Korrupsiya bu — jamiyatni turli yo‘llar bilan tanazzulga olib keladigan dahshatli illatdir. Mazkur illat demokratiya va huquq ustuvorligi asoslariga putur yetkazadi, inson huquqlari buzilishiga olib keladi, bozorlar faoliyatiga to‘sqinlik qiladi, hayot sifatini yomonlashtiradi va odamlar xavfsizligiga tahdid soladigan uyushgan jinoyatchilik, terrorizm va boshqa illatlar ildiz otib, gullashi uchun sharoit yaratib beradi.
Korrupsiya (lot. Corrumpere — buzmoq) termini odatda mansabdor shaxslar tomonidan ularga berilgan mansab vakolatlari va huquqlardan o‘zlarining shaxsiy manfaatlarini ko‘zlab qonunchilik va ahloq qoidalariga zid ravishda foydalanishini anglatadi.
Ko‘p hollarda bu atama siyosiy elitadagi byurokratik apparatga qarata ishlatiladi. Korrupsiya ko‘plab davlatlarning jinoyat va ma’muriy qonunchiligi bilan huquqqa qarshi harakat sifatida ta’qib qilinadi.
Korrupsiyaning tarixiy o‘zaklari juda qadimga borib taqalgan. O‘sha davrlarda bu normal holat sifatida qabul qilingan. Biroq davlat apparatining murakkablashuvi va markaziylashuvi korrupsiyaning davlat rivojlanishiga katta to‘siq ekanligini ko‘rsatib berdi.
Korrupsiyaga qarshi kurashda yuqori natijalarga erishgan Shvetsiya, Singapur, Yaponiya, Portugaliya kabi davlatlarning tajribasini o‘rganish shuni ko‘rsatadiki, korrupsiyani yuzaga keltiruvchi omillarni bartaraf etish korrupsiyaga qarshi kurashda muhim o‘rin egallaydi.
Bunda Konstitutsiyaviy nazorat organlari va huquq-tartibot organlarining ahamiyati ortadi. Ya’ni, korrupsiyaga olib kelishi mumkin bo‘lgan normalarni konstitutsiyaviy nazorat organi tomonidan konstitutsiyaga zid deb topish, aholining huquqiy savodxonligini oshirish kabi metodlardan unumli foydalanish ushbu davlatlarni korrupsiya darajasi juda past bo‘lgan davlatlar qatoriga olib chiqqan.
Navoiy viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida ham mamlakatimizni korrupsiya darajasi juda past bo‘lgan davlatlar qatoriga olib chiqish hamda huquqiy bilimlarni yanada yaxshilash maqsadida 2023-yil 22-may kuni navbatdagi o‘quv mashg‘uloti o‘tkazildi.
Mazkur o‘quv mashg‘ulotida Navoiy viloyati Adliya boshqarmasi mas’ul mutaxassisi D.Kattayeva tomonidan O‘zbekiston Respublikasining 2017-yil
3-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘RQ-419-son Qonunining mazmun - mohiyati tushuntirildi. O‘quv mashg‘uloti munozaralarga boy tarzda bo‘lib o‘tdi.

Коррупция – это страшное зло, различными путями ведущее к деградации общества. Этот порок подрывает основы демократии и верховенство права, ведет к нарушению прав человека, препятствует рыночной экономике, ухудшает качество жизни и создает условия для укоренения и процветания организованной преступности, терроризма и других негативных явлений, угрожающих безопасности людей.
Термин «коррупция» (от лат. Corrumpere - растлевать) обычно относится к использованию должностным лицом предоставленных ему должностных полномочий и прав в личных интересах вопреки законодательным и этическим нормам.
Во многих случаях этот термин используется в отношении бюрократического аппарата политической элиты. В большинстве государств коррупция преследуется согласно уголовному и административному законодательству как противоправное деяние.
Исторически основы коррупции уходят корнями в глубокую древность. В то время это считалось нормальным явлением. Однако, усложнение государственного аппарата и централизация показали, что коррупция является серьезным препятствием для развития государства.
Изучение опыта таких стран, как Швеция, Сингапур, Япония, Португалия, добившихся высоких результатов в борьбе с коррупцией, показывает, что важное место в борьбе с коррупцией занимает устранение коррупциогенных факторов.
При этом возрастает важность органов конституционного контроля и правоохранительных органов. То есть эти государства в разряд государств с очень низким уровнем коррупции вывело эффективное использование таких методов, как признание органом конституционного надзора неконституционными норм, которые могут привести к коррупции, повышение правовой грамотности населения.
Поэтому 22 мая 2023 года в Службе Электромагнитной совместимости Навоийской области был проведен очередной учебный семинар с целью вывести нашу страну в число стран с очень низким уровнем коррупции и дальнейшего совершенствования правовых знаний.
На этом учебном семинаре ответственный специалист Управления юстиции Навоийской области Д.Каттаева провела разъяснения по содержанию Закона Республики Узбекистан № ЗРУ-419 от 03.01.2017 года «О противодействии коррупции». Семинар прошел в формате дискуссии.