Kitob mutolaasi – bilim va tafakkur sari muhim qadam
Kitob — tafakkur manbai, ma’naviyat ko‘zgusidir. Korxonamiz jamoasi ham ushbu ezgu qadriyatni davom ettirgan holda, bilimli, tashabbuskor va ma’naviy yetuk mutaxassislarni shakllantirish yo‘lida izchil harakat qilmoqda. Kitob mutolaasi esa bu yo‘lda mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladi.
Bugungi kunda kitob mutolaasi har bir tashkilot va jamoa taraqqiyotining muhim omillaridan biri bo‘lib xizmat qilmoqda. Ayniqsa, korxonamizda kitobxonlik madaniyatini yuksaltirishga alohida e’tibor qaratilayotgani quvonarli holatdir.
photo2026-03-0217-30-27.jpg
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan kitobxonlikni rivojlantirishga qaratilgan 2026-yil 15-yanvardagi “Kitobxonlik madaniyatini rivojlantirish va aholi oʻrtasida kitob oʻqishga qiziqishni oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida“ PQ-9-son qaroriga muvofiq  korxonamizda ham muntazam ravishda kitob mutolaa soatlari tashkil etilmoqda. Bu jarayonda xodimlar o‘z kasbiy yo‘nalishlari hamda shaxsiy rivojlanishlari uchun foydali bo‘lgan adabiyotlarni o‘qib, o‘zaro fikr almashishmoqda.

Книга - источник мысли, зеркало духовности. Продолжая эту благородную традицию, коллектив нашего предприятия последовательно работает над формированием образованных, инициативных и духовно зрелых специалистов. Чтение книг служит прочным фундаментом на этом пути.
Сегодня чтение книг служит одним из важных факторов развития каждой организации и коллектива. Особенно, что на нашем предприятии уделяется особое внимание повышению культуры чтения.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «О мерах по развитию культуры чтения и повышению интереса к чтению книг среди населения» от 15 января 2026 года ПП-№9 направленным на развитие чтения, на нашем предприятии также регулярно организуются часы чтения. В этом процессе сотрудники читают литературу, полезную для их профессионального направления и личностного развития, и обмениваются мнениями.
Кроме того, в Книжных уголках, созданных на предприятии, собрана литература по различным областям, которая регулярно пополняется.