Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida mobil aloqa qamrovini o‘rganish
Keyingi yillarda davlatimiz tomonidan O‘zbekistonning turizm salohiyatini jahon miqyosida targ‘ib qilish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirmoqda. Qoraqalpog‘iston Respublikasi o‘zining boy madaniy merosi va sanʼati, o‘ziga xos go‘zal meʼmorchiligi hamda tabiati bilan ajralib turadi.
Shu jumladan, aholiga sifatli xizmat ko‘rsatish uchun mamlakatimizda davlat xizmatlarini raqamlashtirish bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar ham olib borilmoqda va bu o‘z navbatida, turistik maskanlarda hamda respublikamizning barcha shahar va uzoq qishloq joylarda aholini mobil aloqa, internet xizmatlari bilan to‘liq hamda sifatli qamrab olish zaruratini tug‘dirmoqda.
Yurtimizdagi turistik maskanlarda, xalqaro ahamiyatga ega avtomagistral yo‘llarda va olis qishloq joylarda mobil aloqa va internet qamrovini o‘rganish hamda tahlil qilish uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan radiomonitoring ishlari amalga oshirildi.
Radiomonitoring natijasida olingan ma’lumotlar tegishli tartibda tahlil qilinib hududimizdagi mobil aloqa, internet xizmatlari bilan to‘liq hamda sifatli qamrab olish bo‘yicha takliflar vazirlikning hududiy boshqarmasiga taqdim qilinmoqda.

Изучение зоны покрытия мобильной связи в Республике Каракалпакстан
В последние годы наше государство проводит масштабную работу по продвижению туристического потенциала Узбекистана. Республика Каракалпакстан отличается богатым культурным наследием и искусством, уникальной красивой архитектурой и природой.
В том числе, в целях оказания качественных услуг населению в нашей стране проводятся масштабные реформы по цифровизации гос.услуг, а это, в свою очередь, создает потребность в полном и качественном охвате мобильной связью и интернет-услугами в туристических местах и ​​во всех городских а также отдаленных сельских районах нашей республики.
С этой целью сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан был проведен радиомониторинг по изучению и анализа покрытия мобильной связью и интернетом в туристических местах, международных автомагистралях и отдаленных сельских районах.
Полученные данные, в результате радиомониторинга анализируются и вносятся в региональное управление Мининфокома предложения в соответствующем порядке по полному и качественному охвату услугами мобильной связи и интернета в регионе.