Наманган вилояти Электромагнит мослашув хизмати томонидан 2021 йил 5 апрель куни “Электромагнит мослашув маркази” давлат унитар корхонасида манфаатлар тўқнашуви ва коррупцияга қарши курашиш бўйича 2021 йилларга мўлжалланган чора-тадбирлар режаси”га ва маънавий-маърифий ишлар режасига асосан, “Электрон ҳукуматнинг коррупцияга қарши курашишдаги ўрни” мавзусида ўқув семинари ташкил этилди.
Семинардан кўзланган асосий мақсад, электрон ҳукуматнинг коррупцияга қарши курашдаги вазифасини чуқурроқ ёритиш. Коррупция ва манфаатлар тўқнашувини телевидение, ижтимоий тармоқларда қолаверса, огоҳликка чақирувчи баннерлар орқали ҳам ушбу жамиятда маълум даражада илдиз отган иллатни салбий оқибатларидан инсонларни огоҳликка чақирувчи куч сифатида фойдаланиш мақсадга мувофиқ бўлади.
Коррупция - шахснинг ўз мансаб ёки хизмат мавқеидан шахсий манфаатларини ёхуд ўзга шахсларнинг манфаатларини кўзлаб моддий ёки номоддий наф олиш мақсадида қонунга хилоф равишда фойдаланиши, худди шунингдек бундай нафни қонунга хилоф равишда тақдим этишдир.
Шундай экан, оммавий ахборот воситалари, интернет-ресурсларида, ижтимоий тармоқларда кенг кўламдаги ахборот-тарғибот ишларини ташкил этиш чора-тадбирларини доимий асосда амалга ошириб, уларда давлат органлари, жамоатчилик вакилларининг чиқишлари, коррупцияга қарши курашиш масалалари бўйича брифинглар ташкил этиш ҳам жуда катта ижобий натижа беради.
Давра қатнашчилари ўртасида ўзаро фикр алмашиб, коррупцияга оид жиноий хуқуқ бузарликлар аниқланганда суд томонидан кўриладиган жазо чораларини кучайтирилса бу иллатни илдизи қуришига ижобий таъсир қилиши таъкидлаб ўтилди.

Коррупция - убийца нации
5 апреля 2021 года в соответствии с Планом мероприятий на 2021 год по борьбе с конфликтом интересов и коррупцией в государственном унитарном предприятии «Центр электромагнитной совместимости» и с планом духовно-просветительской работы службой электромагнитной совместимости Наманганской области был организован обучающий семинар на тему «Роль электронного правительства в борьбе с коррупцией».
Основная цель семинара-более глубокое освещение роли электронного правительства в борьбе с коррупцией. Целесообразно будет использовать конфликт интересов на тему коррупция через телевидение, баннеры - призывающие к бдительности, оставаясь при этом в социальных сетях, а также как силу, призывающую людей осознавать негативные последствия тех злодеяний, которые в той или иной степени укоренились в этом обществе.
Коррупция - это незаконное использование лица в целях получения материальных или нематериальных выгод от его карьеры или службы, либо интересов других лиц, а также незаконное представление таких выгод.
Поэтому организация масштабной информационно-пропагандистской деятельности в средствах массовой информации, интернет-ресурсах, социальных сетях на постоянной основе и организация брифингов по вопросам деятельности органов государственной власти, выступлений представителей общественности, борьба с коррупцией в них также дает очень положительный результат.
Было отмечено, что обмен мнениями между участниками круглого стола окажет положительное влияние на коренную конструкцию этого дефекта, если будут введены меры, принимаемые судом при выявлении нарушений коррупционного уголовного законодательства.