Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘z ma’ruzalarida ta’kidlaganidek, ijtimoiy-iqtisodiy hayotning raqamlashtirilishi O‘zbekiston uchun yaqin davrdagi eng muhim vazifalaridan biri.
Raqamlashtirish jarayonlarida davlat organlari va tashkilotlari faoliyatiga elektron hukumatning tamoyillarini keng joriy qilinishida alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu esa, o‘z navbatida nafaqat vaqtni, mehnat va moliya harajatlarni tejashga yordam beradi, eng asosiysi, fuqarolarimiz uchun qulaylik yaratib beradi, ularga qator xizmatlarni tezkor ravishda taqdim etishga zamin yaratadi.
Ta’kidlash kerakki, so‘ngi ikki yilda amalga oshirilgan ishlar tahliliga nazar soladigan bo‘lsak, mamlakatimizda zamonaviy elektron davlat xizmatlarini ko‘rsatishning yaxlit tizimini yaratish, davlat organlarining aholi va tadbirkorlik sub’ektlari bilan o‘zaro hamkorligining yangi mexanizmlarini joriy etish yuzasidan izchil ishlar olib borildi.
Aholi va tadbirkorlik sub’ektlarining davlat organlari bilan kontaktsiz aloqa shakllarini yanada rivojlantirish maqsadida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali ishlab chiqildi (https://my.gov.uz). Bugungi kunda Yagona portal orqali 200 tadan ortiq elektron davlat xizmati taqdim etilmoqda. Joriy yildan boshlab 1,4 mln. ariza-buyurtma kelib tushgan. Bu ko‘rsatqich o‘tgan davrga nisbatan 8,1 foizdan ko‘proq natijasini ko‘rsatgan edi.
Tadbirkorlarning, shu jumladan, chet el investorlari murojaatlari bilan ishlashni tashkil etish sifati va tezkorligini oshirish, ular bilan ochiq va to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqotni ta’minlash, ularning qonuniy talablarini amaliy va samarali ro‘yobga chiqarish va muammoli masalalarini hal etish maqsadida Bosh vazirning tadbirkorlar murojaatlarini ko‘rib chiqish virtual qabulxonasi “business.gov.uz” portali ishga tushirildi.
Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini barcha manfaatdor vazirliklar, idoralar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlariga ko‘rib chiqish, elektron raqamli imzodan foydalangan holda kelishish uchun, shu jumladan bir vaqtning o‘zida keng jamoatchilik va mutaxassislar muhokamasini o‘tkazish va tezkor jo‘natish uchun vaqtni va mehnat resurslarini sezilarli darajada tejash maqsadida yagona elektron tizimi “project.gov.uz” joriy etildi.
Hukumat organlari va aholi o‘rtasida samarali qayta muloqot tizimi o‘rnatilishi eng yorqin misollaridan biri «Mening fikrim» Jamoaviy murojaatlar portali deb ko‘rsatish ham mumkin. Hozirgi kunda mazkur veb-portalga 3,8 mingdan ortiq murojaatnomalar kelib tushdi, 26,1 mingdan ortiq taklif va izohlar chop etildi. Portalning faoliyatini yaxshilash maqsadida yaqin orada «Mening fikrim» veb-portalining mobil ilovasini ishga tushirishi nazarda tutilgan.
Elektron hukumat sohasini kelgusi rivojlanishini ta’minlash maqsadida 2020 yil 28 aprelda “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” Prezident qarori qabul qilindi. Hujjatga asosan 2020-2022 yillarda “Elektron hukumat”ni rivojlantirish doirasida 1,3 trillion so‘mga teng 104 ta loyihalarni amalga oshirishi rejalashtirilgan.
Eng zarur bo‘lgan davlat xizmatlarini tezkor ravishda elektron shaklga o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi. Yagona portalda joriy qilinadigan va takomillashtiriladigan ommabop davlat xizmati ro‘yxati tasdiqlangan bo‘lib, ularni amalga oshirish natijasida yil yakuniga qadar umumiy xizmatlar soni 230 tadan oshadi. Va bu borada qanday davlat xizmatlari ustuvor va dolzarb deb tasniflandi?
Toshkent shahrida elektron tibbiyot kartasi, elektron shifoxona hamda shoshilinch tibbiy yordam tizimlarini joriy etish, ijtimoiy nafaqalar hisobini yuritishga mo‘ljallangan “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ni joriy yil yakuniga qadar ishga tushirish bo‘yicha topshiriq berildi. Bu esa mazkur sohada shafofflikini ta’minlashga va moliyaviy manbalardan unumli foyadalnishga imkon yaratib beradi.
Raqamli texnologiyalarining joriy qlinishi soliq sohasi rivojlanishiga ham turtki beradi. Mazkur sohadagi muhim vazifalaridan biri — savdo va xizmat ko‘rsatish ob’ektlarini onlayn nazorat kassa mashinalariga o‘tkazish, alkogol va tamaki mahsulotlarini markirovkalash hamda elektron hisob-faktura tizimini joriy etishdir.
Raqamli texnologiyarini keng joriy qilish masalasi yuqori dolzarblikka ega yana bir sohalaridan biri transport sohasidir. Bu borada Transport vazirligiga Toshkent shahrida jamoat transporti xizmatlari to‘lovi uchun avtomatlashgan tizimlarni ishga tushirish, barcha transportlarga yagona elektron bilet joriy etishni tezlashtirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.  Avtomatlashtirish jarayonlari temir yo‘llarda yuk tashishda ham joriy qilinadi.
Axborot texnologiyalari qishloq xo‘jaligi, yerni hisobga olish va monitoring qilishda ham juda qo‘l keladi. Masalan, yerni kosmik zondlash orqali ekin maydonlari, vegetatsiya jarayoni, yerning meliorativ holati va minerallashuv miqdorini o‘rganish mumkin. Bu agrotexnik tadbirlarni aniq belgilab, hosildorlikni 25-30 foizgacha oshirish imkonini beradi.
Bundan tashqari tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan moliyaviy yordam olish bo‘yicha hujjatlarni qabul qilish va qayta ishlashga mo‘ljallangan integratsiyalashgan “Tadbirkor” axborot tizimini joriy etish, “Notarius” kompleks axborot tizimi server qurilmalarini modernizatsiya qilish va dasturiy ta’minotini takomillashtirish, “Sanoat mulki muhofazasi portali”ni yaratish va boshqa tegishli loyihalarni amalga oshirish yuzasidan ishlarni jadallashtirish ham lozim.
Elektron hukumatning barqaror ishlashni ta’minlashning muhim vazifalar qatoriga uning asosiy ko‘rsatqichlarni, ya’ni yagona identifikatorlar, ma’lumotnomalar va tasniflagichlarni tartibga solishi ham kiradi. Shunga ko‘ra 2020 yil 16 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Elektron hukumat tizimini yanada rivojlantirish, shuningdek, davlat organlari va tashkilotlarining o‘z faoliyati bo‘yicha jamoatchilik oldida elektron hisobot berishi tartibini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 444-son Qarori qabul qilindi.
Mazkur Qarorga muvofiq Elektron hukumatning axborot tizimlari va resurslari yagona reyestri yaratiladi, va ushbu reyestrga vazirliklar, davlat qo‘mitalari, qo‘mitalar, agentliklar, idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlari hamda ustav kapitalida 50 foiz va undan ortiq davlat ulushi bo‘lgan xo‘jalik birlashmalarining axborot tizimlari va axborot resurslari kiritiladi. Yagona reyestr 2021 yil 1 yanvarga qadar amaliyotga joriy etiladi.
Yagona reyestrining ishga tushirilishi davlat organlari va tashkilotlarining axborot tizimlari, axborot resurslari, ma’lumotlar bazalari va dasturiy mahsulotlarining hisobini yuritish, ularni yaratish bo‘yicha loyihalar amalga oshirilishi monitoringini yuritish hamda funksional vazifalari takrorlanadigan axborot tizimlarini ishlab chiqishning oldini olish va ularni ishlab chiqish bo‘yicha ortiqcha xarajatlarini qisqartiradi.
“Elektron hukumat”ni rivojlantirishga yo‘naltirilgan barcha loyihalar, shubhasiz, muhim ahamiyatga ega. Ularning amalga oshirilishi va joriy etilishi, o‘z navbatida, aholi uchun taqdim etilayotgan xizmatlarning sifatini oshirishga va turmush darajasini ko‘tarishga yordam beradi.

К концу года общее количество госуслуг превысит 230
Как неоднократно отмечал в своих выступлениях Президент Шавкат Мирзиёев, цифровая трансформация всей социально-экономической жизни является в числе из важнейших задач Узбекистана на ближайшую перспективу.
В вопросах цифровизации особое внимание уделяется широкому внедрению принципов работы электронного правительства в работу государственных органов и организаций. Их внедрение не только позволит значительно сэкономить временные, трудовые и финансовые ресурсы, но самое главное, создаст дополнительные удобства для граждан, позволит им получать различные услуги вовремя и без больших издержек.
Следует отметить, что за последние два года осуществлена масштабная работа в плане создания целостной системы по оказанию современных электронных государственных услуг, внедрению новых механизмов сотрудничества между государством, предпринимателями и населением.
С целью развития бесконтактных форм общения между государством и предпринимателями был разработан Единый портал интерактивных государственных услуг (https://my.gov.uz). В настоящее время в системе ЕПИГУ населению оказывается более 200 видов госуслуг, Всего с начала года было обработано 1,4 миллиона заявок, что на 8,1 процента больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Для налаживания и ускорения работ по обращениям   предпринимателей, в том числе и иностранных инвесторов, обеспечения открытого и прямого диалога с ним, практической и эффективной реализации их прав и решения других проблемных вопросов запущена Виртуальная приёмная Премьер-министра по рассмотрению обращений предпринимателей “business.gov.uz”.
Для сокращения временных и трудовых ресурсов при рассмотрении проектов нормативно-правовых актов соответствующими министерствами, ведомствами, местными исполнительными органами власти, с использованием электронной цифровой подписи, а также проведением широкого общественного и экспертного обсуждения запущена Единая электронная система разработки и согласования проектов нормативно-правовых актов “project.gov.uz”.
Ярким примером установления эффективной обратной связи между органами власти и населением является Портал коллективных обращений «Mening fikrim», действующий с апреля 2018 года. На сегодняшний день в портал поступило более 3,8 тысячи коллективных обращений, опубликовано 26,1 тысячи предложений и комментариев. В ближайших планах – запуск мобильного приложения веб-портала «Mening fikrim».
С целью дальнейшего развития сферы электронного правительства было принято постановление Президента Республики Узбекистан от 28 апреля 2020 года ПП-4699 «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства». Согласно ему, в период 2020-2022 годов в рамках развития «Электронного правительства» намечено реализовать 104 проекта на общую сумму 1,3 триллиона сумов.
В связи с этим поставлена задача ускорить переход наиболее востребованных государственных услуг в электронную форму. На Едином портале был утвержден перечень внедряемых и совершенствуемых государственных услуг. В результате реализации обозначенных мер их общее количество к концу года превысит 230. А какие госуслуги были рассмотрены как приоритетные и наиболее актуальные?
Так, до конца текущего года в Ташкенте ряд важных проектов в сфере здравоохранения: электронные медицинские карты, системы электронной больницы и неотложной медицинской помощи.
Будет также введен Единый реестр социальной защиты для ведения учета социальных пособий. Это в свою очередь, позволит повысить прозрачность в этой сфере и более эффективно распределять финансовые ресурсы.
Внедрение цифровых технологий — локомотива экономики — также придаст дополнительный импульс сфере налогообложения. Среди важных задач — перевод объектов торговли и обслуживания на работу с онлайн-кассовыми аппаратами, внедрение электронных счетов-фактур, а также маркировки алкогольной и табачной продукции.
В числе актуальных направлений, где назрела необходимость широко внедрять цифровые услуги — сфера транспорта. В этой связи Министерству транспорта поручено внедрить автоматизированную систему оплаты в сферу общественного транспорта с введением единого электронного билета на все виды транспорта. Автоматизация также коснется сферы железнодорожных грузоперевозок.
В сфере сельского хозяйства, земельного учета и мониторинга может широко применяться космическое зондирование почвы для изучения посевных площадей, вегетационного процесса, мелиоративного состояния почв и степени их минерализации. Это, в свою очередь, позволит повысить урожайность на 25-30 процентов.
Необходимо также усилить работу по внедрению интегрированной информационной системы «Предприниматель», предназначенной для приема и обработки документов по получению финансовой помощи за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности,  модернизации и совершенствованию информационной системы «Нотариус», созданию «Портала охраны промышленной собственности» и реализации других соответствующих проектов в рамках вышеназванного постановления.
Одной из важных задач стабильного функционирования электронного правительства является упорядочение его основных показателей — единых идентификаторов, данных и классификаторов. В соответствии с этим было принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию системы электронного правительства, внедрению порядка предоставления общественности государственными органами и организациями электронной отчётности по итогам своей деятельности».
Согласно постановлению, предусматривается создать Единый реестр информационных систем и ресурсов электронного правительства, в который будут включены информационные системы и ресурсы министерств, государственных комитетов, комитетов, агентств, ведомств, местных органов государственной власти и хозяйственных обществ с государственной долей 50 и более процентов. Единый реестр будет запущен до 1 января 2021 года.
Запуск Единого реестра позволит вести учет информационных систем и ресурсов, баз данных и программных технологий государственных органов и организаций, проводить мониторинг реализации проектов по их разработке, принять превентивные меры и снизить расходы по разработке дублирующих функциональные задачи информационных систем.
Все проекты в рамках программы «Электронное правительство», направленные на совершенствование транспортной сферы, безусловно, носят актуальный характер. Их реализация и внедрение, в свою очередь, позволит повысить качество услуг для населения и сделать комфортнее жизнь наших граждан.