IT-Park rezidentlari va frilanserlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
“NamanganTechSummit” doirasida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov, Namangan shahar hokimi G‘ofir Jamalov va resident hamda frilanserlar uchrashuvi tashkil etildi.
sliderUchrashuvda IT-Park rezidentlari uchun imkoniyatlar, IT bo‘yicha davlat tomonidan berilayotgan ta’lim kreditlari, bilgi.uz plaformasi, IT-sohada talab yuqori bo‘lgan kasblarni egallash jarayoni bo‘yicha yoshlarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash dasturlari, ta’lim olish uchun to‘lovlarni amalga oshirish borasida qulay sharoitlar yaratish haqida ma’lumotlar berildi.
Shuning bir misolida IT xizmatlarni eksport qiluvchi kompaniyalarga ishga joylashgan IT ta’lim markazlariga har bir mutaxassis uchun 25 million so‘mgacha, nogironligi bo‘lgan yoshlar uchun 35 million so‘mgacha subsidiya ajratish tizimini yo‘lga qo‘yish va uni amalga oshirishning samarali mexanizmlari ishlab chiqilgani ta’kidlandi.
Uchrashuv so‘ngida IT Park rezidentlari faoliyatini rivojlantirish bo‘yicha savol-javoblar bo‘lib o‘tdi.

Состоялась встреча с резидентами IT-Парка и фрилансерами
В рамках «NamanganTechSummit» состоялась встреча министра цифровых технологий Шерзода Шерматова, акима города Намангана Гафира Джамалова с жителями и фрилансерами.
На встрече были представлены возможности для резидентов ИТ-парка, кредиты на ИТ-образование, предоставляемые государством, платформа bilgi.uz, программы финансовой поддержки молодежи в процессе приобретения востребованных профессий в сфере ИТ, информация об образовании на создание благоприятных условий для осуществления платежей по получению кредитов.
Одним из примеров этого является создание системы выделения субсидий компаниям-экспортерам ИТ-услуг в размере до 25 млн сумов на каждого специалиста и до 35 млн сумов для молодых людей с ограниченными возможностями в учебные центры ИТ и ее эффективное внедрение. механизмы отработаны.
В завершение встречи состоялась сессия вопросов и ответов о развитии деятельности резидентов IT Park.