Электромагнит мослашув марказининг мувафақиятли фаолият кўрсатишини таъминлаш учун ISO 9001:2008 ҳалқаро стандарт талабларига мувофиқ корхонада Сифатни бошқариш тизими ишлаб чиқилган ҳамда расмийлаштирилган эди.
ISO 9001:2015 ҳалқаро стандартининг янги версиясини жорий этиш ва мазкур янги версия бўйича қайта сертификатлаштиришдан мувафақиятли ўтиш зарурияти туфайли, Сифатни бошқариш хизмати томонидан янги стандарт талабларини ҳисобга олган ҳолда СБТнинг мавжуд ҳужжатлари ва жараёнлари қайта кўриб чиқилди. Корхонанинг барқарор ҳолатига ижобий ва салбий таъсир ўтказувчи омиллар аниқланди, ҳамда салбий омиллар таъсирини камайтирувчи тадбирлар ишлаб чиқилди.
2017 йилнинг 17-18 май кунлари корхонамизда «CERT International» сертификация органи томонидан биринчи кузатув аудити ўтказилди. Аудит ЭМММнинг марказий аппарти, ҳамда Андижон, Бухаро, Наманган ва Фарғона вилоят ЭММХларда Бош аудитор - Кудяков Ильяс Ильдарович бошчилигидаги аудиторлар жамоаси тарафидан ўтказилди.
Юқорида кўрсатилган давр ичида, аудиторлар корхона сифатни бошқариш тизимининг ISO 9001:2015 ҳалқаро стандарти талабларига мувофиқ келишини ҳамда самарадорлигини баҳоладилар.
Аудиторлар, корхона Раҳбариятининг Сифатни бошқариш тизимини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш йўлидаги маъсулияти ва сайи-ҳаракатларини, ходимларнинг, маълумот, кўникма ва тажрибага асосланган юқори малака ва техник маҳоратларини, техник ўлчов қурилмалари, дастурий таъминотларни ва инфраструктурани доимий янгилаб борилишига эришилаётганлигини алоҳида таъкидлаб ўтдилар.
Кузатув аудити натижалари бўйича: ЭМММ ДУК - ISO 9001:2015 ҳалқаро стандарти бўйича сертификатлашни мувафақиятли ўтди.

ГУП «Центр электромагнитной совместимости» успешно прошел сертификационный аудит по международному стандарту ISO 9001:2015
Для обеспечения успешной деятельности Центра электромагнитной совместимости была разработана, документально оформлена Система менеджмента качества в соответствии с требованиями международного стандарта ISO 9001:2008.
В связи с необходимостью, внедрения новой версии международного стандарта - ISO 9001:2015 и успешного прохождения ре-сертификации по новой версии,  Службой менеджмента качества было пересмотрено существующая документация и процессы СМК с учетом требований нового стандарта. Определены позитивные и негативные факторы, влияющие на стабильность предприятия, а также разработано мероприятие снижающие влияние негативных факторов.
В период 17-18 мая 2017 года в ГУП «ЦЭМС» был проведен первый наблюдательный аудит со стороны сертификационного органа «CERT International». Аудит проводился командой аудиторов во главе Главного аудитора - Кудякова Ильяса Ильдаровича в центральном аппарате ГУП ЦЭМС, а также в СЭМС Андижанской, Бухарской, Наманганской и Ферганской областей.
В вышеуказанный период, аудиторы оценивали соответствие СМК предприятия требованиям международного стандарта ISO 9001:2015, а также результативность системы менеджмента предприятия.
Аудиторы отдельно отметили ответственность и стремление Высшего руководства в поддержании и дальнейшем развитии Системы менеджмента качества, высокий профессионализм и техническую компетентность персонала, основанная на образовании, навыках и опыте. Стремление в улучшении инфраструктуры, технических средств измерения и программных продуктов.
По итогам наблюдательного аудита: ГУП ЦЭМС - успешно прошло сертификацию по стандарту ISO 9001:2015.