Korrupsiya taraqqiyot zavoli!
Korrupsiya bu (lot. Corruptio-buzish, sotib olish) ma’nolarini bildirib, odatda mansabdor shaxslar tomonidan ularga berilgan mansab vakolatlari va huquqlaridan o‘zlarining shaxsiy manfaatlarini ko‘zlab jamiyatda qabul qilingan qonun va qoidalarga zid ravishda foydalanishiga aytiladi. Shu sababli O‘zbekiston Respubikasining 2017-yil 3-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘RQ 419-sonli qonuni qabul qilingan. Ushbu qonunda Korrupsiyaga qarshi kurashishni huquqiy mexanizmlari ishlab chiqilgan. O‘zbekiston Respublikasida ushbu qonun ijrosini ta’minlash bo‘yicha “Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi” tashkil qilingan. Korrupsiya ko‘proq avtoritar, diktatorlik mavjud bo‘lgan davlatlarda ildiz otgan bo‘lib, ushbu davlatlarning rivojlanishiga katta to‘siq bo‘ladi.
Korrupsiya mamlakat rivojiga, samarali davlat boshqaruviga tahdid soladi. Demokratiya va inson huquqlariga, qonun ustuvorligiga tahdid solib, jamiyatning ahloqiy meyorlarini izdan chiqaradi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish nafaqat huquq-tartibot organlarining vazifasi bo‘lib qolmay yurtimizdagi har bir fuqaroning burchidir.
Xorazm viloyati EMMX muhandis-texnik xodimlariga “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi qonunining va Korrupsiyaga qarshi kurash agentligining ish faoliyati va vakolatlari bilan tanishtirildi.

Коррупция - это барьер прогресса!
8 июня 2023 года был проведен семинар-тренинг на тему «Коррупция- это барьер прогресса» с участием инспектора по профилактике УВД № 4 ОВД ОКД капитан Р.Рустамов и инженерно-технического персонала СЭМС Хорезмской области. В xоде семинар-тренинга сотрудникам СЭМС была дана подробная информация о коррупции и даны ответы на интересующие их вопросы.
Коррупция это (лат. Corruption-нарушать, приобретать), что обычно означает использование должностными лицами предоставленных им должностных полномочий и прав вопреки законам и постановлениям, принятым в обществе в их личных интересах.
В связи с этим принят Закон Республики Узбекистан от 3 января 2017 года Закон РУ №419 “О противодействии коррупции”. В этом законе разработаны правовые механизмы противодействия коррупции. В Республике Узбекистан создано «Агентство по противодействию коррупции» по обеспечению исполнения настоящего Закона. Коррупция укоренилась в государствах, где существует более авторитарные, диктаторские режимы, что является серьезным препятствием для развития этих государств.
Коррупция угрожает развитию страны, эффективному государственному управлению. Ставя под угрозу демократию и права человека, верховенство закона, он искажает этические критерии общества.
Борьба с коррупцией это не только задача правоохранителей, это долг каждого гражданина нашей страны.
Инженерно-технический персонал СЭМC Хорезмской области ознакомлен с законом “О противодействии коррупции” и деятельностью и полномочиями антикоррупционного агентства.