Kim Nam Sok va Li Chul Su O‘zbekistondagi faoliyatiga yakun yasashdi
O‘zbekiston bilan mehnat shartnomasi muddati tugaganligi munosabati bilan, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari -- AKT bo‘yicha maslahatchi Kim Nam Sok hamda Toshkent axborot texnologiyalari universiteti prorektori -- AKT bo‘yicha maslahatchi Li Chul Su yurtimizdagi faoliyatlariga yakun yasadilar.
Shu munosabat bilan, 17 fevral kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligida markaziy apparat xodimlari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Birinchi Prezidentining 2012 yil 19-21 sentyabr kunlari Koreya Respublikasiga amalga oshirgan tashrifi davomida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida ikki tomonlama hamkorlik qilish bo‘yicha imzolagan bitimlarni amalga oshirish maqsadida, janob Kim Nam Sok 2013 yilda yurtimizdagi faoliyatini boshlagan edi.
Yig‘ilishda qayd etilganidek, janob Kim Nam Sok o‘zining samarali mehnati faoliyati davrida mamlakatimizda elektron hukumat tizimi hamda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha salmoqli ishlarni amalga oshirdi.
Jumladan, koreyalik mutaxassis Koreya Respublikasining elektron hukumat va AKTni jadal rivojlantirish bo‘yicha muvaffaqiyatli tajribasini o‘zlashtirish asosida ishlab chiqilgan “2013-2020 yillarda O‘zbekiston Respublikasining Milliy axborot-kommunikatsiya tizimini rivojlantirishning kompleks dasturi”ni shakllantirishda faol ishtirok etgan, bu yo‘nalishda qator sohalarga oid standart va tasniflagichlarni, istiqbolda Respublika sanoatida dasturiy ta’minot mahsulotlarini keng joriy qilish va iqtisodiyotning real sektoriga AKTni joriy qilish yuzasidan taklif-tavsiyalarni ishlab chiqqan.
Shuningdek, janob Kim Nam Sok O‘zbekiston Respublikasining barcha hududlarida bo‘lib, davlat organlari rahbarlari va mahalliy boshqaruv organlari mas’ul xodimlari uchun o‘quv seminarlari o‘tkazdi.
Uning taklif-tavsiyalari asosida mamlakatimizda "Elektron hukumat" tizimini rivojlantirish hamda Axborot xavfsizligini ta’minlash markazlari faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Koreyalik ekspert markazlar tarkibiy tuzilmasini shakllantirish, birlamchi vazifalaridan tortib, ularning rivojlanish yo‘nalishlarini ishlab chiqishda ham faol qatnashdi.
Kim Nam Sok elektron hukumat va iqtisodiyotning real sektori uchun axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlar ishlab chiqaruvchi «LG CNS Uzbekistan» o‘zbek-koreys qo‘shma korxonasining tashkil etilishida ham jonbozlik ko‘rsatgan.
Umuman olganda, Kim Nam Sok O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasida AKT sohasidagi yaqindan hamkorlikning yangi bosqichga ko‘tarilishida, Koreya tajribasi asosida O‘zbekiston IT bozorini rivojlantirishda muhim rol o‘ynadi.
Kim Nam Sok 2016 yilda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoniga ko‘ra «Mehnat shuhrati» ordeni bilan taqdirlangan.
Tadbirda Kim Nam Sok O‘zbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Karimovga, O‘zbekiston Respublikasi Hukumatiga O‘zbekistonda samarali mehnat qilishi uchun yaratib berilgan qulay shart-sharoitlarga chuqur minnatdorchilik bildirdi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi janob Kim Nam Sokka mamlakatda elektron hukumat va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasi rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi uchun minnatdorchilik bildiradi.

Ким Нам Сок и Ли Чул Су завершают свою деятельность в Узбекистане
В связи с окончанием трудовых контрактов, заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций – консультант по ИКТ Ким Нам Сок и проректор Ташкентского университета информационных технологий – консультант по ИКТ Ли Чул Су завершают свою деятельность в Узбекистане.
По этому случаю 17 февраля состоялось собрание коллектива центрального аппарата Мининфоком.
Деятельность г-на Ким Нам Сок началась в Узбекистане в 2013 году и явилась практической реализацией договоренностей, достигнутых в ходе Государственного визита Первого Президента Республики Узбекистан в Республику Корея 19-21 сентября 2012 года.
На собрании было отмечено, что за период своей активной деятельности в Узбекистане, г-н Ким Нам Сок выполнил значительную работу, направленную на содействие широкому внедрению системы электронного правительства и информационно-коммуникационных технологий в стране.
На основе адаптации успешного опыта Республики Корея по ускоренному развитию электронному правительства и ИКТ, он принял участие в разработке Комплексной программы развития Национальной информационно-коммуникационной системы на 2013-2020 гг., разработал ряд отраслевых стандартов и классификаторов, рекомендации по дальнейшему развитию в республике индустрии программного обеспечения и внедрению ИКТ в реальном секторе экономики. Также, он провел во всех регионах республики учебные семинары по вопросам ИКТ для руководителей и специалистов органов государственной власти на местах.
С учетом его рекомендаций созданы Центр развития системы «Электронное правительство» и Центр обеспечения информационной безопасности, которым он оказал практическую помощь по формированию структуры, определению первоочередных задач и направлений развития.
Ким Нам Сок внес большой вклад в создании узбекско-корейского совместного предприятия «LG CNS Uzbekistan» по разработке информационных систем и программных продуктов для электронного правительства и реального сектора экономики.
В целом, Ким Нам Сок способствовал дальнейшему развитию сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Корея в сфере ИКТ, привлечению корейских IT-компаний на рынок Узбекистана.
В 2016 году указом Президента Республики Узбекистан Ким Нам Сок награжден орденом «Меҳнат шуҳрати».
На мероприятии Ким Нам Сок выразил искреннюю благодарность Первому Президенту Республики Узбекистан Исламу Каримову и Правительству Республики Узбекистан за предоставленную возможность работать в Узбекистане и созданные комфортные условия.
Коллектив Мининфоком выражает Ким Нам Сок благодарность за большой вклад, который он внес в развитие электронного правительства и информационно-коммуникационных технологий в Узбекистане.