Karantin paytida qiziqarli va bepul onlayn ta‘lim!
Respublikamiz aholisini ushbu xavfdan himoya qilish, uni iqtisodiyot tarmoqlariga bo‘ladigan salbiy ta’sirini yumshatish bo‘yicha Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan ko‘plab ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari Texnologik parki (IT-park) tomonidan ham turli loyihalar amalga oshirilmoqda. Jumladan, karantin paytida respublikamiz aholi va yohslar uchun bepul tarzda yangi bilim olishga va foydali ko‘nikma va malakalarni shakllantirishga yordam beradigan IT-Park ning onlayn loyihalarini amalga oshirmoqda.
1. One Million Uzbek Codersto‘rtta dolzarb IT-yo‘nalishlari bo‘yicha o‘qitadigan (Data Analytics, Android-dasturlash, FrontEnd va FullStack) onlayn ta‘lim kurlsari.
Bugungi kunda Respublikamizda keng aholi qatlamini masofaviy  maxsus onlayn-portal orqali  IT-yo‘nalishlari bo‘yicha tayyorlashga yo‘naltirilgan yirik loyiha — “Bir million o‘zbek dasturchi” («One Million Uzbek Coders») loyihasi amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyiha  Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan BAA «Dubai Future Foundation» jamg‘armasi, IT-Park qoshidagi IT-akademiya, Toshkent shahridagi Inxa universiteti va Muhammad al-Xorazmiy IT-maktabi bilan birgalikda amalga oshirilmoqda.
Loyiha bo‘yicha dasturlashni masofaviy ta’lim orqali o‘rgatishga mo‘ljallangan www.uzbekcoders.uz portali hamda «Udacity.com» xalqaro ta’lim platformasi o‘zbek tilida ishga tushurildi.
Birinchi bosqichda loyiha global mehnat bozorida eng dolzarb bo‘lgan to‘rtta yo‘nalishlarni qamrab oldi: ma’lumotlarni tahlil qilish (Data-analytics), Android platformasida ishlanmalar yaratish, FrontEnd (frontend) va fullstak (FullStack). Umumiy kurs 120 soatga mo‘ljallangan.
Batafsil: http://uzbekcoders.uz/
2. Online Pre-Accelerator — IT sohasida yangi ish boshlagan tadbirkorlar uchun oʻzbek tilidagi taʼlim dasturi.
Joriy yilning fevral oyida Online Pre-Accelerator birinchi dasturi ishga tushirildi. Kursning maqsadi – yangi ish boshlagan tadbirkorlarga oʻz gʻoyalarini qanday rivojlantirish haqida va bu yoʻlda birinchi qadamlar qanday boʻlishi kerakligi haqida tushuncha berishdir.
Onlayn kurs qisqa va maʼlumotlarga boy mualliflik video darslaridan iborat boʻlib, unda Oʻzbekistonning muvaffaqiyatli tadbirkorlari va mutaxassislar maʼruzalar oʻqishadi va mahorat darslarini oʻtkazishadi.
Kursda oʻtiladigan asosiy mavzular quyidagilar: muvaffaqiyatli jamoani yaratish, loyihani malakali boshqarish, MVP yaratish, bozorni oʻrganish, biznes-reja tuzish, kompaniyani roʻyxatdan oʻtkazish, investitsiyalarni jalb qilish; shunday ekan mazkur dastur mahorat darajasidan qatʼiy nazar hamma uchun foydali boʻladi.
Batafsil: https://online.it-park.uz/
3. Online Open Sessions — xorijiy IT-mutaxassislar hamda mahalliy startapchilar ishtirokida o‘tkazilayotgan onlayn videokonferensiyalar.
IT-Park dan yangi “Online Open Sessions” loyihasi. Mazkur loiyha onlayn tarzda o‘tkazilayotgan videokonferensiya bo‘lib, unga O‘zbekiston, Hindiston, Rossiya va boshqa davlatlardan taniqli va nufuzli IT-mutaxassislar hamda startapchilar jalb qilingan.
Dasturda o‘rin olgan ma’ruzalarida qo‘yidagi dolzarb masalalar o‘rin olgan: startaplarga ko‘mak berish va rivojlantirish, venchur moliyalashtirish, axborot texnologiyalari va menedjment. Ma’ruzalar Zoom platformasi orqali amalga oshirilmoqda.

Интересное и бесплатное онлайн-обучение во время карантина!
В частности, Технологическим парком программных продуктов и информационных технологий (IT Park) реализуется ряд онлайн-проектов, которые позволят населению и молодёжи Узбекистана во время карантина получить новые знания и обучиться полезным навыкам на бесплатной основе.
1. One Million Uzbek Coders — онлайн-курсы по обучению четырём актуальным IT-направлениям на узбекском языке — Data Analytics, Android-разработки, FrontEnd и FullStack.
Сегодня в республике в сфере IT реализуется мегапроект — программа «Один миллион узбекских программистов» («One Million Uzbek Coders»), направленная на дистанционное бесплатное обучение широких слоев населения актуальным IT-специальностям посредством специализированного онлайн-портала.
Проект «Один миллион узбекских программистов» в Узбекистане реализуется Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в сотрудничестве с фондом из ОАЭ «Dubai Future Foundation», IT-академией при IT-Park, Университетом Инха в Ташкенте и IT-школой имени Мухаммада аль-Хоразмий.
В рамках проекта запущен портал www.uzbekcoders.uz, позволяющий дистанционное обучение программированию, а также международная образовательная платформа «Udacity.com» на узбекском языке.
На первом этапе проект охватывает четыре самые востребованные на глобальном рынке труда специальности: Аналитика данных (Data-analytics), Андроид-разработка, фронтенд-разработка и FullStack-разработка. Общий курс рассчитан на 120 часов обучения.
Подробно: http://uzbekcoders.uz/
2. Online Pre-Accelerator — образовательная программа на узбекском языке для начинающих предпринимателей в IT-сфере.
В феврале этого года была запущена первая программа онлайн пре-акселерации. Цель курса — преподавать начинающим предпринимателям азы развития своей бизнес-идеи и оказывать поддержку на старте.
Онлайн курс состоит из коротких и информативных авторских видео-уроков, на которых успешные предприниматели и специалисты Республики Узбекистан проводят лекции и дают мастер-классы. Уроки предназначены для людей, заинтересованных в создании собственного бизнеса, а также для опытных предпринимателей, которые хотят получить больше информации для развития своего продукта.
Основными темами курса являются: создание успешной команды, грамотное ведение проекта, создание MVP, исследование рынка, создание бизнес-плана, регистрация компании, привлечение инвестиций. Длительность программы составляет месяц.
Подробно: https://online.it-park.uz/
3. Online Open Sessions — онлайн-видеоконференции с участием авторитетных и известных IT-специалистов из Узбекистана, Индии, России и других стран, а также отечественных стартаперов.
Новый проект от IT-Park “Online Open Sessions” — онлайн-видеоконференции с участием авторитетных и известных IT-специалистов из Узбекистана, Индии, России и других стран, а также стартаперов.
В программе лекций нашли отражение такие актуальные темы как поддержка и развитие стартапов, венчурное финансирование, информационные технологии и менеджмент. Сами лекции проводятся на базе платформы Zoom.