Buxoro katta shahar, aholisi 700 mingdan ko‘p. Shaharda 53 ta maktab, 76 ta maktabgacha ta’lim va 48 ta sog‘liqni saqlash muassasasi bor.
Aholi xonadonlari va byudjet tashkilotlari 50 mingtadan ziyod simli telefonga ulangan. Shaharda 24,4 tadan ortiq internet abonentlari bor. Buxoro shahar telekommunikatsiyalar bog‘lamasi ma’lumotlariga ko‘ra, internetga ulanish uchun salkam yana 50 mingta bo‘sh portlar mavjud.
Aholining telekommunikatsiya xizmatlariga bo‘lgan ehtiyojini qondirish maqsadida “O‘zbektelekom” AK o‘z savdo ofislari faoliyatini yo‘lga qo‘ymoqda. Ushbu markazlarda telefon tushirishga buyurtma berish, “Uzmobile” sim kartalarini olish, internetga ulanish, to‘lovlarni amalga oshirish kabi bir qator xizmatlar foydalanish mumkin.
22-yanvar kuni shahardagi 226-ATSda ana shunday tezkor xizmat ko‘rsatuvchi savdo ofisi ochildi. Marosimda viloyatda xizmat safari bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov rahbarligidagi Ishchi guruh a’zolari ham qatnashdi. Mijozlar uchun barcha sharoitlar muhayyo etilgan markazda olti nafar mutaxassis xizmat ko‘rsatadi.
– Bu avtomat telefon stansiya 10 ming abonentga xizmat ko‘rsatadi, – dedi AKT vaziri Shuhrat Sodiqov. – Albatta, bu kam. Aloqa xizmatlariga bo‘lgan talab oshib bormoqda. Ayniqsa, sifat masalasi hamisha muhim hisoblangan. Buning uchun yetuk mutaxassislar kerak. 20-yanvar kuni Buxoroda AKTga ixtisoslashgan tayanch maktabini ochdik. Qolaversa,COVID-19 pandemiya sharoitida axborot texnologiyalari sohasi yaxshigina sinovdan o‘tdi. Xizmat ko‘rsatish borasida tajribamiz yanada oshdi. Bu kabi savdo ofislari har bir mijoz uchun tezkor va sifatli xizmat ko‘rsatishi shart. Mana shu bosh mezon bo‘lishi kerak.

Население города Бухары превышает 700 тысяч человек. В городе насчитывается 53 школы, 76 дошкольных образовательных учреждений и 48 учреждений здравоохранения.
Сегодня к проводному телефону подключено свыше 50 тысяч домов и бюджетных организаций. В городе насчитывается свыше 24,4 тысячи интернет-абонентов. Согласно информации Бухарского городского телекоммуникационного узла, для подключения к интернету насчитывается чуть более 50 тысячи свободных портов.
С целью удовлетворения потребностей в телекоммуникационных услугах населения налажена деятельность торговых офисов АК «O‘zbektelekom». В них можно воспользоваться рядом услуг, в том числе оформить заказ на подключение к телефонной связи, приобрести сим-карты «Uzmobile», подключиться к Интернету, осуществить выплаты.
22 января в АТС №226 открылся торговый офис по оперативному предоставлению услуг. В мероприятии принимали участие члены Рабочей группы во главе с Министром по развитию информационных технологий и коммуникаций Шухратом Садиковым, находящаяся в служебной поездке в Бухарской области. В комфортабельном офисе, где созданы все условия для клиентов, работают шесть специалистов.
– На данной автоматической телефонной станции будет оказываться сервис для 10 тысяч абонентов, - отметил Министр ИКТ Шухрат Садиков. – Конечно, этого недостаточно. Изо дня в день повышается спрос на услуги связи. Особое значение придается вопросу качества предоставляемых услуг. Для этого нужны квалифицированные специалисты. 20 января мы открыли базовую специализированную школу с углубленным изучением ИКТ в городе Бухара. В период пандемии COVID-19 сфера информационно-коммуникационных технологий прошла серьезные испытания. В ходе оказания услуг повышается опыт. Такие торговые офисы должны оказывать оперативные и качественные услуги для каждого клиента. Вот это и является главным критерием работы.