O‘zbekistonlik qizlar jamoasi yurtimiz tarixida ilk marotaba Technovation Challenge 2018 xalqaro tanlovida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.
20 iyunda xotin-qizlarning axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida o‘tkaziladigan Technovation Challenge 2018 xalqaro tanlovida jahon miqyosida ishtirok etish huquqini qo‘lgan kiritgan finalchi jamoalar nomi ma’lum qilindi. Ular orasida o‘zbekistonlik qizlardan iborat jamoa ham bor!
So‘nggi bosqichda ishtirok etadigan jamoalar yosh toifasiga ko‘ra taqsimlangan: katta yoshli (15-18 yosh) ishtirokchilar 6 jamoa hamda kichik yoshli (10-15 yosh) ishtirokchilar 6 ta jamoa. "Generation Z" deb nom olgan yurtimiz jamoasi final bosqichining kichik yoshli jamoalari o‘rtasida g‘oliblik uchun kurashadi. Bu jamoa taqdim etgan ilova "ELIST" deb nom olgan hamda oilada gender tengligini ta’minlash mavzusiga bag‘ishlangan. Ilova oilada vazifalarning o‘g‘il-qizlar o‘rtasida o‘zaro teng taqsimlanishiga xizmat qiladi.
Endi jamoa o‘z loyihasini xalqaro hakamlar qarshisida himoya qilish uchun taqdim qilish uchun Kaliforniyaga yo‘l oladi. Tanlovning final bosqichi 2018 yilning 6-10 avgust kunlari bo‘lib o‘tadi. Jamoalar 2 ta birinchi o‘rin uchun bahsga kirishadilar (har bir yosh toifasi bo‘yicha bir nafar g‘olib e’lon qilinadi).
Eslatib o‘tamiz, 2018 yilda tashkil etilgan Technovation Uzbekistan tanlovida yurtimizda 29 ta jamoa ishtirok etgan. Jamoalar murabbiy va rahbarlar ko‘magida O‘zbekiston uchun dolzarb hisoblangan va ijtimoiy ahamiyatga ega loyihani ishlab chiqdilar. Mazkur jarayon mobaynida qatnashchilar uchun xorijiy va mahalliy ekspert ishtirokida ta’limiy seminar hamda mahorat darslari tashkil qilindi.
Technovation loyihasi 10-18 yoshli o‘quvchi qizlar o‘rtasida tanqidiy fikrlash, tadbirkorlik hamda dasturlash ko‘nikmalarini shakllantirishni maqsad qiladi. Mazkur loyiha xotin-qizlarning axborot texnologiyalari sohasiga qiziqishlarini oshiradi, sohaga xotin-qizlarni jalb qilishda muhim o‘rin egallaydi.

Команда девочек из Узбекистана впервые в истории прошла в финал международного конкурса Technovation.
12 финалистов со всего мира определились 20 июня. Команды-финалисты распределены по возрастным группам: 6 команд старшей возрастной группы (15-18 лет), 5 команд младшего возраста (10-15 лет). Команда нашей страны, под названием Generation Z, представлена в числе финалистов младшей группы. Их приложение называется ELIST. Его тематика направлена на гендерный баланс в семьях и призвана помочь равномерно распределять нагрузку по домашним делам между мальчиками и девочками.
Теперь команда поедет в Калифорнию представлять проект в финале коллегии международных судей. Сам финал пройдет 6-10 августа 2018 года. Команды поборются за 2 первых места (1 победитель будет объявлен в каждой возрастной группе).
Отметим, что в сезоне 2018 в программе Technovation Uzbekistan приняли участие 29 команд. При содействии менторов, наставников, команды разработали проекты, посвященные актуальным и социально значимым вопросам для Узбекистана. В процессе подготовки и создания проектов для менторов и участниц программы были организованы серии образовательных семинаров и мастер-классов с участием отечественных и зарубежных спикеров.
Цель проекта Technovation: развитие у девушек 10-18 лет навыков критического мышления, предпринимательства и программирования. Проект повышает интерес участников и всех вовлеченных сторон к техническим сферам, увеличивая процент присутствия девушек в технических профессиях.