KORRUPSIYA – RIVOJLANISH YO‘LIDAGI TO‘SIQ
Korrupsiya so‘zsiz taraqqiyot kushandasidir. Shu bois, dunyo hamjamiyati, xususan, mamlakatimizdagi har bir sohada korrupsiya illatiga qarshi kurashish masalasiga alohida e’tibor qaratib kelinmoqda.
Ma’lumki, bu illatning kеlib chiqish sabablarini aniqlash, korrupsiyaga qarshi kurashishning samarali yo‘llarini topish bo‘yicha mutaxassislar, turli institutlar va xalqaro tashkilotlar tomonidan yuzlab, minglab tadqiqotlar o‘tkazilgan. O‘ziga xos rеytinglar tuzilib, har xil ko‘rsatkich va raqamlar qayd etilgan jadvallar yaratilgan. Hatto korrupsiyaning xilma-xil ko‘rinishidagi formulalari ham ishlab chiqilgan. Hanuzgacha, barcha millatlar uchun qo‘l kеladigan, qarshi kurashda asqotadigan yagona yechim yo‘q. Shunday ekan, har bir millat mazkur illatga qarshi kurashish stratеgiyasini o‘zi bеlgilaydi.
Shundan kеlib chiqib, 2017-yil 3-yanvar kuni “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida” gi O‘zbеkiston Rеspublikasining Qonuni qabul qilinib, korrupsiyaga qarshi kurashishning huquqiy mеxanizmi yaratildi.
Mazkur Qonuning 3-moddasida korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarga doir tushunchalarga ta’rif bеrilgan, ya’ni korrupsiya – shaxsning o‘z mansab yoki xizmat mavqеyidan shaxsiy manfaatlarini, yoxud o‘zga shaxslarning manfaatlarini ko‘zlab moddiy yoki nomoddiy naf olish maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi, xuddi shuningdеk bunday nafni qonunga xilof ravishda taqdim etishidir.
Jumladan, Samarqand viloyati EMMXda korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan izchil choralar ko‘rilmoqda. Xodimlarning korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha bilimlari doimiy oshirib borilmoqda. Xususan, joriy yilning 19-avgust kuni tashkil etilgan “EMMM” DUKning “Korrupsiyaga qarshi kurashishga doir ishlarning samaradorligi reytingida yuqori darajaga ko‘tarish Chora-tadbirlar rejasi” bo‘yicha bo‘lib o‘tgan o‘quv soatida Samarqand viloyati EMMX xodimlari ham ZOOM ilovasi orqali qatnashishdi.
Shu bilan birga, xizmatda shaffoflikni to‘liq ta’minlash maqsadida mijozlar bilan turli ijtimoiy so‘rovnomalar o‘tkazilib, natijalar tahlil qilinmoqda.
E’tirof etish joiz, xizmatga ilg‘or tajriba va zamonaviy avtomatlashtirilgan texnologiyalarning keng joriy etilishi natijasida ayrim toifa lavozimlarning ish hajmi qisqarib, xizmat va mijoz o‘rtasidagi munosabatlarda “inson omili” keskin pasaydi. Natijada korrupsiya xavfi sezilarli darajada kuchsizlantirildi.
Ushbu sa’y-harakatlar esa, nafaqat Samarqand viloyati EMMX, balki butun sohamiz rivoji hamda taraqqiyoti uchun ham xizmat qilishi, shubhasiz.

КОРРУПЦИЯ-ПРЕПЯТСТВИЕ НА ПУТИ РАЗВИТИЯ
Коррупция – безусловный вредитель развития! Поэтому мировое сообщество, в частности, в каждой отрасли нашей страны, уделяется особое внимание вопросу противодействия коррупции.
Известно, что специалистами, различными институтами и международными организациями были проведены сотни, тысячи исследований для выявления причин возникновения этого порока, поиска эффективных путей противодействия коррупции. Составлены своеобразные рейтинги, созданы таблицы, в которых фиксируются различные показатели и цифры. Разработаны даже формулы коррупции в её многообразных проявлениях. До сих пор, нет единого решения противодействия, которое работало бы для всех наций. Поэтому, каждая нация сама определяет стратегию борьбы с этим пороком.
Исходя из этого, 3 января 2017 года принят Закон Республики Узбекистан “О противодействии коррупции”, создан правовой механизм противодействия коррупции.
Статья 3 настоящего Закона определяет понятия правонарушений, связанных с коррупцией, то есть коррупция — незаконное использование лицом своего должностного или служебного положения с целью получения материальной или нематериальной выгоды в личных интересах или в интересах иных лиц, а равно незаконное предоставление такой выгоды.
В том числе, в СЭМС Самаркандской области принимаются последовательные меры по предотвращению коррупции. Знания сотрудников о противодействии коррупции постоянно повышаются. В частности, сотрудники СЭМС Самаркандской области приняли участие через приложение ZOOM в организованном ГУП “ЦЭМС” 19 августа текущего года учебном семинаре по “Плану мероприятий по повышению на более высокий уровень рейтинга эффективности работы по противодействию коррупции”.
При этом, в службе, для обеспечия полной прозрачности услуг с клиентами, проводятся различные социальные опросы и анализируются результаты.
Следует признать, что в результате широкого внедрения в услуги передового опыта и современных автоматизированных технологий объем работы некоторых категорий должностей сократился, резко снизился «человеческий фактор» во взаимоотношениях службы с клиентами. В результате риск коррупции был значительно ослаблен.
И эти действия, без сомнения, послужат развитию и прогрессу не только СЭМС Самаркандской области, но и всей нашей отрасли.