Besh yildan buyon Huawei O‘zbekistonda ushbu loyihani amalga oshirib kelmoqda, har yili ushbu universitet talabalari Huawei kompaniyasining bosh qarorgohida o‘tkaziladigan treninglarda qatnashmoqdalar.
TATU bilan hamkorlikda Huawei “Seeds for the Future” loyihasi uchun 2019 yilning 31-mayidan 15-iyuniga qadar Xitoyda stajirovka o‘taydigan 10 nafar iqtidorli talabani aniqladi. Stajirovka davomida talabalarga Huawei kompaniyasining innovatsion texnologiyalari namoyish qilinadi va 5G tarmog‘ini o‘rganish, IoT yechimlar, bulutli texnologiyalar, Big data (katta hajmdagi ma’lumotlar) bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlar o‘tkaziladi. Huawei kompaniyasining aksariyat muhandislari va mutaxassislari mazkur universitet bitiruvchilaridir. Mana bir necha yildan beri, iste’dodli talabalarni rag‘batlantirish maqsadida kompaniya mazkur ta’lim dargohidagi yosh olimlarini qo‘llab-quvvatlab kelmoqda.
Ma’lumot uchun, “Seeds for the Future” loyihasi – sayyoramizdagi 350 ta yetakchi OTMlarni o‘z ichiga olgan global ta’lim dasturi. Dasturga 2008 yilda asos solingan bo‘lib, o‘tgan davr mobaynida jahonning 125 ta davlati va mintaqalaridan 40 000 nafar inson unda qatnashgan, 4725 nafar ishtirokchiga esa Xitoyda stajirovka o‘tash imkoniyati taqdim etilgan.

Компания Huawei предоставила одаренным студентам ТУИТ уникальную возможность
23 мая в ТУИТ компания Huawei провела церемония награждения участников ежегодного проекта «Seeds for the Future», проводимого в сотрудничестве с Ташкентским университетом информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
Вот уже в течение пяти лет компания Huawei реализует данный проект в Узбекистане, ежегодно студенты нашего университета принимают участие в тренингах, проводимых в головном офисе компании.
В рамках проекта «Seeds for the Future», осуществляемого при плодотворном сотрудничестве ТУИТ и Huawei, определены 10 одаренных студентов, которые пройдут стажировку в Китае с мая по 15 июня этого года. В ходе стажировки студентам представят инновационные технологии компании Huawei, с ними проведут практические занятия по изучению сети 5G, IoT решений, облачных технологий, Big data (больших данных). Большинство инженеров и специалистов Huawei в Узбекистане – выпускники данного университета. В течение многих лет компания поддерживает молодых ученых, одаренных студентов университета.
Следует отметить, что проект «Seeds for the Future» – глобальная образовательная программа, охватывающая 350 ведущих вузов мира. Программа была основана в 2008 г., за истекший период в ней приняли участие более 40 000 человек в 125 странах, 4725 участникам были предоставлены возможности по стажировке в Китае.