“Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!”
2024-yilning 6-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligining 32-yilligi munosabati bilan Jizzax viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida “Konstitutsiya – erkin va farovon hayot garovi!” bosh g‘oyani o‘zida mujassam etgan davra suhbati tashkil etildi. Unda Jizzax shahar Adliya bo‘limi bosh yuriskonsulti A.S.Muxtarov va viloyat Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari ishtirok etishdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining inson huquq va erkinliklarini kafolatlash, jamiyatda qonun ustuvorligini ta’minlashda tutgan o‘rni yuzasidan fikrlar bildirildi. Tadbir davomida Konstitutsiyaning asosiy tamoyillari, unda belgilangan huquqlar, erkinliklar, fuqarolar va davlat o‘rtasidagi munosabatlar, shuningdek, Konstitutsiya asosida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Konstitutsiya har bir fuqaroning huquq va majburiyatlarini aniqlab beruvchi asosiy hujjat ekanligi alohida ta’kidlandi.

«Конституция – залог свободной и благополучной жизни!»
6 декабря 2024 года, в честь 32-летия принятия Конституции Республики Узбекистан, в Службе электромагнитной совместимости Джизакской области был организован круглый стол на тему «Конституция – залог свободной и благополучной жизни!». В мероприятии приняли участие главный юрисконсульт отдела юстиции города Джизака А.С. Мухтаров и сотрудники Службы электромагнитной совместимости области.
В ходе мероприятия обсуждалась роль Конституции Республики Узбекистан в обеспечении прав и свобод человека, а также в утверждении верховенства закона в обществе. Участникам подробно рассказали об основных принципах Конституции, закрепленных в ней правах и свободах, о взаимоотношениях между гражданами и государством, а также о реформах, реализуемых на основе Конституции. Особое внимание было уделено тому, что Конституция является основным документом, определяющим права и обязанности каждого гражданина.
Круглый стол оставил глубокое впечатление у всех участников и способствовал более глубокому осознанию значения Конституции в жизни нашего народа.