Навоий вилояти Электромагнит мослашув хизмати (ЭММХ), ҳар йили вилоят ҳудудий бошқармаси, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари, Алоқа ахборотлаштириш ва телекоммуникация технологиялари соҳаси бўйича назорат инспекцияси Навоий бўлими билан ҳамкорликда режа тузилади.
Ўтган йили Навоий вилояти ЭММХ радиоманиторинг бўлими томонидан 48 ноқонуний эфирга чиқишлар аниқланган ва ҳар бири бўйича ўз вақтида чоралар кўриб борилган. Ундан ташқари мутахассислар томонидан портатив қурилмалар, мобил ва радионазорат стационар станциялари орқали 1225 радиоэлектрон воситалар (РЭВ)ни техник параметрларини ўлчов ишлари ўтказилди ва 1 та техник параметри бузилган РЭВ аниқланган.
Ўтган йил давомида 75 та қурилиши режалаштирилган РЭВ ни 69 таси ишга туширилган. Кейинчалик аниқланишича 6 тасида радиохалақитлар аниқланган ва қисқа муддатда бартараф этилган. ЭММХ томонидан Ўзбекистон Республикаси ҳудудига ноқонуний РЭВ ни олиб кириш, бериш, қуриш, ўрнатиш ва ишга туширишни олдини олиш мақсадида оммавий ахборот воситалари орқали реклама эшиттиришларини мунтазам амалга оширилиб борилган. Шунинг учун ҳар бир ярим ойда “Диққат Навоий вилояти аҳолиси ва меҳмонларига” рукуни остида мақолалар бериб борилган. Хизмат мутахассислари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларда РЭВ ва ЮЧҚ ни ноқонуний фойдаланишни олдини олиш мақсадида ўқув семенарлари ва тушунтириш ишлари ўтказиб борилди. Бундан ташқари Навоий вилояти ЭММХ Алоқа ахборотлаштириш ва телекоммуникация техналогиялари соҳаси бўйича назорат инспекцияси Навоий бўлими, Ички ишлар бўлими, Божхона бошқармаси Навоий бўлими ва Миллий хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда 46 маротоба рейдлар ва техник экспертизалар ўтказилди. Ҳамкорликда ўтказилган рейдлар жараёнида 48 та РЭВ да “Радиочастота спектри тўғрисида”ги қонун ва бошқа норматив ҳужжатлар талаблари бузилиши аниқланган. Масалан кабел теливидения модуляторлари ва транк радиоалоқа қурилмалари шу кабилар. 47 та РЭВ хужжатлаштирилган ва Электромагнит мослашув маркази Давлат унитар кохонаси томонидан рухсатномалар берилган. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан 1 та РЭВ си олиб қўйилган. Бир ҳолатда РЭВ эгасига нисбатан Алоқа ахборотлаштириш ва телекоммуникация техналогиялари соҳаси бўйича назорат инспекцияси томонидан Навоий бўлими томонидан маъмурий жавобгарликга тортилган.

ИТОГИ ПРОДЕЛАННЫХ РАБОТ
Ежегодно Служба электромагнитной совместимости Навоийской области составляется совместный план работ с территориальным управлением области, правоохранительными органами и подразделением Государственной инспекции по надзору в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий области.
Так за прошедший год, Навоийским отделом радиомониторинга, было выявлено около 48 незаконно действующих радиоэлектронных средств (РЭС) выходящих в эфир, и по каждому инциденту (фрагменту) своевременно были приняты соответствующие меры.
Также при помощи портативных приборов, мобильной, и стационарной станции радиоконтроля, сотрудники отдела проверили технические параметры 1225 РЭС, выявив в 1 из них нарушения в технических параметрах.
Из 75 РЭС, запланированных на строительство в течение прошлого года, 69 были успешно запущены в эксплуатацию. Как выяснилось позже, в шести из них, были обнаружены источники радиопомех, которые были устранены в кратчайшие сроки.
Обязательным в работе отдела является и просвещение населения региона через средства массовой информации о порядке и правилах приобретения, передачи, строительства, ввода в эксплуатацию на территории Республики Узбекистан, а так же ввоза их из-за границы. Поэтому, стабильно раз в полтора месяца публиковалось объявление «Внимание жителям и гостям Навоийской области» в различных печатных изданиях.
Сотрудники службы провели ряд учебных семинаров для правоохранительных органов, помогли закрепить им общие понятия о радиоэлектронных средствах и высокочастотных устройствах, а также правила пользования ими и выявление противоправных действий нарушителями закона.
Кроме того, служба электромагнитной совместимости Навоийской области совместно с подразделением Государственной инспекции по надзору в сфере связи информатизации и телекоммуникационных технологий, областным подразделением внутренних дел, управлением таможни Навоийской области и службой национальной безопасности провели 46 рейдов и технических экспертиз. По итогам совместно проведенной работы выявлено 48 радиоэлектронных средств, нарушающих «Закон о радиочастотном спектре» и другие нормативные документы. Например, модуляторы кабельного телевидения и устройства транкинговой радиосвязи. На 47 из них были оформлены документы и выданы разрешения Государственным унитарным предприятием Центром Электромагнитной совместимости. Правоохранительными органами было изъято одно РЭС. В одном случае владельцы РЭС были привлечены к административной ответственности подразделением Государственной инспекцией по надзору в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий (ГИНССИТТ) Навоийской области.