Industrial nurlanishlarning darajasi amaldagi standartlarga mosligi boʻyicha oʻlchash ishlari olib borildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2003-yil 11-noyabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida davlat tomonidan tartibga solib borish tizimini takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 499-son qarorining 3-ilovasi “Industrial radioxalaqitlardan radiochastota spektrini himoya qilish to‘g‘risida”gi Nizomga asosan, 2024-yil iyun oyi uchun tuzilgan reja boʻyicha Qoraqalpogʻiston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan industrial radioxalaqitlar tarqatishi mumkin bo‘lgan manbalardan chiqayotgan nurlanishlar darajasini o‘lchash boʻyicha radiomonitoring olib borildi.
sdgsge.jpg
Tasdiqlangan rejaga muvofiq Nukus shahrida joylashgan elektr uzatish linyalari 110 kV hamda nim stansiyalar (110/35/10 kV “Oraylik”, “Shadlik” va “Kattagar”)ning industrial radioxalaqitlar darajasini GOST 22012-82 standarti normalariga mosligi boʻyicha tegishli oʻlchash ishlari oʻtkazildi.
Industrial radioxalaqitlar tarqatishi mumkin bo‘lgan manbalardan chiqayotgan nurlanishlar darajasi amaldagi standartlarga mosligi boʻyicha oʻlchash ishlari respublika hududi boʻylab doimiy ravishda olib borilmoqda.

Проведены измерения уровней индустриальных излучений на соответствие требованиям действующих стандартов
На основании приложения №3 «Положение о защите радиочастотного спектра от индустриальных радиопомех» к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан №499 от 11 ноября 2003 года «О мерах по совершенствованию системы государственного регулирования в области использования радиочастотного спектра» согласно утвержденному плану работ на июнь месяц 2024 года сотрудники Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан провели работы по измерению возможных источников индустриальных радиопомех.
В соответствии с утвержденным планом были проведены соответствующие измерения индустриальных излучений согласно нормам стандарта ГОСТ 22012-82 на линии электропередачи 110 кВ и подстанции (110/35/10 кВ «Орайлик», «Шадлик» и «Каттагар»), расположенные в городе Нукусе.
На всей территории республики постоянно проводятся работы по измерению уровня возможных источников индустриальных излучении на соответствие требованиям действующих стандартов.