будущим поколениям того, что наш прекрасный и привлекательный родной язык является бесценной ценностью, должен быть обязанностью и долгом старшего поколения. Поэтому, поскольку язык является духовным богатством, достоянием и символом нации, мы все обязаны чтить его, бороться за его возвышение, чистоту, богатство, поднимать его до уровня национальной ценности.