2021 йил 16 апрел куни “ЭМММ” ДУК раҳбарияти, касаба уюшма қўмитаси ва ёшлар иттифоқи ташаббуси билан, Тошкент вилоятининг Қуйичирчик тумaни Жумагул қишлоғининг 9- ва 40-сонли мактаблари учун китобларни топшириш бўйича хайрия акцияси бўлиб ўтди.
Бола учун китобларнинг аҳамияти жуда муҳимдир. Китоблар уни дунё қарашини кенгайтириши, табиат ҳақида, ва уни ўраб турган нарсалар билан таништириш учун хизмат қилади.
Фақатгина кутубхонада, бола мулоқот маданияти кўникмаларини ва китоб билан мулоқот қилиш имкониятига эга бўлади. Китобга нисбатан эҳтиёткорлик билан қараш - бу ўқиш маданиятининг муҳим фазилатларидан бири бўлиб, уларсиз ҳақиқий китобхон шакллана олмайди.
Расмли китоблар болалар онгини ривожлантиради, дунёни билишга ёрдам беради, нутқни ривожлантиришга ҳисса қўшади. Болалар адабиёти ўсиб бораётган болалар онги учун озуқа бўлиб хизмат қилади ва раҳм-шафқат, ҳамдардлик ҳамда меҳрибонликни ўргатади.

Хорошая книга – вечный спутник
16 апреля 2021 года по инициативе руководства ГУП “ЦЭМС” совместно с Профсоюзным комитетом и Союзом молодёжи прошла благотворительная акция по передаче книг для школ №9 и №40 Ташкентской области Куйичирчикского района села Джумагуль.
Значение книг для ребенка очень велико. Книги служат для того, чтоб расширять представление ребенка о мире, знакомить его с вещами, природой, всем, что его окружает.
Только в библиотеке взрослый имеет возможность привить детям навыки культуры общения и общения с книгой. Так, как бережное отношение к книге — одно из важных качеств культуры чтения, без которого немыслим настоящий читатель.
Детские книги с картинками развивают фантазию малышей, помогают познавать мир, способствуют развитию речи. В детской литературе малыши смогут найти «пищу» для размышлений, она учит милосердию, сопереживанию и доброте.