Hozirgi kunda davlatimiz tomonidan axborot texnologiyalarini, xususan, mobil aloqa tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Mobil aloqaning keyingi avlodlarini rivojlantirishga juda katta e’tibor qaratilmoqda.
Ammo, aholi va biznesning telekommunikatsiya xizmatlaridan foydalanishga bo‘lgan talabi kundan kunga ortib borayotganligi sababli, uzoq aholi yashash maskanlarida, yerto‘lalarda mobil internetning sifati va qamrovi yetarli bo‘lmayotganligiga guvoh bo‘lishimiz mumkin.
Bunday hollarda, ya’ni, mobil aloqa va internet qamrovi yetarli bo‘lmagan hudud va joylarda mobil qamrovni yaxshilash maqsadida ayrim fuqarolar tomonidan bilib-bilmay har-xil turdagi sifatsiz, muvofiqlik sertifikatiga ega bo‘lmagan signal kuchaytirgich, repiterlardan foydalanish holatlari uchrab turibdi. Bunday repitorlar o‘zlaridan radioxalaqitlar hosil qilib mobil aloqa operatorlarining tayanch stansiyalari normal ish rejimiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu esa, ushbu hududda istiqomat qiluvchi aholining mobil aloqa qamrovini yanayam yomonlashishiga va murojaatlar sonini ortib borishiga sabab bo‘lmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Radiochastotalar bo‘yicha Respublika Kengashining 2022-yil 23-avgustdagi №707-sonli Qaroriga binoan texnik shartlarga mos kelmaydigan mobil aloqa tarmoqlari signallarini kuchaytirib beruvchi retranslyator qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida ishlab chiqish (yaratish), modernizatsiya qilish, ishlab chiqarish va xorijdan olib kirish (xorijdan xarid qilish) va ulardan foydalanish qat’iyan man qilingan.
Amaldagi qonunchilik va radiochastota spektridan foydalanish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarga asosan, hamda, kelib tushayotgan murojaatlar yuzasidan xizmatimiz tomonidan doimiy radiomonitoring va o‘rganish ishlari tashkillashtirilgan.
O‘tkazilgan tadbirlar natijasida aniqlangan sifatsiz va tegishli muvofiqlik sertifikatiga ega bo‘lmagan retranslyator qurilmalari faoliyati to‘xtatilib, egalari bilan tushuntirish ishlari olib borilmoqda.

В настоящее время со стороны государства ведется масштабная работа по развитию отрасли информационных технологий, в частности, сетей мобильной связи. Большое внимание уделяется развитию последных поколений мобильной связи.
Однако, в связи с возрастающим спросом населения и бизнеса на пользование телекоммуникационными услугами мы можем наблюдать, что качество и охват мобильного интернета в удаленных жилых массивах и подвалных помещениях недостаточны.
В таких случаях для улучшения мобильного покрытия в районах и местах с недостаточным покрытием мобильной связью и интернетом некоторые граждане используют различного рода некачественные усилители и ретрансляторы сигналов, не имеющие сертификатов соответствия. Такие ретрансляторы негативно влияют на нормальный режим работы базовых станций мобильных операторов, излучая радиопомехи. Это приводит к ухудшению покрытия мобильной связью населения, проживающего в данном районе, и увеличению количества обращений.
В соответствии с Решением Республиканского совета по радиочастотам Республики Узбекистан №707 от 23 августа 2022 года категорически запрещается разработка (создание), модернизация, производство, использование на территории Республики Узбекистан а также, ввоз из-за границы ретрансляционных устройств, усиливающих сигналы сетей мобильной связи, не соответствующие техническим условиям.
В целях выполнения требований действующего законодательства и нормативно-правовых документов в части использования радиочастотного спектра, а также рассмотрение поступающих обращений, нашей службой постоянно организуется радиомониторинг.
В результате проведенных мероприятий, деятельность некачественных репитеров не имеющих соответствующего сертификата соответствия прекращена, с владельцами проведена разъяснительная работа.