Toshkent shahrida “iFLYTEK Open Platform Central Asia Launch Event” tadbiri bo‘lib o‘tdi. Unda kompaniyaning Markaziy Osiyo uchun mo‘ljallangan ochiq platformasi rasman O‘zbekistonda ishga tushirildi. Tadbirda davlat idoralari, xalqaro kompaniyalar, IT sohasi vakillari hamda xorijiy mehmonlar ishtirok etdi.
Ochilish marosimidan avval Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov iFLYTEK kompaniyasining sun’iy intellekt sohasidagi eng so‘nggi texnologiyalari va raqamli yechimlari namoyish etilgan ko‘rgazma bilan tanishdi.
Ko‘rgazma davomida iFLYTEK kompaniyasining katta vitse-prezidenti Richard Yu Spark katta til modeli, ko‘p tilli sun’iy intellekt texnologiyalari, ovozni aniqlash va nutqni sintez qilish tizimlari, sun’iy intellekt asosidagi biznes yechimlari, shuningdek, kompaniyaning ishlab chiquvchilar uchun ochiq platformasi hamda Markaziy Osiyoda amalga oshirilishi rejalashtirilgan tashabbuslari haqida ma’lumot berdi.
Ochilish marosimida so‘zga chiqqan Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov raqamli iqtisodiyot va sun’iy intellektni rivojlantirish O‘zbekistonning ustuvor milliy yo‘nalishlaridan biri ekanini ta’kidladi.
U mamlakatda amalga oshirilayotgan islohotlar iqtisodiy o‘sishni jadallashtirish, investitsiya muhitini yaxshilash va O‘zbekistonning xalqaro reytinglardagi o‘rnini mustahkamlashga xizmat qilayotganini qayd etdi. Vazir, shuningdek, O‘zbekistonni global texnologik kompaniyalar uchun mintaqaviy markazga aylantirish maqsadi qat’iy davom ettirilayotganini, buning uchun sun’iy intellekt, raqamli infratuzilma va innovatsion ekotizimni rivojlantirishga izchil sarmoya kiritilayotganini ta’kidladi.
Shermatov iFLYTEK kompaniyasining Markaziy Osiyo uchun Ochiq Platformasini aynan O‘zbekistonda tashkil etish qarorini mamnuniyat bilan qarshi olib, ushbu tashabbus mahalliy texnologik kompaniyalar, startaplar va dasturiy ta’minot ishlab chiquvchilari uchun yangi imkoniyatlar yaratishi hamda mintaqada sun’iy intellekt ekotizimini jadallashtirishiga ishonch bildirdi.
Tadbirda iFLYTEK Open Platform vitse-prezidenti Uilyam Jou ham so‘zga chiqib, kompaniyaning sun’iy intellekt sohasidagi so‘nggi yutuqlarini taqdim etdi. U 2023-yilda Spark yirik til modeli ishga tushirilganini va bugungi kunda kompaniya texnologiyalari ta’lim, sog‘liqni saqlash, moliya, telekommunikatsiya, avtomobilsozlik hamda boshqa ko‘plab sohalarda keng qo‘llanilayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, u iFLYTEK ishlab chiquvchilarni qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratayotganini bildirib, ochiq platforma sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, dasturchilar hamjamiyati bilan hamkorlikni mustahkamlash va Markaziy Osiyoda barqaror innovatsion ekotizimni rivojlantirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Tadbir yakunida iFLYTEK kompaniyasining Markaziy Osiyo bozori uchun mo‘ljallangan eng so‘nggi sun’iy intellekt mahsulotlari va yechimlari namoyish etildi. Jumladan, ko‘p tilli sun’iy intellekt texnologiyalari, intellektual AI agentlari, sun’iy intellekt asosidagi raqamli xizmatlar hamda ishlab chiquvchilar uchun ochiq platformaning yangi imkoniyatlari taqdim etildi.

iFLYTEK выбрала Ташкент в качестве регионального офиса для Центральной Азии
В Ташкенте состоялось мероприятие «iFLYTEK Open Platform Central Asia Launch Event», в рамках которого была официально запущена открытая платформа компании iFLYTEK для стран Центральной Азии. В мероприятии приняли участие представители государственных органов, международных компаний, ИТ-индустрии и зарубежные гости.
Перед началом церемонии открытия министр цифровых технологий Республики Узбекистан Шерзод Шерматов ознакомился с выставкой, на которой были представлены новейшие технологии и цифровые решения компании iFLYTEK в сфере искусственного интеллекта.
В ходе экспозиции старший вице-президент компании iFLYTEK Ричард Ю представил большую языковую модель Spark, многоязычные технологии искусственного интеллекта, системы распознавания и синтеза речи, ИИ-решения для бизнеса, открытую платформу для разработчиков, а также рассказал о проектах, которые планируется реализовать в Центральной Азии.
Выступая на церемонии открытия, министр цифровых технологий Шерзод Шерматов подчеркнул, что развитие цифровой экономики и искусственного интеллекта является одним из приоритетных направлений государственной политики Узбекистана.
Он отметил, что реализуемые в стране реформы способствуют ускорению экономического роста, улучшению инвестиционного климата и укреплению позиций Узбекистана в международных рейтингах. Министр также подчеркнул, что работа по превращению Узбекистана в региональный центр для глобальных технологических компаний последовательно продолжается, а развитие искусственного интеллекта, цифровой инфраструктуры и инновационной экосистемы остается одним из ключевых приоритетов.
Шерзод Шерматов приветствовал решение компании iFLYTEK разместить свою открытую платформу для Центральной Азии именно в Узбекистане, выразив уверенность, что эта инициатива создаст новые возможности для отечественных технологических компаний, стартапов и разработчиков программного обеспечения, а также придаст дополнительный импульс развитию экосистемы искусственного интеллекта в регионе.
На мероприятии также выступил вице-президент iFLYTEK Open Platform Уильям Чжоу, представивший последние достижения компании в области искусственного интеллекта. Он отметил, что большая языковая модель Spark была запущена в 2023 году и сегодня технологии компании широко применяются в образовании, здравоохранении, финансовом секторе, телекоммуникациях, автомобилестроении и других отраслях.
Кроме того, он подчеркнул, что компания уделяет особое внимание поддержке сообщества разработчиков. По его словам, открытая платформа позволит расширить возможности использования технологий искусственного интеллекта, укрепить сотрудничество с разработчиками и будет способствовать формированию устойчивой инновационной экосистемы в Центральной Азии.
В завершение мероприятия были продемонстрированы новейшие продукты и решения iFLYTEK для рынка Центральной Азии, включая многоязычные технологии искусственного интеллекта, интеллектуальных AI-агентов, цифровые сервисы на базе ИИ, а также новые возможности открытой платформы для разработчиков.