25 mart kuni Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetida ZTE korporatsiyasi homiyligida tashkil etilgan “aqlli o'quv xonasi”ning ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur "Smart Classroom" ya’ni, "aqlli auditoriya" tizimi o'qituvchiga talabaning bilim darajasini hisobga olib dars jarayonini tashkil etishga imkon beradi, ZTE multimediali tizimi -- kompaniyaning maxsus dasturiy ta’minoti, elektron displey, elektron doska va planshetlar talabalardagi ilmiy salohiyatning rivojlanishini kuzatish hamda baholash, har bir talaba yoki guruh imkoniyatini baholashda alohida testlar ishlab chiqishga yordam beradi.
Masofaviy ta’lim tizimi ilg'or texnologiyalar bilan jihozlangan auditoriyada chet el universitetlari professor-o‘qituvchilari bilan aloqalar o‘rnatishga imkon beradi. Har bir dars serverga yoziladi, bu esa talabalar va o‘qituvchilarga har qanday qurilmadan foydalangan holda ma’ruzani ko‘rib chiqishga imkoniyat yaratadi.
Elektron kutubxona imkoniyatlari tufayli talabalar kitoblardan masofadan turib foydalanishi mumkin, bu esa o‘quv qo‘llanmalar taqsimlanishini ancha tezlashtiradi.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini ishlab chiqarishda jahonning yetakchi kompaniyalaridan biri bo'lgan ZTE korporatsiyasi O‘zbekistonda 10 yildan ortiq vaqt mobaynida faoliyat ko'rsatib kelmoqda. Kompaniya ishtirokida yurtimizda ishlab chiqarish bo‘yicha bir necha qo‘shma korxonalar va qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda. Jumladan, korporatsiya bugungi kunda elektron ta’limni rivojlantirish sohasida ham o‘z taklif va ishlanmalariga ega.

В рамках выполнения задач, вытекающих из Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Ташкентского университета информационных технологий» от 14 марта 2017 года № ПП-2834 корпорацией ZTE в ТУИТ создана система Smart Classroom («интеллектуальный класс»).
Данный «интеллектуальный класс» позволяет студентам более детально изучать предметы. Каждый урок записывается на сервер и дает возможность участникам повторить пройденный материал у себя дома на компьютере, планшете или смартфоне, не тратя время на ручную запись каждого урока. Преподаватель сможет мгновенно тестировать студентов используя систему «e-test» на планшетах, тем самым реально оценив знания. Родители смогут всегда проверять прогресс обучения их детей.
Также «интеллектуальный класс» позволяет связываться с зарубежными преподавателями, и транслировать мастер-класс студентам или школьникам в режиме реального времени, делая знания доступным всем университетам, колледжам и школам страны.
Учитывая, что данный класс имеет систему проведения онлайн-курсов с массовым интерактивным участием, со стороны руководства Мининфоком специалистам ТУИТ было поручено разработать систему оценки и премирования проведения лекций преподавателями, а также создать базу проведенных онлайн лекций для использования, как в филиалах университета, так и в открытом доступе через сеть Интернет.
Система электронного образования также поможет решить многие проблемы, такие как: неравномерное распределение образовательных и материальных ресурсов, доступность образования по всей республике.