Eshitish qobiliyati cheklangan bolalar uchun ta’lim loyihasi doirasida Toshkentdagi yangi IT Park filialida birinchi dars bo‘lib o‘tdi.  Ushbu loyiha imkoniyati cheklangan bolalar uchun axborot texnologiyalari sohasida sifatli va arzon ta’lim berish maqsadida IT Park tashabbusi bilan Xalqaro elektr aloqasi ittifoqi bilan birgalikda amalga oshirildi.
Ushbu o‘quv dasturi talabalariga Microsoft Office, Scratch dasturlash tili, shuningdek HTML va CSS dasturlarini o‘zlashtirish kurslarini hamda Photoshop va Corel Draw yordamida grafik dizayn, kompyuter savodxonligi va Web-texnologiyalari 2 bosqichda o‘rgatadi.
Butun o‘quv jarayoni mobaynida talabalarga olgan bilimlarini yanada samarali o‘zlashtirish uchun axborot texnologiyalari sohasida yetakchi mutaxassislar bo‘lgan murabbiylar hamrohlik qiladi.  Bundan tashqari, talabalar eshitish qobiliyati cheklangan bolalarga tushunarli bo'lgan surdo tarjimali "One Million Uzbek Coders" kursiga kira oladilar.
Imkoniyati cheklangan bolalar ham hamma kabi bilimga ega bo‘lishlari kerak. Aynan shuning uchun IT Park filiali o‘z ishlanmalari va loyihalari ustida mustaqil ishlashlari uchun barcha zarur shart-sharoitlarni yaratdi, bu esa ularga axborot texnologiyalari dunyosi qanday tuzilganligini yanada yaxshiroq tushunishga yordam beradi.
IT Park filialidagi yangi o‘quv markazi xalqaro standartlarga muvofiq qurilgan va har bir bolaning individual ehtiyojlari inobatga olingan holda barcha zarur audio uskunalar bilan jihozlangan.
Axborot texnologiyalari sohasini rivojlantirish va mamlakatimizda startap ekotizimini shakllantirishda aholiga yuqori sifatli IT kurslarini taqdim etish bo‘yicha ta’lim dasturlari va loyihalari muhim omil hisoblanadi. Bu shuni anglatadiki, qanchalik ko‘p bolalar talabgir IT sohalarini   o‘zlashtirsalar, mahalliy kompaniyalar va tashkilotlarda shunchalik iqtidorli mutaxassislar ko‘payaveradi.

IT Park запустил IT-курсы для слабослышащих детей
В новом филиале IT Park в Ташкенте прошло первое занятие в рамках образовательного проекта для слабослышащих детей. Данный проект реализован по инициативе IT Park совместно с Международным союзом электросвязи с целью предоставления качественного и доступного образования в сфере информационных технологий для детей с ограниченными возможностями.
Учащиеся данной образовательной программы будут обучаться графическому дизайну с использованием Photoshop и Corel Draw, компьютерной грамотности и Web-технологиям в 2 этапа, состоящих из курсов по освоению Microsoft Office, языка программирования Scratch, а также HTML и CSS.
На протяжении всего образовательного процесса учащихся будут сопровождать наставники в лице ведущих специалистов в сфере информационных технологий для более эффективного усвоения полученных знаний. Вдобавок к этому, учащиеся смогут также получить доступ к курсам «One Million Uzbek Coders» c сурдопереводом, который будет понятен слабослышащим детям.
Дети с ограниченными возможностями должны иметь такой же доступ к знаниям, как и все остальные. Именно по этой причине, в филиале IT Park созданы все необходимые условия для их самостоятельной работы над собственными разработками и проектами, что поможет им еще больше понять, как устроен мир информационных технологий.
Новый учебный центр в филиале IT Park построен в соответствии с международными стандартами и обустроен всем необходимым аудио-оборудованием для каждого ребенка с учетом его индивидуальных потребностей.
Образовательные программы и проекты по предоставлению качественных IT-курсов широким слоям населения являются ключом к развитию сферы информационных технологий и формированию стартап-экосистемы нашей страны. Это означает, что чем больше детей осваивают востребованные IT-направления, тем больше талантливых специалистов появятся в отечественных компаниях и организациях.