IT Park Uzbekistan tomonidan Chikago shahrida Uzbekistan Digital Services Meetup 2026 tadbiri tashkil etildi. U AQSHdagi IT-kompaniyalar, logistika biznesi vakillari hamda texnologiya sohasida faoliyat yuritayotgan vatandoshlarni bir maydonda jamlab, O‘zbekistonning raqamli iqtisodiyoti, eksport salohiyati va ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish uchun muhim platformaga aylandi.
Tashrif doirasida IT Park Uzbekistan jamoasi Chikagodagi “Uzbek American Association of Chicago”(UAAC) bilan uchrashib, diaspora bilan hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi. Shuningdek, UAAC “Uzbekistan Digital Services Meetup 2026” tadbirini tashkil etishda faol ko‘mak ko‘rsatib, uning muvaffaqiyatli o‘tkazilishiga hissa qo‘shdi.
Tadbir IT Park Uzbekistan bosh direktori Azamat Karamatovning qutlov nutqi bilan boshlandi. U ishtirokchilarga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan raqamli transformatsiya jarayonlari, milliy IT-ekotizimning asosiy yutuqlari hamda xalqaro kompaniyalar, investorlar va tadbirkorlar uchun yaratilayotgan imkoniyatlar haqida ma’lumot berdi. Taqdimot davomida IT-industriyani qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha davlat choralari, eksportga yo‘naltirilgan xizmatlarni rivojlantirish va biznes yuritish uchun yaratilgan qulay sharoitlarga alohida e’tibor qaratildi.
Dastur doirasidagi asosiy tadbirlardan biri “From Traditional Trucking to Smart Logistics Businesses” mavzusidagi panel sessiyasi bo‘ldi. Unda Sultan Trans Inc, Reliable ELD, Datatruck va IT Park Uzbekistan vakillari ishtirok etdi. Muhokamalar davomida logistika sohasining raqamlashtirilishi, yuk tashish bozorida texnologiyalarning o‘rni, sun’iy intellekt va innovatsiyalarning sanoat transformatsiyasiga ta’siri hamda O‘zbekistonda biznes uchun yaratilayotgan yangi imkoniyatlar haqida so‘z yuritildi.
Sessiya davomida ma’ruzachilar IT Park Uzbekistan ekotizimi orqali biznesni yo‘lga qo‘yish va kengaytirish bo‘yicha amaliy tajribalari bilan o‘rtoqlashib, ayniqsa Zero Risk dasturi taqdim etayotgan imkoniyatlarga alohida to‘xtalib o‘tdilar. Shuningdek, investitsiyalarni jalb qilish, startaplarni rivojlantirish va texnologik yechimlarni xalqaro bozorlarga olib chiqish istiqbollari muhokama qilindi.
Tadbirning muhim qismi AQSHdagi o‘zbek diasporasi va biznes hamjamiyati vakillari bilan uchrashuvlarga bag‘ishlandi. Tomonlar qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, autsorsing yo‘nalishlarini kengaytirish hamda xalqaro tajriba va ekspertizani O‘zbekistonga jalb qilish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Bundan tashqari, ishtirokchilarga xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, xorijiy kompaniyalarni jalb qilish va mamlakat eksport salohiyatini oshirishga qaratilgan “Bonus System” va “Uzbekistan Connect” dasturlari taqdim etildi.
Tadbir yakunidagi “networking” sessiyasi ishtirokchilarga yangi professional aloqalarni o‘rnatish, tajriba almashish hamda O‘zbekiston va AQSH kompaniyalari o‘rtasidagi istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qilish imkonini berdi.
Uzbekistan Digital Services Meetup 2026 tadbiri xorijdagi vatandoshlar bilan hamkorlikni mustahkamlash, O‘zbekistonni raqamli biznes, IT-xizmatlar eksporti va xalqaro texnologik loyihalarni rivojlantirish uchun istiqbolli markaz sifatida targ‘ib etish yo‘lidagi navbatdagi muhim qadam bo‘ldi.

IT Park Uzbekistan организовал в городе Чикаго мероприятие Uzbekistan Digital Services Meetup 2026, объединившее представителей американских ИТ-компаний, логистического бизнеса, а также соотечественников, работающих в сфере технологий. Встреча стала важной площадкой для обсуждения перспектив развития цифровой экономики Узбекистана, экспортного потенциала ИТ-услуг и расширения сотрудничества между Узбекистаном и Соединёнными Штатами.
В рамках визита команда IT Park Uzbekistan также встретилась с представителями Uzbek American Association of Chicago (UAAC), где были обсуждены перспективы сотрудничества с узбекской диаспорой. Кроме того, ассоциация оказала активное содействие в организации мероприятия Uzbekistan Digital Services Meetup 2026, внеся значительный вклад в его успешное проведение.
Мероприятие открыл генеральный директор IT Park Uzbekistan Азамат Караматов. В своём выступлении он рассказал участникам о реализуемых в Узбекистане процессах цифровой трансформации, развитии национальной ИТ-экосистемы, а также о возможностях, создаваемых для международных компаний, инвесторов и технологических предпринимателей. Особое внимание было уделено мерам государственной поддержки ИТ-индустрии, развитию экспортно-ориентированных услуг и благоприятным условиям для ведения бизнеса.
Одним из ключевых событий программы стала панельная дискуссия «From Traditional Trucking to Smart Logistics Businesses», в которой приняли участие представители компаний Sultan Trans Inc, Reliable ELD, Datatruck и IT Park Uzbekistan. В ходе обсуждения были рассмотрены вопросы цифровизации логистической отрасли, внедрения современных технологий в сферу грузоперевозок, влияния искусственного интеллекта на трансформацию отрасли, а также новые возможности для развития бизнеса в Узбекистане.
Спикеры также поделились практическим опытом создания и масштабирования бизнеса с использованием экосистемы IT Park Uzbekistan, подробно рассказали о возможностях программы Zero Risk, а также обсудили вопросы привлечения инвестиций, развития стартапов и вывода технологических решений на международные рынки.
Отдельная часть мероприятия была посвящена встречам с представителями узбекской диаспоры и бизнес-сообщества США. Стороны рассмотрели перспективы реализации совместных проектов, расширения направлений аутсорсинга, а также привлечения международной экспертизы и передового опыта в Узбекистан.
Кроме того, участникам были представлены программы Bonus System и Uzbekistan Connect, направленные на развитие международного сотрудничества, привлечение иностранных компаний и дальнейшее увеличение экспортного потенциала страны.
Завершающая networking-сессия предоставила участникам возможность установить новые профессиональные контакты, обменяться опытом и обсудить перспективные направления сотрудничества между компаниями Узбекистана и США.
Проведение Uzbekistan Digital Services Meetup 2026 стало очередным важным шагом по укреплению взаимодействия с соотечественниками, проживающими за рубежом, а также продвижению Узбекистана в качестве перспективного центра развития цифрового бизнеса, экспорта ИТ-услуг и реализации международных технологических проектов.