Konstitutsiya — inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi!
Joriy yilning 4-dekabr kuni “EMMM” DUKda Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi 33 yilligi munosabati bilan “Konstitutsiya — inson qadri, erkinlik, tenglik va adolat garovi!” degan bosh gʻoyani oʻzida mujassam etgan maʼnaviy-maʼrifiy tadbir tashkil etildi.
Mazkur ma’rifiy tadbirda “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasining markaziy apparat xodimlari, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda barcha viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari faol ishtirok etishdi.
photo2025-12-1010-27-18.jpg
Tadbirni “EMMM” DUK boshlig‘ining o‘rinbosari A. Xashimxodjayev olib bordi. O‘z so‘zida u Konstitutsiyaning mamlakat taraqqiyoti va jamiyat barqarorligidagi tutgan o‘rnini alohida eʼtirof etib, shunday taʼkidladi:
“Konstitutsiya — davlatimiz mustaqilligi, fuqarolarimiz tinchligi va erkin hayotining mustahkam huquqiy poydevoridir. Unda inson qadri oliy mezon sifatida belgilangan. Bugungi islohotlar ham ana shu g‘oyaga asoslanadi,” — dedi u.
photo2025-12-1010-27-25.jpg
U inson huquq va erkinliklarini taʼminlash, ijtimoiy adolatni qaror toptirish, imkoniyatlar tengligini yaratish borasida Konstitutsiyaning amaliy ahamiyatini alohida qayd etdi.
A. Xashimxodjayev so‘zida shuningdek, Har bir xodim o‘z faoliyatida qonuniylik, halollik, mas’uliyat va Vatanga sadoqat tamoyillariga tayangan holda ishlashi kerakligini ta’kidladi. Zero, Konstitutsiya nafaqat davlat huquqiy asosidir, balki har bir fuqaroning hayot yo‘riqnomasi, or-nomusi va sha’ni himoyasidir.
Konstitutsiyamizni chuqur o‘rganish, uning mazmun-mohiyatini keng targ‘ib qilish, unda belgilangan tamoyillarni amaliyotda qo‘llash bo‘yicha tavsiyalar berildi. Korxona xodimlari yurtimizda olib borilayotgan demokratik islohotlar, inson huquqlariga e’tibor va adolat prinsiplari yuksak qadrlanishini mamnuniyat bilan ta’kidlab o‘tishdi.
photo2025-12-1010-27-29.jpg
Tadbir so‘ngida A. Xashimxodjayev barcha ishtirokchilarni Konstitutsiya kuni bilan samimiy tabrikladi. U o‘z tabrik so‘zida:
“Konstitutsiyamiz biz uchun bebaho qadriyat, milliy g‘urur va davlat mustaqilligining muhim timsolidir. Har birimiz uning normalariga hurmat bilan yondashib, hayotimizda amalda qo‘llashimiz lozim. Yurtimiz tinch, xalqimiz farovon bo‘lsin!” — deya tabrikladi.
photo2025-12-1010-27-34.jpg
Shuningdek, tadbirga tashrif buyurgan barcha xodimlarga mamlakatimiz taraqqiyoti yo‘lida fidoyilik, mas’uliyat va yuksak samaradorlik tilandi.

4 декабря текущего года в ГУП «ЦЭМС» было организовано духовно-просветительское мероприятие, посвященное 33-летию Конституции Республики Узбекистан.
Мероприятие провел заместитель начальника ГУП «ЦЭМС» А. Хашимходжаев. В своем выступлении он особо отметил роль Конституции в развитии страны и стабильности общества, отметив: «Конституция - это прочная правовая основа независимости нашего государства, мира и свободной жизни наших граждан. В ней человеческое достоинство определено как высший критерий. Сегодняшние реформы также основаны на этой идее»- сказал он.
Он особо отметил практическую значимость Конституции в обеспечении прав и свобод человека, утверждении социальной справедливости, создании равных возможностей.
В своем выступлении А.Хашимходжаев также подчеркнул, что каждый сотрудник должен работать, опираясь на принципы законности, честности, ответственности и преданности Родине. Ведь Конституция является не только правовой основой государства, но и жизненным ориентиром, защитой чести и достоинства каждого гражданина.
Даны рекомендации по глубокому изучению Конституции, широкой пропаганде ее сути и содержания, применению на практике закрепленных в ней принципов. Сотрудники предприятия с удовлетворением отметили, что проводимые в нашей стране демократические реформы, внимание к правам человека и принципам справедливости высоко ценятся.
В завершение мероприятия А. Хашимходжаев искренне поздравил всех участников с Днем Конституции. В своем приветственном слове он сказал:
«Наша Конституция является для нас бесценной ценностью, важным символом национальной гордости и государственной независимости. Каждый из нас должен с уважением относиться к его нормам и применять их на практике. Пусть наша страна будет мирной, а наш народ - процветающим!»
Также всем сотрудникам, присутствовавшим на мероприятии, были пожеланы самоотверженность, ответственность и высокая эффективность на пути развития нашей страны.