Xorazm viloyatining Xonqa va Shovot tumanlari raqamli texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha namuna sifatida tanlab olindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yildagi 28 aprel kuni qabul qilingan «Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori asosida olib borilayotgan ishlarni xududlarda yanada jadallashtirish maqsadida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi rahbariyati va ishchi gruhi Xorazm viloyatiga bordi.
Xorazm viloyatida raqamli texnologiyalarni joriy qilish, axborot texnologiyalari infratuzilmasini yanada rivojlantirish masalalarini, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh.Sodiqov hamda viloyat hokimi F.Ermanov atroflicha muhokama qildilar.
Muhokamalar natijasida Xorazm viloyatining Xonqa va Shovot tumanlari raqamli texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha namuna sifatida tanlab olindi.
Tanlab olingan Xonqa va Shovot tumanlarida raqamli texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, viloyatdagi tegishli idora va tashkilotlar bilan hamkorlikda Yo‘l xaritasi ishlab chiqilmoqda.
Yo‘l xaritada 2020 yilda hamda 2021 yil 1-chorak davomida Xonqa va Shovot tumanlarida qishloq va suv xo‘jaligi, ta’lim, sog‘liqni saqlash, kommunal va boshqa sohalarda raqamli texnologiyalarni keng joriy etish masalalari ko‘zda tutilgan.
Kelgusida viloyatda tegishli sohalarida zamonaviy axborot texnologiyalari va raqamli texnologiyalarni qo‘llash orqali iqtisodiyotni yanada rivojlantirish hamda aholiga qulay shart-sharoitlarni yaratilishini ta’minlashga erishiladi.

Ханкинский и Шаватский районы Хорезмской области выбраны в качестве образцовых для внедрения цифровых технологий
С целью ускорения работ в регионах в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 апреля 2020 года «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства» руководство и рабочая группа Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций посетили Хорезмскую область.
Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков и хоким Хорезмской области Ф. Эрманов обсудили вопросы внедрения цифровых технологий в Хорезмской области и дальнейшего развития информационно-коммуникационной инфраструктуры.
В ходе обсуждения Ханкинский и Шаватский районы Хорезмской области были выбраны в качестве образцовых для внедрения цифровых технологий.
Согласно этому Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в сотрудничестве с соответствующими ведомствами и организациями области была разработана Дорожная карта по внедрению цифровых технологий в Ханкинском и Шаватском районах.
В Дорожной карте нашли отражение вопросы широкого внедрения цифровых технологий в сельское и водное хозяйство, образование, здравоохранение, жилищно-коммунальное хозяйство и другие сферы  Ханкинского и Шаватского районов в 2020 году и в первой половине 2021 года.
Применение современных информационных и цифровых технологий в этих сферах станет залогом для дальнейшего экономического развития и создания комфортных условий для населения региона.